Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 11 sierpnia 2019, 11:54

Dlaczego Fortnite umiera?. Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania graczy

Ponoć nie ma głupich pytań – są tylko głupie odpowiedzi. Wychodząc z takiego założenia, zmierzyliśmy się z dziwnymi i śmiesznymi pytaniami, jakie zadają wyszukiwarkom internetowym polscy gracze.

Pytanie ogólnie związane z grami

Dlaczego Fortnite umiera?

Przede wszystkim to Fortnite wcale nie umiera – choć niesamowicie popularne battle royale Epic Games w ostatnim czasie nieco straciło na tempie rozwoju, pogłoski o jego śmierci są mocno przesadzone. Jeszcze wiele pretendentów do tytułu króla battle royale zostanie wdeptanych w ziemię, nim lider odda koronę. Co się zaś tyczy powodów tego, że produkcja ta nie przyciąga już do siebie tylu graczy, co wcześniej, to są one dość typowe. Raz, rynek się w dużej mierze nasycił i większość osób, które mogły być zainteresowane tym dziełem, już w nie zagrało. Dwa, jak każda moda, ta również zwyczajnie może przemijać – Fortnite się po prostu zaczyna niektórym graczom nudzić.

Jeśli Fortnite faktycznie umrze, to najwcześniej za kilka lat. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Jeśli Fortnite faktycznie umrze, to najwcześniej za kilka lat.

Co rozwijają gry komputerowe?

Tak w dużym skrócie: gry komputerowe, zależnie od gatunku, mogą rozwijać spostrzegawczość, uczyć myślenia przestrzennego i strategicznego, przyzwyczajać do konieczności szybkiego podejmowania decyzji oraz wykonywania wielu zadań równocześnie i przewidywania konsekwencji naszych poczynań. U młodszych dzieci gry mogą też pozytywnie wpływać na rozwój koordynacji ruchowo-wzrokowej, a jeśli odpowiednio dobierzemy tytuł, gra potrafi także okazać się na przykład kompendium wiedzy historycznej czy militarnej. Produkcje dla wielu graczy mogą natomiast uczyć współpracy z innymi oraz radzenia sobie z porażkami. Warto jednak pamiętać, że każda gra sprawia przede wszystkim, iż stajemy się coraz lepsi... w tej właśnie grze.

Czy gry komputerowe to teksty kultury?

Tak, skoro gry mogą być sztuką, to jak najbardziej mogą być też uznane za teksty kultury. Jeśli jednak pytacie o to z myślą o podaniu jakiejś gry jako przykładu w trakcie matury, pamiętajcie, że egzaminator niekoniecznie musi być fanem wirtualnej rozrywki i książka czy film zawsze okażą się bezpieczniejszym wyborem.

Czy gry komputerowe szkodzą uczniom?

Jak niemal wszystko, również gry w nadmiarze potrafią szkodzić. Grunt to nie pozwolić im na zdominowanie naszego życia. Warto też mimo wszystko zwracać uwagę na oznaczenia ograniczeń wiekowych dla poszczególnych tytułów – rozjeżdżanie przechodniów w GTA 5, mordowanie celów w Hitmanie czy poznawanie koszmarów choroby psychicznej w Hellblade to naprawdę nie jest odpowiednia rozrywka dla dziewięciolatka.

Co to znaczy RPG?

Dzieciaki ze Stranger Things bardzo lubiły sesje RPG. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Dzieciaki ze Stranger Things bardzo lubiły sesje RPG.

RPG to skrót od role-playing game, czyli dosłownie „zabawy w granie ról”. W Polsce powszechnie tłumaczymy tę nazwę jako „gra fabularna” i oryginalnie odnosiła się ona do klasycznych gier stołowych, w których mistrz gry podczas sesji snuł fantastyczne historie grupie uczestników odgrywających różne postacie. Obecnie termin ten niemal równie często dotyczy komputerowych gier fabularnych (cRPG) w różnych odmianach.

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, zaś w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Co robiliście wcześniej: graliście w Wiedźmina czy czytaliście książki Sapkowskiego?

Czytałem\łam książki
42,9%
Grałem\łam w gry
48,9%
Do tej pory ani nie grałem\łam, ani nie czytałem\łam
8,2%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

The Sims 4

The Sims 4

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey

Gothic

Gothic

Battlefield V

Battlefield V

League of Legends

League of Legends

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Odpowiadamy na pytania z Google na temat bohaterów Gwiezdnych wojen
Odpowiadamy na pytania z Google na temat bohaterów Gwiezdnych wojen

Kto nigdy nie wpisywał w Google’a dziwnych pytań, niech pierwszy rzuci kamieniem. Albo mieczem świetlnym. Dziś odpowiadamy na pytania o bohaterów gwiezdnej sagi. Te proste, ciut bardziej zawiłe i zupełnie... dziwaczne.

Każdy z nas czasem TO robi. Dziwne zwyczaje graczy
Każdy z nas czasem TO robi. Dziwne zwyczaje graczy

Przeładowywanie magazynków po jednej wystrzelonej kuli, chomikowanie absurdalnych ilości zapasów na czarną godzinę, która nigdy nie nadchodzi, zapisywanie gry co dwa kroki – to ledwie mała część nietypowych nawyków, których uczą nas gry.

Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier
Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier

Pierwszy działający emulator Atari 2600 stworzony w Minecrafcie, najszybsze ukończenie Cupheada z wykorzystaniem mat do tańczenia, pierwsza gra z podwójnym skokiem — to tylko trzy z niezwykłych światowych osiągnięć związanych z grami wideo.