Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 20 lipca 2020, 14:23

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Hearthstone

Skala popularności:

  1. 100 mln zarejestrowanych graczy w listopadzie 2018 roku;
  2. według nieoficjalnych szacunków ponad 600 milionów dolarów przychodu rocznie.

Oparta na lorze Warcrafta karcianka Blizzarda w ciągu pięciu lat od swego debiutu doczekała się aż piętnastu rozszerzeń i nic nie wskazuje na to, by na tym jej rozwój miał się zatrzymać. Łatwe do zrozumienia zasady zabawy, głębia rozgrywki oraz charakterystyczna dla Blizzarda wysoka jakość wykonania dały światu kolejny wielki hit twórców Diablo i StarCrafta.

Pod koniec swego debiutanckiego 2014 roku Hearthstone mógł się już pochwalić 20 mln zarejestrowanych kont. W kolejnych latach liczba ta stale rosła – w kwietniu 2017 roku Blizzard informował o 70 mln kont, a półtora roku później przekroczono granicę 100 mln. W 2015 roku liczbę aktywnych graczy szacowano na 17 mln, z czego 8 mln miało grać na pecetach, a 9 na platformach mobilnych.

W kwietniu 2017 roku, czyli trzy lata po debiucie, ogłoszono, że podczas premiery dodatku Podróż do wnętrza Un’Goro zarejestrowano rekordową liczbę zalogowanych jednocześnie graczy. Niestety, nie ujawniono, ilu konkretnie ich było.

WĄTPLIWOŚCI

Sądząc po statystykach Twitcha, popularność Hearthstone’a maleje. Nie mamy jednak żadnej pewności, że istnieje zależność pomiędzy liczbą widzów a liczbą graczy. Blizzard niechętnie dzieli się statystykami dotyczącymi faktycznej liczby graczy aktywnych miesięcznie (MAU) albo dziennie (DAU). Jeśli jednak karcianka Blizzarda zacznie (albo już nawet zaczęła) szybować w kierunku ziemi, to wciąż będzie to długi lot.

  1. Więcej o grze Hearthstone

TWOIM ZDANIEM

Grasz w Fortnite?

Nie gram i nie grałem
54,2%
Kiedyś grałem, ale mi się znudziło
27,4%
Tak, gram regularnie
11,1%
Czasem mi się zdarza
5,3%
Pierwszy raz słyszę o tej grze
2%
Zobacz inne ankiety
Minecraft

Minecraft

League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Fantasy Westward Journey

Fantasy Westward Journey

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii
Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii

Niektóre gry w zestawieniu powinny Was zaskoczyć. Inne zaś nie będą żadną niespodzianką, chociaż jest jedna produkcja, która rządzi na Androidzie niepodzielnie. Zgadniecie, która to?

Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał
Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał

Wiecie, jakie gry zarabiają najwięcej pieniędzy? Nie, na ogół nie są to tytuły, w które gracie. Przed Wami zestawienie ośmiu kur znoszących złote jajka, o których w Polsce ledwie słyszano.