Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie

Hardware

Hardware 29 lipca 2019, 08:47

autor: Daniel Laskowski

Jak zwiększyć zasięg domowego WiFi

Wiele osób narzeka na słaby zasięg WiFi - jest to problem dość powszechny i często spotykany. Na szczęście da się zwiększyć zasięg domowej sieci różnymi sposobami. Co ważne, wcale nie są one kosztowne.

Dinozaur to marne pocieszenie braku dostępu do sieci... - 2019-07-15
Dinozaur to marne pocieszenie braku dostępu do sieci...

Budowa i konfiguracja podstawowej sieci WiFi nie jest aż tak prosta, jak podłączanie do internetu urządzeń za pomocą stosownego kabla. Co gorsza, istnieje też sporo czynników które mogą zakłócić sprawną komunikację bezprzewodową.

Dlaczego mam słaby zasięg WiFi?

Gorsza jakość połączenia bezprzewodowego może wynikać przede wszystkim z miejsca, w którym postawiliśmy router. W wielu przypadkach urządzenie chowamy gdzieś w najodleglejszym zakątku domu czy mieszkania. To zły pomysł. Router powinien być umieszczony w centralnym miejscu, ponieważ większość urządzeń posiada anteny dookólne (sygnał rozchodzi się z jednakowym natężeniem w każdym kierunku). W prosty sposób można zatem wywnioskować, że wielu z nas wysyła sygnał gdzieś poza mieszkanie.

Najważniejsze, to znaleźć źródło problemów z zasięgiem. - 2019-07-15
Najważniejsze, to znaleźć źródło problemów z zasięgiem.

Inna sprawa to oczywiście ściany i stropy – wpływ na siłę sygnału WiFi ma zarówno ich ilość, jak i materiał z jakich te elementy są wykonane. Im więcej ścian, które musi pokonać sygnał, tym gorzej. Niestety bloki zbudowane z żelbetonu nie pomagają w uzyskaniu dobrego zasięgu domowej sieci...

Zostając jeszcze przy mieszkaniach i blokowiskach - zakłócenia mogą powodować także inne sieci Wi-Fi. Praktycznie każde gospodarstwo domowe posiada obecnie router (czasem więcej niż jeden), do którego podłączonych jest kilka urządzeń. Wystarczy sprawdzić ile macie dostępnych sieci w pobliżu.

Ostatnim czynnikiem, który może powodować, że zasięg WiFi nie jest dla nas wystarczający, jest oczywiście słabej jakości router czy karta sieciowa.

Jak poradzić sobie z tymi problemami?

Zmiana miejsca położenia routera jest zwykle najprostszym i jednocześnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę zasięgu sieci WiFi. - 2019-07-15
Zmiana miejsca położenia routera jest zwykle najprostszym i jednocześnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę zasięgu sieci WiFi.

Domowe sposoby na poprawę zasięgu WiFi

Przede wszystkim należy zmienić położenie routera, jeśli - tak jak wcześniej już wspomniałem - jest on ustawiony w jakimś zakątku naszego domu. Co gorsza, niektórzy ludzie chowają routery do szafy, by nie psuły wyglądu danego pomieszczenia. To kolejny błąd, który sprawia, że osłabiamy jakość połączenia.

Anteny w większości modeli routerów są zaprojektowane tak, by wysyłać sygnał w każdą stronę. Niektóre z nich posiadają technologię Beamforming, która sprawia, że wiązka sygnału kierowana jest prosto do urządzenia, a więc np. naszego laptopa lub smartfona. Co jednak zrobić, gdy router nie jej nie posiada? W przypadku, gdy chcemy pominąć jeden z kierunków, np. ścianę, którą dzielimy z sąsiadem możemy skorzystać z prostego, domowego patentu. Wystarczy za anteną umieścić aluminiową barierę, np. utworzoną z puszki, aby sygnał się odbijał, a co za tym idzie, pomijał mieszkanie sąsiada.

Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie. Podobno. - 2019-07-15
Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie. Podobno.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.07.2019 11:22
1
Sir Anubis
6
Chorąży

A transmitery sieciowe? O wiele lepsze rozwiązanie od wszelkich wzmacniaczy wi fi. Chyba jedynie bezpośrednie pociągnięcie kabla od routera jest lepsze.

30.07.2019 10:19
Sir Xan
odpowiedz
Sir Xan
96
Legend

^ To zależy od położenie komputera, routera czy gniazdo do telefonu albo antena na zewnątrz. Często się zdarza, że WiFi jest o wiele wygodniejsza opcja.

post wyedytowany przez Sir Xan 2019-07-30 10:20:02
31.07.2019 08:48
kubuses
odpowiedz
kubuses
1
Centurion

Jak już ktoś wcześniej wspomniał - albo wzmacniacz sygnału albo transmiter sieciowy

31.07.2019 09:38
premium807909
odpowiedz
2 odpowiedzi
premium807909
3
Centurion

Wzmacniasz sygnału + nie kładzenie rutera w koncie z milionem rzeczy XD

31.07.2019 14:05
.:Jj:.
.:Jj:.
118
    Ennio Morricone    

koncie
kącie

31.07.2019 16:47
Insekt6
31
Konsul

Jakie Wy jezdeśta małostkowe...

31.07.2019 09:50
odpowiedz
2 odpowiedzi
Szary-Wilku
16
Pretorianin

Jeśli router (domyślny od orange) jest na pierwszym piętrze, a na dole mam wifi jedną kreskę (lub w ogóle), to wystarczy kupić powiedzmy Tende PH5 i podłączyć tak w połowie drogi, czy zainwestować również w lepszy router?

31.07.2019 13:59
PeeJay
PeeJay
156
Another World

Nowy router dobrej klasy z pewnością pomoże, ale stopień poprawy jest zależny od wielu czynników. Moje doświadczenie jest takie, że spokój (czyt. wreszcie mam zasieg wifi w całym domu i w ogrodzie bez żadnych przerw i wysokimi prędkościami) udało mi się po wielu, wielu próbach osiągnąć inwestując w sieć typu mesh. Próbowałem routery z pierdyliardem anten (zawsze gdzieś w jakimś pomieszczeniu na dole sygnał się zrywał). Próbowałe repeatery - słabe to jest, bo to inna sieć i często sie wzajemnei z routerem zakłócają. W końcu spróbowałem rozwiązania mesh i ...... YES! Mam spokój, działa wszystko rewelacyjnie, mam zasięg wszędzie, wszystko to jedna sieć. Nie będę pisał jakie urządzenia, żeby enie było kryptoreklamy :) ale generalnei bardzo, bardzo polecam rozwiązanie MESH - inwestycja na lata i święty spokój - podłaczasz satelite głównego kablem obecnego routera, dokładasz dodatkowego satelite na dole (ew. trzeciego) i masz temat zalatwioony :)

01.08.2019 08:11
kaitso
kaitso
13
Pretorianin

GRYOnline.plRedakcja

Sam też próbowałem repeaterow, ale nie działało to w zasadzie w ogóle i po kilku dniach walki odpuściłem ;) Trochę pomogło mi w domu piętrowym zwyczajne przestawienie routera

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze