Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 11 sierpnia 2019, 11:54

Co-op w Cyberpunku 2077?. Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania graczy

Ponoć nie ma głupich pytań – są tylko głupie odpowiedzi. Wychodząc z takiego założenia, zmierzyliśmy się z dziwnymi i śmiesznymi pytaniami, jakie zadają wyszukiwarkom internetowym polscy gracze.

Pytania o Cyberpunka 2077

Co-op w Cyberpunku 2077?

Premierowa wersja Cyberpunka 2077 nie będzie oferować trybów kooperacyjnych.

Co to jest Cyberpunk?

Mamy aż trzy odpowiedzi na to pytanie.

Po pierwsze, cyberpunk to podgatunek science fiction przedstawiający niezbyt optymistyczne konsekwencje funkcjonowania ludzi w światach zdominowanych przez zaawansowane technologie. Tego typu dzieła popkultury często skupiają się na takich zagadnieniach jak cybernetyzacja ludzkiego ciała, zadając przy tym pytanie, gdzie kończy się człowiek, a zaczyna maszyna. Innymi popularnymi wątkami poruszanymi przez cyberpunk jest bogacenie się korporacji kosztem zwykłych ludzi czy zacieranie się granic między prywatnością i bezpieczeństwem a wolnością.

Cyberpunk to nie tylko gra „Redów”. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Cyberpunk to nie tylko gra „Redów”.

Cyberpunk to również nazwa systemu fabularnego stworzonego w 1988 roku przez Mike’a Pondsmitha. Więcej o nim przeczytacie poniżej. Wreszcie Cyberpunk, a konkretnie Cyberpunk 2077, to gra na podstawie wspomnianego systemu fabularnego, nad którą pracują aktualnie twórcy Wiedźmina 3, czyli studio CD Projekt RED.

Ile części ma Cyberpunk?

Jak dotąd 2076, a CD Projekt RED tworzy 2077 odsłonę cyklu. ;-) A na poważnie – Cyberpunk 2077 to druga gra komputerowa oparta na wykreowanym przez Mike’a Pondsmitha uniwersum. Nie ma ona przy tym nic wspólnego ze swoją poprzedniczką, stworzoną za pomocą technologii Java dwuwymiarową platformówką Cyberpunk: Arasaka’s Plot z 2007 roku.

Wcześniej pojawiły się trzy edycje stołowych gier fabularnych Pondsmitha Cyberpunk, najpopularniejszy Cyberpunk 2020 oraz najnowszy Cyberpunk V3.0. Uniwersum to doczekało się także dwóch powieści i gier karcianych.

Cyberpunk 2020 to najpopularniejsza edycja gry stworzonej przez Mike’a Pondsmitha. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Cyberpunk 2020 to najpopularniejsza edycja gry stworzonej przez Mike’a Pondsmitha.

Pytania o Gothica

Jak podnieść przedmiot?

Już sam fakt, że ktoś zadaje to pytanie, pokazuje, czemu ta gra była określana mianem... odrobinę surowej. Odpowiedź nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Żeby podnieść jakiś przedmiot w Gothicu, najpierw trzeba obok niego stanąć. Następnie należy nakierować na ten przedmiot mysz. Gdy na ekranie pojawi się nazwa wybranego obiektu, przytrzymujemy klawisz Ctrl i wciskamy strzałkę w górę. Proste, prawda?

OSOBISTA HISTORIA

Gothic od samego początku zdobył w Polsce spore uznanie. Słyszałem od znajomych, że świetna gra, więc zainstalowałem. Idę przez ten świat, znajduję jakieś rzeczy, ale nie umiem ich podnieść. Potem spotykam wroga, ale przecież nie mam broni. Nic nie działa, internetu nie posiadam, walczę z grą z godzinę, wściekły wyrzucam z dysku. Tak było dwa razy i dopiero za trzecim, gdy ktoś podpowiedział mi, jak podnosić te cholerne przedmioty z tej @#$%@#% ziemi, zacząłem grać na poważnie i zakochałem się w Gothicu.

Marcin Strzyżewski

Gdyby nikt nigdy nie dawał mi się przedstawić, w końcu też dałbym sobie spokój i został bezimiennym. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Gdyby nikt nigdy nie dawał mi się przedstawić, w końcu też dałbym sobie spokój i został bezimiennym.

Skąd wzięła się nazwa Gothic?

Oryginalnie projekt, który stał się Gothikiem, nosił roboczą nazwę Orpheus. Następnie zmieniono ją na Finster, co po niemiecku znaczy „ciemny” – tytuł ten miał nawiązywać do mrocznej atmosfery gry. Ostatecznie jeden z twórców produkcji, Bert Speckels, będąc mocno zafascynowanym gatunkiem muzycznym zwanym rockiem gotyckim (gothic rock), zasugerował kolejną nazwę. Jego zdaniem słowo „gothic” brzmiało odpowiednio mrocznie i dość międzynarodowo, by zapewnić tytułowi rozpoznawalność poza granicami Niemiec.

Kultowa nazwa została zainspirowana gatunkiem muzycznym. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Kultowa nazwa została zainspirowana gatunkiem muzycznym.

Jak nazywa się Bezimienny po angielsku?

Po angielsku nasz bohater zwie się Nameless Hero, co znaczy dosłownie „bohater bez imienia”. Może właśnie dlatego gra jest tak popularna akurat w Polsce? Bezimienny brzmi intrygująco, Nameless Hero... no cóż.

A jak na Bezimiennego mówią Niemcy? W niemieckiej gothicowej Wikii artykuł na jego temat zatytułowany jest „Held”, co oznacza po prostu „bohater”. Oryginalnie, prawda? Z tekstu dowiadujemy się, że „on nie miał żadnego imienia”.

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, zaś w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Co robiliście wcześniej: graliście w Wiedźmina czy czytaliście książki Sapkowskiego?

Czytałem\łam książki
42,9%
Grałem\łam w gry
48,9%
Do tej pory ani nie grałem\łam, ani nie czytałem\łam
8,2%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

The Sims 4

The Sims 4

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey

Gothic

Gothic

Battlefield V

Battlefield V

League of Legends

League of Legends

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Odpowiadamy na pytania z Google na temat bohaterów Gwiezdnych wojen
Odpowiadamy na pytania z Google na temat bohaterów Gwiezdnych wojen

Kto nigdy nie wpisywał w Google’a dziwnych pytań, niech pierwszy rzuci kamieniem. Albo mieczem świetlnym. Dziś odpowiadamy na pytania o bohaterów gwiezdnej sagi. Te proste, ciut bardziej zawiłe i zupełnie... dziwaczne.

Każdy z nas czasem TO robi. Dziwne zwyczaje graczy
Każdy z nas czasem TO robi. Dziwne zwyczaje graczy

Przeładowywanie magazynków po jednej wystrzelonej kuli, chomikowanie absurdalnych ilości zapasów na czarną godzinę, która nigdy nie nadchodzi, zapisywanie gry co dwa kroki – to ledwie mała część nietypowych nawyków, których uczą nas gry.

Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier
Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier

Pierwszy działający emulator Atari 2600 stworzony w Minecrafcie, najszybsze ukończenie Cupheada z wykorzystaniem mat do tańczenia, pierwsza gra z podwójnym skokiem — to tylko trzy z niezwykłych światowych osiągnięć związanych z grami wideo.