Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 8 sierpnia 2019, 14:48

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Najlepsze nowe seriale roku – TOP 8 | Netflix, HBO GO | Sierpień 2019

Półmetek roku 2019 mamy już za sobą, w tym czasie obrodziło naprawdę dobrymi serialami premierowymi Netflixa, Amazonu czy HBO. Dziś prezentujemy najciekawsze z nich.

Paragraf 22

  1. Gdzie obejrzeć? HBO GO
  2. Konwencja: czarna komedia, wojenny

Niektórzy mogli uważać, że coś takiego jest niepotrzebne. Że przecież Paragrafu 22, kultowej – nie bójmy się tego słowa – powieści Josepha Hellera, nie da się zekranizować. Nie 1 do 1 i nie bez zmian. To prawda, trzeba umieć przełożyć tę książkę na język ekranu. I George’owi Clooneyowi to się udało. Adaptacja nie należy do najwierniejszych, ale zachowuje ducha oryginału.

George Clooney to jednak sprawny reżyser. I naprawdę dobry aktor, który potrafi podejść z dystansem do siebie i kręconego materiału. Pewnie dlatego osadził się w roli zadufanego, obsesyjnego generała, który w komiczny, ale i straszny sposób ucieleśnia wszystko, co najgorsze w wojnie. To jeden z największych, choć nie jedynych, wrogów głównego bohatera, Yossariana. Przypomnijmy tym, którzy zapomnieli, to młody lotnik, który próbuje za wszelką cenę zapracować na zwolnienie z wojska.

Jego zmagania pięknie obrazują absurdy świata, w którym przyszło mu – i nam – żyć. Wojna robi tu za tło i teoretycznie nakierowuje na konkretny wydźwięk, ale tak naprawdę zarówno serial, jak i materiał źródłowy to opowieść dużo bardziej uniwersalna. Paragraf 22 stoi czarnym humorem i absurdem. A potem zabiera nas coraz głębiej w mrok.

To opowieść zamknięta w jednym sezonie i jedyne, na co możemy w przyszłości liczyć, to ekranizacja Ostatniego rozdziału, czyli paragrafu 22 bis. Tyle że to już zdecydowanie inna historia.

TWOIM ZDANIEM

Kto robi lepsze seriale o superbohaterach?

Ani jedni, ani drudzy
49,6%
Marvel
35,9%
DC
14,5%
Zobacz inne ankiety
Co Netflix szykuje w 2019 roku? Filmy i seriale, na które warto czekać
Co Netflix szykuje w 2019 roku? Filmy i seriale, na które warto czekać

Każdy kolejny rok jest dla Netfliksa bardziej pracowity, jeśli chodzi o oryginalne produkcje. Zebraliśmy dla Was 5 najciekawszych seriali i 5 filmów, które powinny pojawić się na platformie do końca roku.

Serialowe debiuty. Najbardziej oczekiwane nowe seriale 2019 roku
Serialowe debiuty. Najbardziej oczekiwane nowe seriale 2019 roku

Przyszły rok zapowiada się na prawdziwą ucztę dla fanów seriali, którzy uraczeni zostaną nową wersją Strefy mroku i Watchmen, adaptacjami Wiedźmina oraz Devil May Cry czy pierwszym aktorskim serialem osadzonym w uniwersum Star Wars.