futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 26 czerwca 2019, 12:17

autor: Krzysztof Grzegorowski

Rejestr systemu - porządkowanie. Przyspieszenie starego komputera

Jeśli Twój pecet działa coraz wolniej, a niekoniecznie uśmiecha Ci się zakup nowych części czy wręcz całego komputera, możesz wypróbować kilku prostych i darmowych sposobów, na jego przyspieszenie.

Rejestr systemu - porządkowanie

Rejestr systemu - wtajemniczeni w jego istnienie są świadomi, że jeżeli nie mamy zbyt dużej wiedzy na temat zasobów zawartych w nim plików, lepiej zostawić go w spokoju. To „księga” Windows, na której system opiera swoje działanie. Niefortunna modyfikacja zawartości rejestru lub nawet potencjalnie nieszkodliwa ingerencja w jego wpisy może spowodować niestabilność systemu, a nawet konieczność jego naprawy i reinstalacji.

Edytor Rejestru jest miejscem na tyle tajemniczym, że skrótu do niego nie znajdziemy na pulpicie ani w menu Start, nawet w folderze „Narzędzia administracyjne” próżno go szukać. Jednak wystarczy w wyszukiwarce menu Start wpisać „regedit”, żeby Edytor wywołać.

Zaklęcie przywołujące Edytor Rejestru. - 2019-06-26
Zaklęcie przywołujące Edytor Rejestru.

UWAGA! Pod żadnym pozorem nie należy zmieniać w Rejestrze czegokolwiek, jeżeli nie wiemy, do czego dane ustawienie lub wpis służy!!

W plikach rejestru znajdziemy wszystko! Informację o konfiguracji komputera, dane sterowników oraz programów zainstalowanych na komputerze, a także urządzeń doń podłączonych. Ogarnąć zasoby Edytora Rejestru nie jest łatwo, dlatego lepiej, żeby porządkowaniem go zajął się ktoś, a raczej „coś”, co się na tym zna.

Zanim jednak przejdziemy do samego porządkowania wpisów rejestru, warto odpowiedzieć na pytanie: po co w ogóle tam grzebać? Wyobraźcie sobie, że Edytor Rejestru jest sporą szufladą, w której, w odpowiednich folderach, pozostają efekty naszej pracy. Także te niepotrzebne i dawno przeterminowane, o istnieniu których już nawet nie pamiętamy. I teraz wyobraźmy sobie, że w stercie tych wszystkich wpisów musimy znaleźć jeden, a żeby go wyciągnąć, będziemy musieli przedrzeć się przez sterty niepotrzebnych papierów. Podobnie jest z rejestrem – im więcej niepotrzebnych, starych czy wadliwych plików, tym trudniej będzie systemowi o dostęp do tych właściwych i potrzebnych.

Wygląda strasznie? W sumie tak trochę właśnie jest... - 2019-06-26
Wygląda strasznie? W sumie tak trochę właśnie jest...

Zaśmiecony rejestr dość skutecznie może obniżyć wydajność systemu, szczególnie, jeżeli na naszym komputerze bardzo często instalujemy i usuwamy różnego rodzaju aplikacje oraz pracujemy na bardzo dużej liczbie plików, często kopiowanych, przenoszonych i usuwanych. Mało tego, błędne wpisy w Rejestrze mogą zdestabilizować pracę systemu operacyjnego. A to, jak wiadomo, nigdy nic dobrego nie wróży.

Najlepiej uporządkować go za pomocą przystosowanej do tego aplikacji - i tutaj znowu przyda nam się CCleaner, posiadający w swoich zasobach możliwość porządkowania wpisów rejestru.

Sama operacja jest bardzo podobna do oczyszczania dysku:

  1. z umieszczonej z prawej strony programu zakładki wybieramy funkcję „Rejestr”,
  2. następnie klikamy przycisk „Skanuj w poszukiwaniu problemów”,
  3. kiedy analiza dobiegnie końca, klikamy „Napraw zaznaczone problemy”. Program zapyta nas, czy chcemy zrobić kopię zapasową rejestru zanim dokonamy w nim zmian. Przezornie, możemy się na to zgodzić.
  4. Ostatnim krokiem jest zdecydowanie, czy chcemy każdy wpis rozpatrzyć indywidualnie (zalecane wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników), czy naprawiamy wszystkie błędy na raz. To wszystko.

W Sieci można znaleźć również inne programy, które chętnie nam pomogą w zaprowadzeniu porządku w naszej systemowej „szufladzie” z wpisami rejestru. Innymi, całkiem niezłym propozycjami są np. Wise Disc Cleaner, który oprócz porządkowania rejestru jest w stanie zdefragmentować nam dysk (o czym więcej na kolejnej stronie poradnika).