Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 20 lipca 2020, 14:23

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Jakie są najpopularniejsze gry świata? To znacznie trudniejsze pytanie, niż mogłoby się wydawać. Dawniej, aby znaleźć na nie w miarę precyzyjną odpowiedź, porównalibyśmy wyniki sprzedaży. Dziś jednak taka metoda kompletnie się nie sprawdza. Wśród najpopularniejszych gier świata przewijają się produkcje konsolowe, pecetowe i mobilne, darmowe albo sieciówki, których sprzedaż rozłożona jest na wiele lat. A to, że osiem lat temu rozchodziły się jak świeże bułeczki, nie znaczy, że nadal tak jest. Nie zawsze twórcy są też skorzy do dzielenia się dokładnymi danymi.

Mimo wszystko postanowiliśmy wytypować kilkanaście tytułów, które można uznać za najpopularniejsze gry ostatnich czasów. Ponieważ dane, na których się opieraliśmy, bywały dość różne – czasem była to liczba pobrań aplikacji, czasem zarejestrowanych kont, w jeszcze innych przypadkach maksymalna liczba bawiących się równocześnie graczy – nie podjęliśmy się segregowania tych tytułów w kolejności od mniej do bardziej popularnych. Wszystkie łączy natomiast jedno – wciąż gra w nie całe mnóstwo osób.

PORÓWNANIE

Zanim zaczniecie czytać o tym, ilu ludzi gra w różne popularne gry, chcielibyśmy podrzucić garść „cyferek” dla porównania.

  1. 103 329 – tyle osób w rekordowym momencie grało jednocześnie na Steamie w Wiedźmina 3.
  2. 8 398 748 – tylu mieszkańców liczy Nowy Jork.
  3. 38 430 000 – tylu ludzi mieszka w Polsce (dane z 2017 roku).
  4. 90 000 000 – tylu unikatowych użytkowników korzystało ze Steama każdego miesiąca 2018 roku.
  5. 182 800 000 – tyle osób na świecie opłacało Netflixa według danych z kwietnia 2020 roku.

Aktualizacja

W lipcu 2020 roku artykuł został zaktualizowany o nowsze dane oraz dwie gry, które znajdziecie na jego ostatnich stronach.

Pokemon Go

Skala popularności: miliard pobrań aplikacji według danych z kwietnia 2019 roku.

W 2015 roku Pokemonami w Polsce interesowali się wyłącznie najbardziej oddani fani Nintendo. Rok później fala pokeszaleństwa sprawiła, że na swojego Pikachu polowali na spacerach niemal wszyscy rodacy będący na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Stosunkowo prosta, na dodatek pełna niedoróbek technicznych aplikacja firmy Niantic oparta na wykorzystaniu GPS-u i w pewnym stopniu rzeczywistości rozszerzonej, szturmem opanowała cały świat. Nagle okazało, że wszyscy od lat tłumiliśmy w sobie potrzebę, by „kraj przemierzyć wzdłuż i wszerz, odnaleźć w sobie moc”.

Pokemon Go w ciągu trzech miesięcy od debiutu aplikacji w maju 2016 roku pobrało pół miliarda osób. Do lutego 2019 roku liczba ta została podwojona. Astronomiczną skalę sukcesu gry pojmiemy w pełni, gdy zestawimy ją z liczbą ludności świata – w 2018 roku wynosiła ona 7,6 mld. Więcej niż co ósmy człowiek na tej planecie zagrał w Pokemon Go.

Największe szaleństwo na punkcie gry miało miejsce w początkowych miesiącach jej funkcjonowania na rynku. Z czasem monotonne ganianie za stworkami i ich żmudne trenowanie znudziło się większości osób. Niemniej nawet z ułamkiem szczytowej popularności gra wciąż była wielkim hitem – dane pochodzące z maja 2018 roku mówiły o 147 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. W tym roku jej popularności drastycznie zaszkodziła na pewno pandemia koronawirusa, która skutecznie zniechęcała do aktywności na świeżym powietrzu. Twórcy zareagowali odpowiednimi zmianami w grze, ale to już nie to samo. Kiedy wirus odpuści, nie zdziwimy się, jeśli moda na łapanie stworków powróci raz jeszcze ze zdwojoną siłą.

WĄTPLIWOŚCI

W przypadku Pokemon Go możemy mieć pewne ale. Po pierwsze, liczba pobrań to bardzo niemiarodajny sposób określania popularności. Przede wszystkim wielu graczy mogło pobrać grę więcej niż raz choćby dlatego, że wymieniali telefon albo przywracali go do ustawień fabrycznych. Po drugie, ten parametr nic nie mówi o tym, ile osób gra do dziś i robi to regularnie. Wciąż jednak trudno mieć wątpliwości – Pokemon Go to zdecydowanie fenomen. Zwłaszcza biorąc pod uwagę szacowane wydatki graczy. W 2019 roku według danych Sensor Tower mieli oni wydać w Pokemon Go 894 miliony dolarów. Więcej niż w premierowym roku 2016.

  1. Więcej o grze Pokemon GO
TWOIM ZDANIEM

Grasz w Fortnite?

Nie gram i nie grałem
52%
Kiedyś grałem, ale mi się znudziło
28%
Tak, gram regularnie
12,2%
Czasem mi się zdarza
5,8%
Pierwszy raz słyszę o tej grze
2,1%
Zobacz inne ankiety
Minecraft

Minecraft

League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Fantasy Westward Journey

Fantasy Westward Journey

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii
Gry na Androida, które pobraliśmy najwięcej razy w historii

Niektóre gry w zestawieniu powinny Was zaskoczyć. Inne zaś nie będą żadną niespodzianką, chociaż jest jedna produkcja, która rządzi na Androidzie niepodzielnie. Zgadniecie, która to?

Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał
Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał

Wiecie, jakie gry zarabiają najwięcej pieniędzy? Nie, na ogół nie są to tytuły, w które gracie. Przed Wami zestawienie ośmiu kur znoszących złote jajka, o których w Polsce ledwie słyszano.