Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 20 lipca 2020, 14:23

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Playerunknown’s Battlegrounds

Skala popularności:

  1. 227 mln aktywnych graczy miesięcznie na początku 2018 roku;
  2. 600 mln pobrań wersji mobilnej.

Zaczęło się od inspirowanego filmem Battle Royale moda do ARM-y 2 zatytułowanego DayZ: Battle Royale. Odpowiedzialny za niego Brendan „PlayerUnknown” Greene z czasem przeniósł swoje dzieło na silnik gry ARMA 3 oraz wzbudził zainteresowanie Sony, które zatrudniło go jako konsultanta do prac nad H1Z1. Po zakończeniu współpracy Greene trafił do koreańskiego studia Bluehole, gdzie zaproponowano mu stanowisko dyrektora kreatywnego. Tam po raz kolejny zaczął tworzyć w zasadzie tę samą grę. Tak powstało PUBG, które w marcu 2017 roku zadebiutowało w programie wczesnego dostępu Steama jako Playerunknown’s Battlegrounds. I rozpętało burzę.

Stu graczy zrzuconych na olbrzymią, ale kurczącą się mapę musi zdobyć ekwipunek i walczyć ze sobą, aż zostanie tylko jeden. Pomysł chwycił jak żaden wcześniej, dając początek gigantycznej modzie. A Playerunknown’s Battlegrounds znalazło się w samym epicentrum, generując potężne zainteresowanie. 5 mln kopii sprzedanych w ciągu trzech miesięcy od premiery było ledwie rozgrzewką – do lipca 2020 roku sprzedano ponad 70 mln egzemplarzy PUBG.

Barierą dla zdobycia większej popularności przez Playerunknown’s Battlegrounds przez długi czas był próg cenowy. Wraz z debiutem darmowej wersji mobilnej sytuacja się jednak zmieniła. PUBG Mobile szczególnie upodobali sobie fani interaktywnej rozrywki w Chinach i Indiach, do czerwca 2018 roku zwiększając liczbę zarejestrowanych graczy do 400 mln. W tym samym miesiącu zarejestrowano 87 mln graczy zalogowanych jednego dnia oraz 227 mln graczy logujących się w ciągu miesiąca. Obecnie gra wciąż radzi sobie dobrze – na Steamie (czyli w płatną wersję) bawi się średnio 400 tys. osób dziennie.

  1. Więcej o grze Playerunknown’s Battlegrounds
TWOIM ZDANIEM

Grasz w Fortnite?

Nie gram i nie grałem
54,2%
Kiedyś grałem, ale mi się znudziło
27,4%
Tak, gram regularnie
11,1%
Czasem mi się zdarza
5,3%
Pierwszy raz słyszę o tej grze
2%
Zobacz inne ankiety
Minecraft

Minecraft

League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Fantasy Westward Journey

Fantasy Westward Journey

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii
Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii

Niektóre gry w zestawieniu powinny Was zaskoczyć. Inne zaś nie będą żadną niespodzianką, chociaż jest jedna produkcja, która rządzi na Androidzie niepodzielnie. Zgadniecie, która to?

Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał
Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał

Wiecie, jakie gry zarabiają najwięcej pieniędzy? Nie, na ogół nie są to tytuły, w które gracie. Przed Wami zestawienie ośmiu kur znoszących złote jajka, o których w Polsce ledwie słyszano.