Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Opinie

Opinie 12 sierpnia 2019, 13:24

autor: Dariusz "DM" Matusiak

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Call of Duty: Modern Warfare to Battlefield, na którego czekają gracze

Niedawna prezentacja trybu sieciowego Call of Duty: Modern Warfare pokazała, jak bardzo COD staje się podobny do Battlefielda – i to w momencie, gdy seria DICE przechodzi mały kryzys. Czy Battlefield ma jeszcze siłę, by przyjąć takie wyzwanie?

Battlefield i Call of Duty do tej pory dość zgodnie dzieliły się FPS-owym tortem, czyli bazą graczy, choć może trafniejszym określeniem byłoby: płacących konsumentów. BF oferował wielkie bitwy z czołgami i samolotami oraz sporych rozmiarów mapy, a CoD błyskawiczne strzelaniny na małych arenach, podczas których do kontaktu z wrogiem dochodziło po paru sekundach. Niby w obu seriach akcję obserwuje się z perspektywy pierwszej osoby, ale jednak zawsze czuć było między nimi różnice – zwłaszcza gdy Call of Duty odstawało technicznie i szybowało klimatem w kosmos, a Battlefield zachwycał grafiką i bardziej trzymał się realizmu. Tak wyglądało to przez wiele ostatnich lat. Aż do teraz.

Call of Battlefield

Pokaz możliwości multiplayera w Modern Warfare rykoszetem trafił serię Battlefield. - Call of Duty: Modern Warfare to Battlefield, na którego czekają gracze - dokument - 2019-08-12
Pokaz możliwości multiplayera w Modern Warfare rykoszetem trafił serię Battlefield.

Call of Duty niedługo zmieni się w Battlefielda. EA_DICE musi się bardziej postarać. Dość tego skupiania się na grafice, ludzi obchodzi rozgrywka.

Casey Al-Kaisy, były global brand manager w Electronic Arts

Słowom byłej szychy z EA wtórują liczne opinie youtuberów, a także podobne komentarze chociażby z naszego podwórka – forum GOL-a:

  1. Multi jak w BF-ie... chcę bardzo” – hubert43
  2. „[…] z tą największą mapą przypomina Battlefielda. Coraz bardziej nie poznaję kolegi CoD-a” – misterŁŁ
  3. „[…] wybór pomiędzy nowym CoD-em a tym, co proponuje BF, jest trywialny. :) Ten CoD to będzie mistrzostwo, mówię Wam” – Xinjin

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne Call of Duty: Modern Warfare nie tylko zamierza dogonić swego rywala pod względem technologii, ale i bez skrupułów próbuje wedrzeć się na teren zarezerwowany do tej pory wyłącznie dla BF-a, prowokując konkurenta czymś więcej niż paroma skopiowanymi detalami. Tryb „dominacja”, w którym przejmujemy i kontrolujemy punkty na dużych mapach z kilkudziesięcioma graczami jednocześnie, gdzie można wspólnie przemieszczać się i walczyć w bojowym wozie piechoty oraz wzywać wsparcie lotnicze, to przecież wypisz wymaluj BF-owy „podbój”, jakby nie było – wizytówka gry DICE.

Na dodatek moduł ten zapowiada się naprawdę ciekawie i wciąga (wiem, bo grałem). Trudno oderwać się od menu konfiguracji broni, a to przecież dopiero wstęp do właściwej bitwy. Bitwy, w której czuć klimat współczesnego, realnego konfliktu zbrojnego. BF5 z kolei, mimo że wprowadził kilka naprawdę dobrych zmian do mechanizmów rozgrywki, wszystko popsuł kontrowersyjną wersją historii drugiej wojny światowej, kobietami z protezami, małą zawartością w dniu premiery i buńczucznym uporem twórców przedkładających swoją wizję nad oczekiwania graczy.

TO MY POLACY

Jeśli odwiedzacie GOL-a regularnie, wiecie, że nad techniczną stroną nowego Call of Duty pracują Polacy z krakowskiego oddziału Infinity Ward. Jeżeli nie czytaliście jeszcze naszego tekstu na ten temat, szybko to nadróbcie.

Kiedy wsiądziemy do bojowego pojazdu piechoty, którym kieruje drugi gracz, kiedy zaczniemy strzelać do przeciwnika tak odległego, że zdołał nam uciec sprzed lufy – nowy CoD od BF-a zdaje się różnić jedynie interfejsem ekranu. - Call of Duty: Modern Warfare to Battlefield, na którego czekają gracze - dokument - 2019-08-12
Kiedy wsiądziemy do bojowego pojazdu piechoty, którym kieruje drugi gracz, kiedy zaczniemy strzelać do przeciwnika tak odległego, że zdołał nam uciec sprzed lufy – nowy CoD od BF-a zdaje się różnić jedynie interfejsem ekranu.

DICE zaprzepaściło możliwość powtórzenia szoku, jaki kiedyś zafundowało wszystkim Medal of Honor: Allied Assault, serwując w „piątce” żenującą kampanię fabularną i mało charakterystyczne mapy, zamiast wrócić do chyba o wiele bardziej oczekiwanego klimatu z filmów Kompania braci lub Wróg u bram. Infinity Ward oraz Activision wybrały zupełnie przeciwny kierunek, woląc chyba ewentualne kontrowersje w mediach niż polemikę z graczami. Modern Warfare zapowiada się na grę, która nie tylko wniesie do CoD-a świeżość, ale i naprawi wiele wad obecnego Battlefielda. Dzięki temu może zagarnąć sporą część wspomnianego tortu wyłącznie dla siebie.

TWOIM ZDANIEM

Nowe Modern Warfare zdeklasuje Battlefielda?

Tak
81,4%
Nie
18,6%
Zobacz inne ankiety
Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare

Battlefield V

Battlefield V

Battlefield 3

Battlefield 3

Battlefield 6 – co DICE musi zrobić, żeby BF6 był sukcesem?
Battlefield 6 – co DICE musi zrobić, żeby BF6 był sukcesem?

Coś się kończy, coś się zaczyna. Battlefield 5 dostanie swoją ostatnią aktualizację, więc DICE bierze się za BF6 na pełnych obrotach. Jaki powinien być nasz next-genowy Battlefield 6 marzeń?

Zobacz, jak Polacy rewolucjonizują Call of Duty – nowe Modern Warfare pod lupą
Zobacz, jak Polacy rewolucjonizują Call of Duty – nowe Modern Warfare pod lupą

Lokacja: Kraków. Czas: 14.55. Misja: Zinfiltrować krakowski oddział Infinity Ward i wykraść tajne technologie, aby świat dowiedział się, że Polacy pracują przy Call of Duty: Modern Warfare.

Gdzie się podziała II wojna światowa? Analiza gry Battlefield V
Gdzie się podziała II wojna światowa? Analiza gry Battlefield V

W zwiastunie Battlefielda V trudno odnaleźć klimat II wojny światowej, jaką znamy. Pod tą kolorową i przesadzoną akcją kryją się natomiast liczne i bardzo istotne zmiany w rozgrywce, dzięki którym może jednak bardzo polubimy nowego Battlefielda?