Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 29 lipca 2019, 08:47

autor: Daniel Laskowski

Jak zwiększyć zasięg domowego WiFi

Wiele osób narzeka na słaby zasięg WiFi - jest to problem dość powszechny i często spotykany. Na szczęście da się zwiększyć zasięg domowej sieci różnymi sposobami. Co ważne, wcale nie są one kosztowne.

Dinozaur to marne pocieszenie braku dostępu do sieci... - 2019-07-15
Dinozaur to marne pocieszenie braku dostępu do sieci...

Budowa i konfiguracja podstawowej sieci WiFi nie jest aż tak prosta, jak podłączanie do internetu urządzeń za pomocą stosownego kabla. Co gorsza, istnieje też sporo czynników które mogą zakłócić sprawną komunikację bezprzewodową.

Dlaczego mam słaby zasięg WiFi?

Gorsza jakość połączenia bezprzewodowego może wynikać przede wszystkim z miejsca, w którym postawiliśmy router. W wielu przypadkach urządzenie chowamy gdzieś w najodleglejszym zakątku domu czy mieszkania. To zły pomysł. Router powinien być umieszczony w centralnym miejscu, ponieważ większość urządzeń posiada anteny dookólne (sygnał rozchodzi się z jednakowym natężeniem w każdym kierunku). W prosty sposób można zatem wywnioskować, że wielu z nas wysyła sygnał gdzieś poza mieszkanie.

Najważniejsze, to znaleźć źródło problemów z zasięgiem. - 2019-07-15
Najważniejsze, to znaleźć źródło problemów z zasięgiem.

Inna sprawa to oczywiście ściany i stropy – wpływ na siłę sygnału WiFi ma zarówno ich ilość, jak i materiał z jakich te elementy są wykonane. Im więcej ścian, które musi pokonać sygnał, tym gorzej. Niestety bloki zbudowane z żelbetonu nie pomagają w uzyskaniu dobrego zasięgu domowej sieci...

Zostając jeszcze przy mieszkaniach i blokowiskach - zakłócenia mogą powodować także inne sieci Wi-Fi. Praktycznie każde gospodarstwo domowe posiada obecnie router (czasem więcej niż jeden), do którego podłączonych jest kilka urządzeń. Wystarczy sprawdzić ile macie dostępnych sieci w pobliżu.

Ostatnim czynnikiem, który może powodować, że zasięg WiFi nie jest dla nas wystarczający, jest oczywiście słabej jakości router czy karta sieciowa.

Jak poradzić sobie z tymi problemami?

Zmiana miejsca położenia routera jest zwykle najprostszym i jednocześnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę zasięgu sieci WiFi. - 2019-07-15
Zmiana miejsca położenia routera jest zwykle najprostszym i jednocześnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę zasięgu sieci WiFi.

Domowe sposoby na poprawę zasięgu WiFi

Przede wszystkim należy zmienić położenie routera, jeśli - tak jak wcześniej już wspomniałem - jest on ustawiony w jakimś zakątku naszego domu. Co gorsza, niektórzy ludzie chowają routery do szafy, by nie psuły wyglądu danego pomieszczenia. To kolejny błąd, który sprawia, że osłabiamy jakość połączenia.

Anteny w większości modeli routerów są zaprojektowane tak, by wysyłać sygnał w każdą stronę. Niektóre z nich posiadają technologię Beamforming, która sprawia, że wiązka sygnału kierowana jest prosto do urządzenia, a więc np. naszego laptopa lub smartfona. Co jednak zrobić, gdy router nie jej nie posiada? W przypadku, gdy chcemy pominąć jeden z kierunków, np. ścianę, którą dzielimy z sąsiadem możemy skorzystać z prostego, domowego patentu. Wystarczy za anteną umieścić aluminiową barierę, np. utworzoną z puszki, aby sygnał się odbijał, a co za tym idzie, pomijał mieszkanie sąsiada.

Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie. Podobno. - 2019-07-15
Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie. Podobno.