Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie

Hardware

Hardware 27 czerwca 2019, 11:55

autor: orson_dzi

Czy Intel boi się AMD? Ryzen 5 3600 szybszy od Intel i9-9900KF

Do serwisu Reddit wyciekły wewnętrzne materiały firmy Intel. Wynika z nich, że producent procesorów bardzo poważnie traktuje zagrożenie ze strony konkurencyjnego AMD. Głos w tej sprawie zabrali sami pracownicy firmy.

Intel i AMD to dwie firmy „żyjące” w świadomości niemal każdego, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się komputerami. Pomimo, że sprzęt Niebieskich generalnie może pochwalić się lepszą wydajnością, w ostatnich latach ta sytuacja zaczyna się zmieniać. AMD zabiera coraz większą część rynku – dochody firmy z roku na rok rosną o ponad 20%. I choć przewaga Intela jest wręcz gigantyczna, nawet jego pracownicy zaczynają dostrzegać realne zagrożenie ze strony największego i w zasadzie jedynego poważnego konkurenta.

Włodarze Intela mają świadomość, że konkurencja ze strony AMD jest coraz mocniejsza. - 2019-06-27
Włodarze Intela mają świadomość, że konkurencja ze strony AMD jest coraz mocniejsza.

W serwisie Reddit opublikowano materiały pochodzące z wewnętrznego portalu Intela. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, w jaki sposób Intel postrzega zagrożenie ze strony AMD i jak komunikuje to w zamkniętym gronie pracowników. Ważną częścią materiału jest również sesja pytań i odpowiedzi ze Stevem Collinsem, dyrektorem odpowiedzialnym za analizę konkurencji. Choć jego słowa momentami mogą brzmieć jak czysto marketingowa mowa motywacyjna, to daje nam ciekawy pogląd na to, jakie jest obecne nastawienie Intela do AMD. Z drugiej jednak strony mamy komentarze pracowników Intela, którzy nie do końca zgadzają się z polityką firmy i bardziej dosadnie komentują obecną sytuację na rynku procesorów.

Ryzen kamieniem milowym AMD

Premiera procesorów Ryzen może być uznana za przełomowy moment w historii AMD. To właśnie od tego momentu firma zaczęła zdobywać coraz większą popularność wśród użytkowników komputerów, bowiem Ryzeny zostały ciepło przyjęte przez rynek. Głównie dlatego, że oferują dobrą wydajność w stosunkowo niskiej cenie.

Choć nie ukrywam, że ze stacjonarnymi Ryzenami nie miałem zbyt wiele do czynienia, tak w laptopach byłem pod wrażeniem wydajności procesorów AMD. Szczególnie widać to w przypadku tańszych urządzeń, które nieźle radzą sobie nie tylko w benchmarkach, ale też w grach. Czy za niewiele ponad 2000 zł kupimy laptopa z procesorem Intela i zintegrowaną grafiką, na którym uruchomimy coś więcej niż Gothic II? Nie. Na Lenovo Yoga 530 z Ryzenem i zintegrowaną grafiką Vega grałem w Diablo III w rozdzielczości Full HD, z maksymalnymi detalami i w 40 klatkach na sekundę. Co prawda mobilne procesory AMD mają jeszcze problemy z czasem pracy na pojedynczym ładowaniu, ale najnowsze modele potrafią działać ok. 8-10 godzin, co jest już dobrym wynikiem.

Więcej o możliwościach zintegrowanych kart graficznych AMD przeczytacie w naszym artykule: Odpaliłem Wiedźmina 3 na tanim PC ze zintegrowaną kartą AMD.

Procesory Czerwonych zazwyczaj stanowiły margines rynku, znajdując się w mniej niż 10% komputerów. Jeszcze w I kwartale 2018 roku udział procesorów AMD na rynku komputerów stacjonarnych wynosił 12,2% (oraz 8% w przypadku laptopów). Po I kwartale 2019 roku było to już odpowiednio 17,1% oraz 13,1%. Wzrost jest ogromny i Intel to widzi oraz się boi. Słusznie, bo zagrożenie ze strony AMD jest największe w historii.

Już wkrótce premiera nowych Ryzenów – będzie ciekawie! - 2019-06-27
Już wkrótce premiera nowych Ryzenów – będzie ciekawie!

Współpraca AMD i TSMC daje przewagę technologiczną i cenową

AMD obecnie nie produkuje własnych procesorów. Zajmuje się tym inny rynkowy gigant - TSMC. Wybór nie jest przypadkowy, bo to obecnie jedyna obok Samsunga firma, która dysponuje 7 nm procesem technologicznym w budowaniu procesorów. W dużym uproszczeniu, proces technologiczny z liczbą wyrażoną w nanometrach mówi nam o odległości pomiędzy elementami znajdującymi się na podzespole. Im mniejsza liczba, tym mniejsze odstępy, czyli na tej samej powierzchni można zmieścić więcej elementów. Im jest ich więcej, tym procesor jest wydajniejszy i bardziej energooszczędny.

Biorąc pod uwagę ogromne problemy Intela z przejściem na 10 nm proces technologiczny, AMD jest w stanie tworzyć procesory uzbrojone w więcej rdzeni i o wyższym taktowaniu. A przy tym, oszczędzając na produkcji, może je sprzedawać w niższej cenie.

(Współpraca z TSMC, red.) oznacza, że mogą elastycznie korzystać z dowolnej technologii i procesu, niezależnie od tego jaki jest najlepszy dla ich produktów. Używają procesu 7 nm, a dzięki temu uzyskują wyższą częstotliwość rdzenia i niższą moc, co oznacza, że mogą tworzyć procesory z większą liczbą rdzeni. Ponadto AMD wprowadziło ulepszenia w drugiej generacji rdzeni Zen (…). Dlatego w przypadku obciążeń i pracy wielowątkowej, w tym pracy serwerowej, uzyskują doskonałe wyniki wydajności. Przy tym spodziewamy się, że ich ceny będą znacznie niższe niż nasze. Więc prawdopodobnie osiągną dobre wyniki w przeliczeniu na jednego dolara. W taki sposób będą z nami rywalizować, co jest ryzykiem dla Intela. – mówi Steve Collins

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
27.06.2019 12:27
2
kAjtji
47
Pretorianin

Jak dla mnie największym problemem intela jest aktualnie cena niemiarodajna z oferowaną zawartością. Aktualnie w cenie do 500zł ma się tak naprawdę wybór między 4c/4t i3-9100f, a 6c/12t Ryzenem 1600 z tym, że ten drugi przychodzi jeszcze z dobrym chłodzeniem i możliwością OC. Do tego jest lepszy w większości gier i wielozadaniowości.

A jak ktoś chce 16 wątków, to Ryzen 1700 chodzi teraz po 700zł, za 850 można wyrwać Ryzena 2700.

Aktualnie intel jest dobry do pakietu Adobe, gier używających mało wątków oraz w segmencie cenowym ponad 1000zł (choć jest sporo przepłacany).|

Oczywiście w pakiecie "intel" wchodzi jeszcze parę bolączek, jak np. dziury w zabezpieczeniach i inne takie.

Mam nadzieję, że jak najszybciej przejdą w te 10nm, a ich procesory w końcu będą się opłacać (w końcu konkurencja musi być jak najbardziej zawzięta). Na razie jednak nie zapowiada się na to, aby AMD przestało być "taniochą dla biednych" (jak to lubią mówić fanboye). Póki co AMD > intel.

Czekam na Ryzeny 3000.

27.06.2019 14:23
odpowiedz
9 odpowiedzi
jakisnick
39
Pretorianin

Najbardziej boje się, że amd coś konkretnie spartoli jak to ma w zwyczaju prawie każdej premiery swoich produktów. Prawie zawsze wychodzą jakieś losowe absurdy jak np. źle podane temperatury w windowsie.

post wyedytowany przez jakisnick 2019-06-27 14:43:53
27.06.2019 17:50
topyrz
topyrz
68
pogodnik duchnik

Zdejmij niebieskie okulary i trzeźwo oceń sytuację.

27.06.2019 20:10
jakisnick
39
Pretorianin

Przecież taka jest prawda, popatrz sobie na ostatnie kilka premier amd
Vega - gorąca, sterowniki w wersji beta na premierę, pobór prądu absurdalny, prawie zerowa dostępność kart,
Zen 1 - problemy z pamięciami, problemy z czytaniem temperatur, kilka pierwszych partii wyszło z wadami fabrycznymi,
Polaris - RX 480 miał problemy z poborem prądu i nie miał certyfikatu,
Fury X - copy pasta vegi, plus dodatkowo problemy z obciążaniem procesora i sterowniki które ogarnięto dopiero po roku.
Zamiast srać na lewo i prawo jakieś bzdury o okularkach to lepiej użyj własnej głowy, w zen 2 nadal jest wiele niewiadomych i wszystko może się zdarzyć.

I mówię to ja, osoba która w 99% przypadkach jest określana fanboyem amd, ale najwyraźniej to kwestia tego który fanboy atakuje.

post wyedytowany przez jakisnick 2019-06-27 20:12:58
27.06.2019 20:26
siera97
14
Generał

To jednak w przeważającej większości drobiazgi które są łatane zaraz po premierze, o wielu z tych rzeczach nawet nie słyszałem, więc zdaje się ze to jakieś ograniczone problemy.

28.06.2019 15:30
jakisnick
39
Pretorianin

W przypadku zen 1 problemy były naprawiane przez prawie 6 miesięcy (pamięci). A problemy z MCM zostały dopiero naprawione w najnowszej wersji windowsa, 2 lata po premierze produktów.
Fury X dostał porządne sterowniki ponad 12 miesięcy po premierze
Z Polarisem nic nie zrobiono koniec końców, karta nie posiadała certyfikatu przez całe swoje "życie"

Ile jeszcze kłamstw będziecie sobie wmawiać? Ze wszystkich przypadków które tutaj wymieniłem tylko 1 został naprawiony szybko, reszta albo wcale albo 6+ miesięcy.

28.06.2019 15:49
siera97
14
Generał

No dobra i czym się te problemy z pamięcią objawiały? Mam 1500x od premiery, nie zauważyłem żadnych różnic od momentu kupna. Powiem ci że tego typu losowe absurdy mogę mieć na stałe, wolę to od zmniejszania wydajności co łatkę do inteli.

28.06.2019 18:20
Ghost2P
Ghost2P
103
Legend

Intel to niczego nie partoli?

28.06.2019 19:34
jakisnick
39
Pretorianin

Po pierwsze, nie rozmawiam o intelu bo mnie po prostu nie interesuje. Wróć do pierwszego posta i zobacz o czym była dyskusja zamiast robić z niej wojenki intel - amd i obrzucać się błotem.

Po drugie, to że nie zauważyłeś jakiś problemów to nie oznacza, że ich nie ma ani że nie istnieją ANI to, że w następnej edycji ich nie zauważysz. Nikt jeszcze nie wie dokładnie co nadejdzie a z przeciekami na temat płyt głównych może być bardzo problematycznie.

Jeżeli chcesz listę problemów, to tutaj z tego co wymieniłem kilka oczywistych, takie które każda osoba po przeczytaniu wcześniejszych postów jest wstanie wywnioskować samemu (przy czytaniu trzeba jeszcze ten tekst rozumieć):
Fury X: niższa wydajność,
Vega: problemy z konkretniejszym podkręcaniem, które sa niespotykane w innych kartach w ogóle, wysoki pobór prądu bez UV.
Zen 1 - losowe wyłączanie się kompa, mniejsza wydajność niż być powinna w części popularnych aplikacji (włączając w to gry)
Polaris - powolne obciążanie płyt głównych i zasilaczy co powoduje ich szybsze zużywanie się nieuznawane na gwarancji.

28.06.2019 20:34
siera97
14
Generał

Innych części nie mam więc się nie wypowiem o ich faktycznym wpływie.

Zen 1 - losowe wyłączanie się kompa, mniejsza wydajność niż być powinna w części popularnych aplikacji (włączając w to gry)

Wyłączania się nie uświadczyłem, wydajność jest jak najbardziej zadowalająca, czy mniejsza niż powinna? Ciężko określić, kiedyś grałem w jakiś tytuł który strasznie zżerał procka chociaż nie powinien, ale ludzie mieli też na I7 problemy. Oczywiście ktoś mógł trafić na wadliwy egzemplarz i pewnie się zdarzały sytuacje o których mówisz, jednak biorąc pod uwagę to że nie słyszałem o nikim kto miałby z tym problemy, ani nie czytałem żadnych wiadomości z tym związanych, to wnioskuję że problem jest nikły.

30.06.2019 10:06
kehator
3
Legionista

dokladnie tak jak mowisz. ja skonczylem na AMD Athlon XP, nastepny komputer jaki skladalem to juz byl intel. Generalnie dlatego, ze wszyscy koledzy dookola mieli coraz to nowsze AMD (glownie te tanie, semprony i pozniejsze) i mialem informacje z pierwszej reki o tym jak to wszystko funkcjonuje.. a mianowicie beznadziejnie.. i dobrze zrobilem, mialem wtedy Core 2 Duo i bylem bardzo zadowolony. Ostatnim produktem od AMD byla karta graficzna, modelu juz nie pamietam , ale wydalem na nia 1500zl.. po 3 latach sie spalila.. nie mowiac o tym, ze temperatury miala wysokie 60-70 stopni (zadnego oc, wszystko stock). Potem to juz tylko Intel i Nvidia i ani razu sie na nich nie zawiodlem..

Tak jak opisuje autor artykulu - Intel ma zaplecze! i to solidne. Chociaz ukrywac nie bede, jest duzo za drogi wg mnie... nie zmienia to faktu,ze nie wroce do AMD dopoki sie nie poprawi, nie tylko wydajnosca ale i funkcjonalnoscia.. bo co mi z 50 rdzeni jak wszystko bedzie sie sypac??

27.06.2019 15:14
😜
4
odpowiedz
rastablasta
23
Pretorianin

Oby intel się nie przestraszył tak bardzo amd, że znowu będzie "zmuszony" do przekupstwa dużych dostawców gotowych zestawów komputerowych, serwerów i laptopów ;)

„Intel używał nacisków i przekupstwa, aby utrzymać w garści rynek” – powiedział prokurator Andrew Cuomo w oświadczeniu cytowanym przez agencję Bloomberg. „Działania Intela nie tylko uderzyły w potencjalnych rywali, ale także skrzywdziły przeciętnych konsumentów, którzy zostali obrabowani z lepszych produktów po niższych cenach”.

Jak dodał Cuomo, w nielegalne działania Intela byli zaangażowani giganci z branży komputerowej, tacy jak Dell, Hewlett-Packard, a także IBM. Podobnie jak w innych przypadkach, Intel płacił gigantom informatycznym za to, żeby nie używali procesorów ich największego konkurenta – firmy AMD. Co ciekawe, koncern zapłacił firmie Dell prawie 2 miliardy dolarów w tzw. "zniżkach" w 2006 roku, a w dwóch kwartałach 2006 roku zniżki te były tak duże, że przekroczyły zyski Della.
https://forsal.pl/artykuly/367927,intel-zastraszal-i-dawal-lapowki-aby-pozbyc-sie-konkurencji.html

27.06.2019 15:50
Kajzerken
odpowiedz
Kajzerken
10
Centurion

"Musisz dostać wpi*dol żeby się wzmocnić!" ~Kołcz Majk

27.06.2019 17:30
1
odpowiedz
Insekt6
30
Konsul

Intel: Hello!
Redaktor: Czy Państwo się boją?
Hahaha.

27.06.2019 17:49
topyrz
odpowiedz
1 odpowiedź
topyrz
68
pogodnik duchnik
Wideo

@kAjtji
Największym problemem - dla wszystkich - jest, że przez lata Intel hamował rozwój rynku CPU, monopolizował go nieczystymi zagraniami i dyktował cenę, na czym najwięcej stracił klient końcowy. Gdyby przez dziesięciolecia konkurencja była uczciwa, rynek wyglądałby dziś zupełnie inaczej.

Intel - Anti-Competitive, Anti-Consumer, Anti-Technology:
www.youtube.com/watch?v=osSMJRyxG0k

29.06.2019 14:24
Moby7777
90
Generał

Z drugiej strony Intel został zmuszony do oddania AMD praw do korzystania z architektury x86 za darmo w latach 1980'. Można wręcz powiedzieć, że oni stworzyli sobie konkurencję pod przymusem ze strony rządu USA. Chodziło o to, że wojsko wymagało istnienia alternatywnego dostawcy, więc Intel oddał za darmo dokumentację i prawa do korzystania z patentów tak, żeby AMD stało się konkurentem. Nie mówię, że daje im to jakiekolwiek prawo do nieczystych praktyk jakich się dopuszczali później ale warto pamiętać obydwie strony medalu... :)

27.06.2019 18:06
Viti
odpowiedz
Viti
209
Bicycle Repair Man

Jak Intel będzie co serię zmieniać podstawki to życzę im powodzenia na rynku. ;)

28.06.2019 17:57
0ptimus
1
odpowiedz
0ptimus
1
Junior

Konkurencja zawsze jest dobra dla konsumentów, ale wbrew temu co mogłoby się wydawać przed AMD jeszcze długa droga, Intel jest tak mniej więcej 10 razy większy (10x większy zysk, 10x więcej pracowników itd.). Amd zapadło w śpiączkę na bardzo długi czas i dopiero dr. Lisa Su ich obudziła. Zen to dobra architektura, ale wymaga jeszcze dopracowania takie rzeczy jak opóźnienia i wydajność pojedynczego wątku ma spory wpływ na wydajność w wielu zastosowaniach. Jeśli bierzemy pod uwagę tylko i wyłącznie gry to Intel wciąż wygrywa, bo gry, które wyszły dopiero niedawno zaczynają używać więcej niż 4 wątków. Oczywiście jeśli 7nm zen2 okaże się tak dobre jak na slajdach to sporo może się zmienić. Inna sprawa, że wciąż ciężko znaleźć dobrego laptopa z Ryzenem... Pozostaje nam kibicować by obie firmy robiły jak najlepsze produkty w korzystnych dla nas cenach. Osobiście chciałbym by powtórzyła się sytuacja z 2006 roku i tym razem została na dłużej ~50% rynku dla każdego i walka o klientów. Choć w sumie nie ma na co narzekać ceny procesorów ostatnio znacznie spadły, gdyby jeszcze tylko z kartami graficznymi było podobnie. :D

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze