Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 6 kwietnia 2021, 07:27

autor: NeR1o

OBS i programy do streamingu - jak zacząć podbój Twitcha?

Kariera streamera kusi możliwością grania i zarabiania na tym pieniędzy, nawet jeśli jest to zajęcie zarezerwowane tylko dla nielicznych. Jak zacząć podbój Twitcha i co powinien wiedzieć początkujący streamer, aby stać się drugim Izakiem lub Ninją?

Izak, Ewron, Saju czy Xayoo to postacie, których kariera może rozbudzać wyobraźnię. W teorii mają przecież idealną pracę. Wystarczy, że siedzą przed komputerem i grają w gry - zarabiają na tym często niemałe pieniądze. Czy może być coś lepszego? Przecież to prosta i przyjemna praca. Ale czy rzeczywiście tak jest? Już same początki mogą okazać się problematyczne.

Zanim w ogóle zaczniemy zastanawiać się nad streamowaniem na Twitchu, warto sprawdzić, czy w ogóle będzie to w naszym przypadku możliwe. Kluczowe są tutaj dwie kwestie – komputer oraz łącze internetowe.

W przypadku PC-ta mówimy o odpowiedniej wydajności. Jeśli desktop ledwo radzi sobie z grami na wysokich lub średnich ustawieniach graficznych, to tym większy będzie miał z tym problem w przypadku streamowania, które wymaga uruchomienia dodatkowego oprogramowania, np. OBS Studio czy Streamlabs OBS. Za rozsądne minimum należałoby uznać CPU z serii Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, GPU o wydajności zbliżonej do GeForce GTX 1060 lub GTX 1660 oraz 8 GB pamięci RAM. Ale pamiętajcie, że im mocniejszym sprzętem dysponujemy, tym lepiej. Niektórzy streamują z wykorzystaniem dwóch komputerów, by całą moc jednego z nich wykorzystać do gry, ale to już rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Dzięki naszym poradom może nie zdobędziesz od razu sławy, ale wykonasz pierwszy krok. - OBS i programy do streamingu - jak zacząć podbój Twitcha? - dokument - 2021-04-06
Dzięki naszym poradom może nie zdobędziesz od razu sławy, ale wykonasz pierwszy krok.

Druga kwestia to łącze internetowe. Przy czym mniejsze znaczenie ma tutaj prędkość pobierania danych. Dużo ważniejsze jest wysyłanie plików. W zdecydowanej większości dostawcy internetu w Polsce oferują asymetryczne łącza, które wysyłają dane 10 razy wolniej niż pobierają, np. 300 Mb/s (download) na 30 Mb/s (upload). Symetryczne łącza często wiążą się z dodatkowymi opłatami, o ile w ogóle znajdują się w ofercie dostawcy. Jaki internet jest potrzebny w przypadku streamowania na Twitchu?

Minimum to 6-10 Mb/s. Jeśli chcemy transmitować w zadowalającej jakości, to samo wysyłanie streama w świat zużyje ok 4-6 Mb/s, a przecież warto mieć odpowiedni zapas. Jeśli nie wiecie, jakim łączem dysponujecie, to możecie to sprawdzić za pomocą popularnych stron pokroju Speedtest.net. No i koniecznie komputer powinien być podłączony do Internetu przy pomocy kabla. Internet mobilny czy przez WiFi bywa mniej stabilny, przez co prędkość wysyłania danych może skakać. A przecież nie chcemy, aby widzowie co jakiś czas oglądali kółeczko buforowania na ekranie.

Szukasz mikrofonu do streamowania za rozsądne pieniądze? Z Kodem "WIOSNA21" dostaniesz lepsze ceny - Fifine K669B za 139 zł

Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos
Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos

Chcesz nagrać swój głos, ale nie wiesz jak? Może planujesz karierę youtubera lub streamera? W takim wypadku koniecznie zwróć uwagę na odpowiedni mikrofon!

Kamera, mikrofon i komputer do streamowania - od czego zacząć?
Kamera, mikrofon i komputer do streamowania - od czego zacząć?

Wiele osób myśli o rozpoczęciu kariery streamera. Czy wiąże się ona z wieloma dodatkowymi kosztami na start? Niekoniecznie – już komputer niewiele lepszy od przeciętnego i parę dodatkowych gadżetów mogą umożliwić nam wejście w świat streamingu.

Najgłupsze rzeczy, które zrobili streamerzy na wizji
Najgłupsze rzeczy, które zrobili streamerzy na wizji

Czego nie robi się dla sławy? W zasadzie streamerzy udowadniają, że nie ma żadnych ograniczeń i jeśli tylko jest zainteresowanie, to można zrobić wszystko. Nawet, jeśli regulamin platformy wyraźnie tego zabrania.