Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 8 sierpnia 2019, 14:48

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Najlepsze nowe seriale roku – TOP 8 | Netflix, HBO GO | Sierpień 2019

Półmetek roku 2019 mamy już za sobą, w tym czasie obrodziło naprawdę dobrymi serialami premierowymi Netflixa, Amazonu czy HBO. Dziś prezentujemy najciekawsze z nich.

Umbrella Academy

  1. Gdzie obejrzeć? Netflix
  2. Konwencja: dramat, superbohaterowie

Przygody superbohaterów potrafią być pojemną konwencją, pozwalającą zaszaleć autorom z wyobraźnią. Tak było z Umbrella Academy, komiksem Gerarda Waya (scenariusz) i Gabriela Ba (rysunki). Netflix, któremu powoli kończyła się umowa z Disneyem na marvelowskie seriale, postanowił sięgnąć po inne uniwersa – i dobrze na tym wyszedł. Umbrella Academy zapewnia bowiem dużo bardziej psychodeliczne spojrzenie na gatunek niż czarne kryminały i gangsterki w stylu Daredevila czy Jessiki Jones (choć i tak wiemy, że Punisher rządzi).

Pod pewnymi względami serialowe Umbrella Academy to zlepek ogranych tropów. Mamy tu parę schematów fabularnych rodem z kinowego Suicide Squada, tyle że porządnie obrobionych. Nad wszystkim zaś unosi się duch filmu Watchmen Alana Moore’a, a gdzieś w tle pobrzmiewają echa obrazu Doom Patrol Granta Morrisona oraz Ligi Niezwykłych Dżentelmenów – tej komiksowej, nie fatalnej ekranizacji. Dostajemy więc gorzką, lekko psychodeliczną pigułkę doprawioną dieselpunkowymi akcentami i artystycznym zacięciem.

Umbrella Academy opowiada bowiem o dysfunkcyjnej rodzinie ludzi z mocami, których za młodu przygarnął profesor Hargreeves. Wszystkie dzieciaki przyszły na świat tego samego dnia, a kobiety, które je urodziły, nie wykazywały żadnych oznak ciąży jeszcze dzień przed. Pierwszy sezon skupia się jednak na innych tajemnicach, wrogach oraz toksycznych relacjach między bohaterami.

Całość opowiedziano z wyobraźnią i pomysłem – zmieniając to i owo w materiale źródłowym – oraz z ogromnym zamiłowaniem do muzyki. Jestem pewien, że po seansie kilka kawałków wyląduje na Waszej playliście.

TWOIM ZDANIEM

Kto robi lepsze seriale o superbohaterach?

Ani jedni, ani drudzy
49,6%
Marvel
35,9%
DC
14,5%
Zobacz inne ankiety
Co Netflix szykuje w 2019 roku? Filmy i seriale, na które warto czekać
Co Netflix szykuje w 2019 roku? Filmy i seriale, na które warto czekać

Każdy kolejny rok jest dla Netfliksa bardziej pracowity, jeśli chodzi o oryginalne produkcje. Zebraliśmy dla Was 5 najciekawszych seriali i 5 filmów, które powinny pojawić się na platformie do końca roku.

Serialowe debiuty. Najbardziej oczekiwane nowe seriale 2019 roku
Serialowe debiuty. Najbardziej oczekiwane nowe seriale 2019 roku

Przyszły rok zapowiada się na prawdziwą ucztę dla fanów seriali, którzy uraczeni zostaną nową wersją Strefy mroku i Watchmen, adaptacjami Wiedźmina oraz Devil May Cry czy pierwszym aktorskim serialem osadzonym w uniwersum Star Wars.