Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 20 lipca 2020, 14:23

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Grand Theft Auto V

Skala popularności: 130 mln sprzedanych egzemplarzy, jeszcze zanim grę udostępniono za darmo.

Pierwsze dwie odsłony serii GTA sprzedały się solidnie, ale nie były to jeszcze pozycje, które jakoś mocno wyróżniały się z tłumu. Wielka rozpoznawalność przyszła dopiero wraz z częścią trzecią, przenoszącą cykl w trójwymiar i rozpoczynającą modę na gry akcji w otwartym świecie. Kolejne odsłony serii systematycznie rozwijały pomysły z „trójki”, zmieniając Grand Theft Auto w popkulturowy fenomen. GTAV w 2013 roku dorzuciło zaś do puli mocno rozbudowany tryb sieciowy... i rozbiło bank.

Zaledwie w 24 godziny od debiutu Grand Theft Auto V wygenerowało ponad 800 mln dolarów przychodu, za sprawą przeszło 11 mln sprzedanych kopii. W ciągu roku rozeszły się 34 mln sztuk gry, a w kolejnych latach sprzedaż nie ustawała i najnowsze wyniki mówią o 130 mln rozprowadzonych egzemplarzy do maja 2020 roku. To fenomenalny rezultat, a gdy weźmie się pod uwagę, że bezpośrednia sprzedaż nawet nie jest głównym źródłem zarobków Rockstara, bo znacznie więcej wpływów generuje szalenie popularny tryb online, powstaje wizja absolutnego giganta.

Choć oficjalnych danych podających liczbę aktywnych graczy na wszystkich platformach nie znamy (możemy jedynie podejrzeć, że na Steamie gra średnio 120 tys. osób dziennie), niedawne udostępnienie GTAV za darmo w sklepie Epic Games Store miało bardzo pozytywny wpływ na popularność tej produkcji. Wiemy też, że zmierza ona na PlayStation 5 oraz Xboksa Series X. Jest więc to jedna z najbardziej popularnych gier naszych czasów – i przynajmniej przez kilka najbliższych lat nie powinno się to zmienić.

  1. Więcej o grze Grand Theft Auto V

Michał Czarny Wilk Grygorcewicz

TWOIM ZDANIEM

Grasz w Fortnite?

Nie gram i nie grałem
54,2%
Kiedyś grałem, ale mi się znudziło
27,4%
Tak, gram regularnie
11,1%
Czasem mi się zdarza
5,3%
Pierwszy raz słyszę o tej grze
2%
Zobacz inne ankiety
Minecraft

Minecraft

League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Fantasy Westward Journey

Fantasy Westward Journey

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii
Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii

Niektóre gry w zestawieniu powinny Was zaskoczyć. Inne zaś nie będą żadną niespodzianką, chociaż jest jedna produkcja, która rządzi na Androidzie niepodzielnie. Zgadniecie, która to?

Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał
Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał

Wiecie, jakie gry zarabiają najwięcej pieniędzy? Nie, na ogół nie są to tytuły, w które gracie. Przed Wami zestawienie ośmiu kur znoszących złote jajka, o których w Polsce ledwie słyszano.