Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 10 lipca 2019, 09:47

autor: NeR1o

OBS i programy do streamingu - jak zacząć podbój Twitcha?

Kariera streamera kusi możliwością grania i zarabiania na tym pieniędzy, nawet jeśli jest to zajęcie zarezerwowane tylko dla nielicznych. Jak zacząć podbój Twitcha i co powinien wiedzieć początkujący streamer, aby stać się drugim Izakiem lub Ninją?

Izak, Ewron, Saju czy Xayoo to postacie, których kariera może rozbudzać wyobraźnię. W teorii mają przecież idealną pracę. Wystarczy, że siedzą przed komputerem i grają w gry - zarabiają na tym często niemałe pieniądze. Czy może być coś lepszego? Przecież to prosta i przyjemna praca. Ale czy rzeczywiście tak jest? Już same początki mogą okazać się problematyczne.

Od czego zacząć?

Zanim w ogóle zaczniemy zastanawiać się nad streamowaniem na Twitchu, warto sprawdzić, czy w ogóle będzie to w naszym przypadku możliwe. Kluczowe są tutaj dwie kwestie – komputer oraz łącze internetowe. W przypadku PC-ta mówimy o odpowiedniej wydajności. Jeśli desktop ledwo radzi sobie z najnowszymi grami na wysokich lub średnich ustawieniach graficznych, to tym większy będzie miał z tym problem w przypadku streamowania, które dodatkowo obciąża procesor i kartę graficzną. Za rozsądne minimum należałoby uznać CPU z serii Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, GPU o wydajności zbliżonej do GeForce GTX 1060 6 GB oraz 8 GB pamięci RAM. Ale pamiętajcie, że im mocniejszym sprzętem dysponujemy, tym lepiej. Niektórzy wręcz streamują na dwa komputery, ale to już rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Dzięki naszym poradom może nie zdobędziesz od razu sławy, ale wykonasz pierwszy krok. - 2019-07-11
Dzięki naszym poradom może nie zdobędziesz od razu sławy, ale wykonasz pierwszy krok.

Druga kwestia to łącze internetowe. Przy czym mniejsze znaczenie ma tutaj prędkość pobierania danych. Dużo ważniejsze jest wysyłanie plików. W zdecydowanej większości dostawcy internetu w Polsce oferują łącza, które wysyłają dane 10 razy wolniej niż pobierają, np. 300 (download) na 30 (upload). Są od tego wyjątki i istnieją możliwości posiadania nawet 600 na 600 Mb/s. Ile będzie potrzebne w przypadku streamowania na Twitchu?

Minimum to 6-10 Mb/s. Jeśli chcemy transmitować w zadowalającej jakości, to samo wysyłanie streama w świat zużyje ok 4-8 Mb/s, a przecież warto mieć odpowiedni zapas. Jeśli nie wiecie, jakim łączem dysponujecie, to możecie to sprawdzić za pomocą popularnych stron pokroju Speedtest.net. No i koniecznie komputer powinien być podłączony do Internetu przy pomocy kabla. Internet mobilny czy przez WiFi bywa mniej stabilny, przez co prędkość wysyłania danych może skakać. A przecież nie chcemy, aby widzowie co jakiś czas oglądali kółeczko buforowania na ekranie.