Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 11 sierpnia 2019, 11:54

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze

Ponoć nie ma głupich pytań – są tylko głupie odpowiedzi. Wychodząc z takiego założenia, zmierzyliśmy się z dziwnymi i śmiesznymi pytaniami, jakie zadają wyszukiwarkom internetowym polscy gracze.

Pytania o Cyberpunka 2077

Co-op w Cyberpunku 2077?

Premierowa wersja Cyberpunka 2077 nie będzie oferować trybów kooperacyjnych.

Co to jest Cyberpunk?

Mamy aż trzy odpowiedzi na to pytanie.

Po pierwsze, cyberpunk to podgatunek science fiction przedstawiający niezbyt optymistyczne konsekwencje funkcjonowania ludzi w światach zdominowanych przez zaawansowane technologie. Tego typu dzieła popkultury często skupiają się na takich zagadnieniach jak cybernetyzacja ludzkiego ciała, zadając przy tym pytanie, gdzie kończy się człowiek, a zaczyna maszyna. Innymi popularnymi wątkami poruszanymi przez cyberpunk jest bogacenie się korporacji kosztem zwykłych ludzi czy zacieranie się granic między prywatnością i bezpieczeństwem a wolnością.

Cyberpunk to nie tylko gra „Redów”. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Cyberpunk to nie tylko gra „Redów”.

Cyberpunk to również nazwa systemu fabularnego stworzonego w 1988 roku przez Mike’a Pondsmitha. Więcej o nim przeczytacie poniżej. Wreszcie Cyberpunk, a konkretnie Cyberpunk 2077, to gra na podstawie wspomnianego systemu fabularnego, nad którą pracują aktualnie twórcy Wiedźmina 3, czyli studio CD Projekt RED.

Ile części ma Cyberpunk?

Jak dotąd 2076, a CD Projekt RED tworzy 2077 odsłonę cyklu. ;-) A na poważnie – Cyberpunk 2077 to druga gra komputerowa oparta na wykreowanym przez Mike’a Pondsmitha uniwersum. Nie ma ona przy tym nic wspólnego ze swoją poprzedniczką, stworzoną za pomocą technologii Java dwuwymiarową platformówką Cyberpunk: Arasaka’s Plot z 2007 roku.

Wcześniej pojawiły się trzy edycje stołowych gier fabularnych Pondsmitha Cyberpunk, najpopularniejszy Cyberpunk 2020 oraz najnowszy Cyberpunk V3.0. Uniwersum to doczekało się także dwóch powieści i gier karcianych.

Cyberpunk 2020 to najpopularniejsza edycja gry stworzonej przez Mike’a Pondsmitha. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Cyberpunk 2020 to najpopularniejsza edycja gry stworzonej przez Mike’a Pondsmitha.

Pytania o Gothica

Jak podnieść przedmiot?

Już sam fakt, że ktoś zadaje to pytanie, pokazuje, czemu ta gra była określana mianem... odrobinę surowej. Odpowiedź nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Żeby podnieść jakiś przedmiot w Gothicu, najpierw trzeba obok niego stanąć. Następnie należy nakierować na ten przedmiot mysz. Gdy na ekranie pojawi się nazwa wybranego obiektu, przytrzymujemy klawisz Ctrl i wciskamy strzałkę w górę. Proste, prawda?

OSOBISTA HISTORIA

Gothic od samego początku zdobył w Polsce spore uznanie. Słyszałem od znajomych, że świetna gra, więc zainstalowałem. Idę przez ten świat, znajduję jakieś rzeczy, ale nie umiem ich podnieść. Potem spotykam wroga, ale przecież nie mam broni. Nic nie działa, internetu nie posiadam, walczę z grą z godzinę, wściekły wyrzucam z dysku. Tak było dwa razy i dopiero za trzecim, gdy ktoś podpowiedział mi, jak podnosić te cholerne przedmioty z tej @#$%@#% ziemi, zacząłem grać na poważnie i zakochałem się w Gothicu.

Marcin Strzyżewski

Gdyby nikt nigdy nie dawał mi się przedstawić, w końcu też dałbym sobie spokój i został bezimiennym. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Gdyby nikt nigdy nie dawał mi się przedstawić, w końcu też dałbym sobie spokój i został bezimiennym.

Skąd wzięła się nazwa Gothic?

Oryginalnie projekt, który stał się Gothikiem, nosił roboczą nazwę Orpheus. Następnie zmieniono ją na Finster, co po niemiecku znaczy „ciemny” – tytuł ten miał nawiązywać do mrocznej atmosfery gry. Ostatecznie jeden z twórców produkcji, Bert Speckels, będąc mocno zafascynowanym gatunkiem muzycznym zwanym rockiem gotyckim (gothic rock), zasugerował kolejną nazwę. Jego zdaniem słowo „gothic” brzmiało odpowiednio mrocznie i dość międzynarodowo, by zapewnić tytułowi rozpoznawalność poza granicami Niemiec.

Kultowa nazwa została zainspirowana gatunkiem muzycznym. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Kultowa nazwa została zainspirowana gatunkiem muzycznym.

Jak nazywa się Bezimienny po angielsku?

Po angielsku nasz bohater zwie się Nameless Hero, co znaczy dosłownie „bohater bez imienia”. Może właśnie dlatego gra jest tak popularna akurat w Polsce? Bezimienny brzmi intrygująco, Nameless Hero... no cóż.

A jak na Bezimiennego mówią Niemcy? W niemieckiej gothicowej Wikii artykuł na jego temat zatytułowany jest „Held”, co oznacza po prostu „bohater”. Oryginalnie, prawda? Z tekstu dowiadujemy się, że „on nie miał żadnego imienia”.

TWOIM ZDANIEM

Co robiliście wcześniej: graliście w Wiedźmina czy czytaliście książki Sapkowskiego?

Grałem\łam w gry
48,7%
Czytałem\łam książki
43,5%
Do tej pory ani nie grałem\łam, ani nie czytałem\łam
7,8%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey

The Sims 4

The Sims 4

League of Legends

League of Legends

Battlefield V

Battlefield V

Gothic

Gothic

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier
Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier

Pierwszy działający emulator Atari 2600 stworzony w Minecrafcie, najszybsze ukończenie Cupheada z wykorzystaniem mat do tańczenia, pierwsza gra z podwójnym skokiem — to tylko trzy z niezwykłych światowych osiągnięć związanych z grami wideo.

Gracze graczom zgotowali ten los – niesławne zachowania w grach
Gracze graczom zgotowali ten los – niesławne zachowania w grach

Gry komputerowe to frajda i rozrywka, ale nie w chwilach gdy trafimy na griefing – „przysługi” innych graczy, którzy logują się tylko po to, by uprzykrzać życie wszystkim dookoła.