futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 28 lipca 2023, 14:43

autor: Jaroszewski "NeR1o" Damian

OBS i programy do streamowania - jak zacząć podbój Twitcha?

Kariera streamera kusi możliwością grania i zarabiania na tym pieniędzy, nawet jeśli jest to zajęcie zarezerwowane tylko dla nielicznych. Jak zacząć podbój Twitcha i co powinien wiedzieć początkujący streamer, aby stać się drugim Izakiem lub Ninją?

Izak, Ewron czy Xayoo to postacie, których kariera może rozbudzać wyobraźnię. W teorii mają przecież idealną pracę. Wystarczy, że siedzą przed komputerem i grają w gry - zarabiają na tym często niemałe pieniądze. Czy może być coś lepszego? Przecież to prosta i przyjemna praca. Ale czy rzeczywiście tak jest? Już same początki mogą okazać się problematyczne.

Zanim w ogóle zaczniemy zastanawiać się nad streamowaniem na Twitchu, warto sprawdzić, czy w ogóle będzie to w naszym przypadku możliwe. Kluczowe są tutaj dwie kwestie – komputer oraz łącze internetowe.

W lipcu 2023 roku tekst doczekał się lekkiego odświeżenia. Aktualizacją zajął się Mateusz "rassi" Ługowik.

W przypadku PC-ta mówimy o odpowiedniej wydajności. Jeśli desktop ledwo radzi sobie z grami na wysokich lub średnich ustawieniach graficznych, to tym większy będzie miał z tym problem w przypadku streamowania, które wymaga uruchomienia dodatkowego oprogramowania, np. OBS Studio czy Streamlabs. Za rozsądne minimum należałoby uznać CPU z serii Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, GPU o wydajności zbliżonej do GeForce RTX 3060 oraz 16 lub 32 GB pamięci RAM. Ale pamiętajcie, że im mocniejszym sprzętem dysponujemy, tym lepiej. Niektórzy streamują z wykorzystaniem dwóch komputerów, by całą moc jednego z nich wykorzystać do gry, ale to już rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Dzięki naszym poradom może nie zdobędziesz od razu sławy, ale wykonasz pierwszy krok. - OBS i programy do streamowania - jak zacząć podbój Twitcha? - dokument - 2023-07-28
Dzięki naszym poradom może nie zdobędziesz od razu sławy, ale wykonasz pierwszy krok.

Druga kwestia to łącze internetowe. Przy czym mniejsze znaczenie ma tutaj prędkość pobierania danych. Dużo ważniejsze jest wysyłanie plików. W zdecydowanej większości dostawcy internetu w Polsce oferują asymetryczne łącza, które wysyłają dane 10 razy wolniej niż pobierają, np. 300 Mb/s (download) na 30 Mb/s (upload). Symetryczne łącza często wiążą się z dodatkowymi opłatami, o ile w ogóle znajdują się w ofercie dostawcy. Jaki internet jest potrzebny w przypadku streamowania na Twitchu?

Minimum to 7-14 Mb/s. Jeśli chcemy transmitować w zadowalającej jakości, to samo wysyłanie streama Full HD w świat zużyje ok 5-12 Mb/s, w zależności od wybranego bitrate i liczby klatek na sekundę, a przecież warto mieć odpowiedni zapas. Najwyższa jakość nie kończy się na rozdzielczości 1920x1080 i 60 fps-ach. Twitch nie narzuca w tej kwestii sztywnych limitów. Streamowanie powyżej 1080p i 60 kl./s nie jest jednak rekomendowane ze względu na ryzyko pojawienia się artefaktów kompresji. Jeśli jednak ktoś się tym nie przejmuje, powinien liczyć się z tym, że strumyk w 1440p wymaga od 9 do 13 Mb/s wysyłania, a transmitowanie w 4K już 15-53 Mb/s.

Jeśli nie wiecie, jakim łączem dysponujecie, to możecie to sprawdzić za pomocą popularnych stron pokroju Speedtest.net. No i koniecznie komputer powinien być podłączony do Internetu przy pomocy kabla. Internet mobilny czy przez WiFi bywa mniej stabilny, przez co prędkość wysyłania danych może skakać. A przecież nie chcemy, aby widzowie co jakiś czas oglądali kółeczko buforowania na ekranie. Niezawodne musi być też samo łącze. Radiówka i internet mobilny ma swoje kaprysy. Najpewniejsze są światłowody.

Jak założyć kanał i zarabiać na YouTube? Ekipa TVGRY radzi!
Jak założyć kanał i zarabiać na YouTube? Ekipa TVGRY radzi!

Zawód youtuber. Brzmi dziwnie, trochę jakbyśmy się przechwalali, a trochę jakbyśmy urwali się z choinki. To jednak jest rzeczywistość XXI wieku, a my spróbujemy Ci podpowiedzieć, jak w ogóle się za to zabrać, żeby to była także Twoja codzienność.

Czy dobry sprzęt może ułatwić karierę streamera i youtubera
Czy dobry sprzęt może ułatwić karierę streamera i youtubera

Chciałbyś zacząć dzielić się z innymi rozgrywką oraz wiedzą? Streaming czy bycie Youtuberem to nie zabawa dla każdego, dlatego postanowiliśmy zapytać o rady tych, którym wyszło. Od czego zaczynali? Czy dobry sprzęt może pomóc? Sprawdźmy!

Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos
Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos

Chcesz nagrać swój głos, ale nie wiesz jak? Może planujesz karierę youtubera lub streamera? W takim wypadku koniecznie zwróć uwagę na odpowiedni mikrofon!