Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 7 lutego 2021, 08:33

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Jakie są najpopularniejsze gry świata? To znacznie trudniejsze pytanie, niż mogłoby się wydawać. Dawniej, aby znaleźć na nie w miarę precyzyjną odpowiedź, porównalibyśmy wyniki sprzedaży. Dziś jednak taka metoda kompletnie się nie sprawdza. Wśród najpopularniejszych gier świata przewijają się produkcje konsolowe, pecetowe i mobilne, darmowe albo sieciówki, których sprzedaż rozłożona jest na wiele lat. A to, że osiem lat temu rozchodziły się jak świeże bułeczki, nie znaczy, że nadal tak jest. Nie zawsze twórcy są też skorzy do dzielenia się dokładnymi danymi.

Mimo wszystko postanowiliśmy wytypować kilkanaście tytułów, które można uznać za najpopularniejsze gry ostatnich czasów. Ponieważ dane, na których się opieraliśmy, bywały dość różne – czasem była to liczba pobrań aplikacji, czasem zarejestrowanych kont, w jeszcze innych przypadkach maksymalna liczba bawiących się równocześnie graczy – nie podjęliśmy się segregowania tych tytułów w kolejności od mniej do bardziej popularnych. Wszystkie łączy natomiast jedno – wciąż gra w nie całe mnóstwo osób.

PORÓWNANIE

Zanim zaczniecie czytać o tym, ilu ludzi gra w różne popularne gry, chcielibyśmy podrzucić garść „cyferek” dla porównania.

  1. 103 329 – tyle osób w rekordowym momencie grało jednocześnie na Steamie w Wiedźmina 3.
  2. 1 054 388 – tyle osób w rekordowym momencie grało jednocześnie na Steamie w Cyberpunka 2077.
  3. 8 336 817 – tylu mieszkańców liczy Nowy Jork.
  4. 38 430 000 – tylu ludzi mieszka w Polsce (dane z 2017 roku).
  5. 120 000 000 – tylu unikatowych użytkowników korzystało ze Steama każdego miesiąca 2020 roku.
  6. 203 660 000 – tyle osób na świecie opłacało Netflixa według danych z grudnia 2020 roku.

AKTUALIZACJA

W lutym 2021 roku artykuł został zaktualizowany o nowsze dane oraz trzy gry, które znajdziecie na ostatnich stronach.

Pokemon Go

Skala popularności: miliard pobrań aplikacji według danych z kwietnia 2019 roku.

W 2015 roku Pokemonami w Polsce interesowali się wyłącznie najbardziej oddani fani Nintendo. Rok później fala „pokeszaleństwa” sprawiła, że na swojego Pikachu polowali na spacerach niemal wszyscy rodacy będący na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Stosunkowo prosta, na dodatek pełna niedoróbek technicznych aplikacja firmy Niantic oparta na wykorzystaniu GPS-u i w pewnym stopniu rzeczywistości rozszerzonej szturmem opanowała cały świat. Nagle okazało, że wszyscy od lat tłumiliśmy w sobie potrzebę, by „kraj przemierzyć wzdłuż i wszerz, odnaleźć w sobie moc”.

Pokemon Go w ciągu trzech miesięcy od debiutu aplikacji w maju 2016 roku pobrało pół miliarda osób. Do lutego 2019 roku liczba ta została podwojona. Astronomiczną skalę sukcesu gry pojmiemy w pełni, gdy zestawimy ją z liczbą ludności świata – w 2018 roku wynosiła ona 7,6 mld. Więcej niż co ósmy człowiek na tej planecie zagrał w Pokemon Go.

Pierwsza fala szaleństwa na punkcie gry miała miejsce w początkowych miesiącach jej funkcjonowania na rynku. Z czasem monotonne ganianie za stworkami i ich żmudne trenowanie znudziło się większości osób. Niemniej nawet z ułamkiem szczytowej popularności gra wciąż była wielkim hitem – dane pochodzące z maja 2018 roku mówiły o 147 mln aktywnych użytkowników miesięcznie.

Kiedy pandemia zamknęła cały świat w domach, wydawało się, że popularność opartej na ruchu aplikacji drastycznie spadnie. Nic bardziej mylnego. Deweloperzy zareagowali na nieciekawą sytuację aktualizacjami umożliwiającymi zabawę z domowego zacisza, dzięki czemu Pokemon Go zyskało drugie życie. W okresie od stycznia do sierpnia 2020 roku baza aktywnych graczy zwiększyła się o 45%, a zyski za pandemiczny rok okazały się dla tego tytułu rekordowe i wyniosły prawie 2 mld dolarów (w sumie zabawa w łapanie stworków przez tych kilka lat przyniosła twórcom ponad 6 mld dolarów).

WĄTPLIWOŚCI

W przypadku Pokemon Go możemy mieć pewne ale. Po pierwsze, liczba pobrań to bardzo niemiarodajny sposób określania popularności. Przede wszystkim wielu graczy mogło pobrać grę więcej niż raz choćby dlatego, że wymieniali telefon albo przywracali go do ustawień fabrycznych. Po drugie, ten parametr nic nie mówi o tym, ile osób gra do dziś i robi to regularnie. Wciąż jednak trudno mieć wątpliwości – Pokemon Go to zdecydowanie fenomen. Zwłaszcza biorąc pod uwagę szacowane wydatki graczy.

  1. Więcej o grze Pokemon GO
TWOIM ZDANIEM

Grasz w Fortnite?

Nie gram i nie grałem
50,3%
Kiedyś grałem, ale mi się znudziło
27,9%
Tak, gram regularnie
12,8%
Czasem mi się zdarza
6,7%
Pierwszy raz słyszę o tej grze
2,3%
Zobacz inne ankiety
Minecraft

Minecraft

League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Fantasy Westward Journey

Fantasy Westward Journey

14 najpopularniejszych polskich gier w historii, które... nie są Wiedźminem!
14 najpopularniejszych polskich gier w historii, które... nie są Wiedźminem!

Nie od dziś wiadomo, że Polska święci niemałe sukcesy w branży gier wideo. Które rodzime produkcje zdobyły największą popularność na całym globie? Sprawdziliśmy - oto wyniki naszych dociekań.

15 najpopularniejszych strategii w historii
15 najpopularniejszych strategii w historii

Jakie gry strategiczne cieszą się największą popularnością pośród graczy? Jak dobrze sprzedają się podobne produkcje? Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem podsumowującym kilkanaście czołowych tytułów z tego gatunku.

Poznajcie 12 najpopularniejszych gier RPG na świecie
Poznajcie 12 najpopularniejszych gier RPG na świecie

Popularność można mierzyć różną miarą. Sprawdziliśmy, jakie gry RPG są na liście najpopularniejszych na świecie na podstawie liczby sprzedanych egzemplarzy.