Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 26 czerwca 2019, 12:17

autor: Barbarossa

Darmowe sposoby na przyspieszenie starego komputera

Jeśli Twój pecet działa coraz wolniej, a niekoniecznie uśmiecha Ci się zakup nowych części czy wręcz całego komputera, możesz wypróbować kilku prostych i darmowych sposobów, na jego przyspieszenie.

Prędzej czy później każdy posiadacz komputera, bez znaczenia czy chodzi o biurkowego peceta, czy filigranowego ultrabooka, zaczyna na swoje narzędzie pracy i rozrywki spoglądać jakby mniej wyrozumiale. System uruchamia się zauważalnie dłużej, niektóre programy także. W grach liczba klatek na sekundę z niewiadomych przyczyn zmalała, a w trakcie wczytywania zapisanego stanu gry jesteśmy w stanie wziąć prysznic i zrobić sobie herbatę. Ba! Nawet po cytrynkę zdążymy wyskoczyć do pobliskiego dyskontu. Poza tym miejsce na dysku zaczęło się kończyć, a do naszej świadomości coraz wyraźniej dociera, że zostało go już zbyt mało na zbliżającego się Cyberpunka 2077.

Diagnoza jest prosta – nasz sprzęt się starzeje. Trwoga! Ale przecież tak o niego dbamy, tak się przywiązaliśmy do niego, nie chcemy się z nim rozstawać. W takim razie, trzeba pomyśleć o zakupie nowych podzespołów, a to już może okazać się grubszą inwestycją – znowu, w zależności od tego, czy korzystamy z laptopa, czy klasycznej stacjonarki, zdajemy sobie sprawę, że parę rzeczy trzeba będzie wymienić, ale niektórych – nie możemy. W laptopie najczęściej jesteśmy w stanie zmodernizować wyłącznie dysk oraz pamięć operacyjną. Posiadacze klasycznych pecetów znajdują się w lepszej sytuacji, gdyż wymienić mogą większość wyposażenia, grunt aby było kompatybilne z płytą główną i/lub obudową.

Pierwsza pomoc dla powolnych komputerów nadjeżdża! - 2019-06-26
Pierwsza pomoc dla powolnych komputerów nadjeżdża!

Jednak kwestię rozbudowy i modernizacji sprzętowej póki co zostawmy na później. Ten temat poruszymy przy innych okazjach. Może zanim podejmiemy bardziej drastyczne i (nie ma co ukrywać) zwykle kosztowne kroki, sprawdźmy, co możemy zrobić dla naszego peceta za pomocą darmowych narzędzi.

I tutaj warto będzie spojrzeć nie tylko na aplikacje, w które uzbrojony jest system Windows, ale też programy „zewnętrzne”. Tych zaś w Sieci znajdziemy całe mnóstwo. Większość aplikacji do optymalizacji systemu posiada podobną funkcjonalność. My skupiliśmy się na kilku najpopularniejszych programach w tej dziedzinie. Nie bez powodu – są sprawdzone, cieszą się dobrą opinią, a co najważniejsze – są proste w obsłudze, nawet dla laików.

Przedstawiamy Wam 5 darmowych sposobów na przyspieszenie starego komputera za pomocą narzędzi systemu Windows oraz darmowych programów. Istnieje spora szansa, że dzięki nim niektóre poczciwe pecety złapią drugi oddech i będą dzielnie służyć jeszcze przez lata!

Ktoś mądry kiedyś powiedział, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopię zapasową systemu oraz na tych, którzy będą ją robić. Wyznając zasadę, że przezorny zawsze ubezpieczony, zalecamy wykonać kopię zapasową naszego systemu zanim zaczniemy zaprowadzać ład i porządek.

Nasze rady mogą pomóc przede wszystkim komputerom, które są sprawne, ale od dłuższego czasu nie były porządkowane. Na uszkodzony sprzęt niestety przyspieszanie raczej nie pomoże. - 2019-06-26
Nasze rady mogą pomóc przede wszystkim komputerom, które są sprawne, ale od dłuższego czasu nie były porządkowane. Na uszkodzony sprzęt niestety przyspieszanie raczej nie pomoże.