Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 20 lipca 2020, 14:23

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

World of Warcraft

Skala popularności: 5,5 mln aktywnych subskrypcji we wrześniu 2015 roku.

Stworzenie wyjątkowo popularnej gry free-to-play to jedno. Sprzedanie dziesiątków milionów egzemplarzy płatnej produkcji to też coś. Ale sprawienie, że miliony osób miesiąc w miesiąc płacą abonament za granie w jeden konkretny tytuł? To już osiągnięcie, które swego czasu marzyło się niemal każdemu większemu wydawcy. A marzenia te rozpalił sukces World of Warcraft – osadzonego w świecie Warcrafta MMORPG, które swoim debiutem w 2004 roku wdeptało w ziemię całą konkurencję i wywołało prawdziwy boom na granie przez sieć.

W 2008 roku liczba subskrybentów opłacających co miesiąc abonament w World of Warcraft wynosiła 10 mln, bijąc wszelkie rekordy. W międzyczasie zaczęło pojawiać się wiele innych abonamentowych gier MMO, ale żadna nie zdołała zbliżyć się do pozycji króla i niemal wszystkie kończyły albo martwe, albo przechodząc na model free-to-play. W 2012 roku padł rekord 12 mln subskrybentów.

Z czasem gwiazda World of Warcraft zaczęła jednak przygasać. Zmiany trendów rynkowych, znudzenie, nie zawsze trafione pomysły wprowadzane w dodatkach – to tylko część powodów, dla których w końcu dał się zauważyć odpływ subskrybentów. Pod koniec 2014 roku ich liczba spadła do 10 mln, rok później podano, że abonament opłaca regularnie 5,5 mln osób. To był też ostatni raz, gdy Blizzard oficjalnie pochwalił się tego typu wynikami. W październiku 2018 roku dzięki błędowi programistów prawdopodobnie poznaliśmy bardziej aktualne wyniki – 1,7 mln – ale nie wiadomo, na ile są wiarygodne.

WĄTPLIWOŚĆ

Nawet, jeśli w WoW-a wciąż regularnie gra 5 mln ludzi, nie jest to wynik, który może równać się z osiągnięciami PUBG czy LoL-a.) Dlatego zastanawialiśmy się, czy na pewno umieszczać grę w tym zestawieniu. Ostatecznie jednak jest to tytuł abonamentowy i jeden z największych fenomenów w historii branży.

  1. Więcej o grze World of Warcraft
TWOIM ZDANIEM

Grasz w Fortnite?

Nie gram i nie grałem
54,2%
Kiedyś grałem, ale mi się znudziło
27,4%
Tak, gram regularnie
11,1%
Czasem mi się zdarza
5,3%
Pierwszy raz słyszę o tej grze
2%
Zobacz inne ankiety
Minecraft

Minecraft

League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Fantasy Westward Journey

Fantasy Westward Journey

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii
Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii

Niektóre gry w zestawieniu powinny Was zaskoczyć. Inne zaś nie będą żadną niespodzianką, chociaż jest jedna produkcja, która rządzi na Androidzie niepodzielnie. Zgadniecie, która to?

Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał
Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał

Wiecie, jakie gry zarabiają najwięcej pieniędzy? Nie, na ogół nie są to tytuły, w które gracie. Przed Wami zestawienie ośmiu kur znoszących złote jajka, o których w Polsce ledwie słyszano.