Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 24 czerwca 2019, 09:15

autor: Osti

Po co nam Google Stadia? W Polsce działa streaming GeForce NOW

Bardzo tani komputer do grania na maksymalnych detalach? Czy takie rzeczy są możliwe? Taka jest idea strumieniowania gier – dążą do niej Google, Nvidia, Microsoft, czy Sony ze swoim PlayStation Now. Ale jak to działa w praktyce?

Netflix dla gier? Sprawdź, póki jest za darmo

Strumieniowanie można porównać do serwisów VoD (Video on Demand), takich jak Netflix czy HBO GO, które powoli zaczynają wypierać tradycyjną telewizję. Jak łatwo się domyślić, dotyczy ono nie filmów, a gier. GeForce NOW jest jedną z niewielu usług tego typu, które już jakiś czas trzymają się na rynku – choć trzeba przyznać, że go nie zawojowały. Streaming Nvidii oficjalnie nadal znajduje się w fazie beta, dzięki czemu można testować go za darmo. Wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie programu.

W dużym skrócie: GeForce NOW pozwala uruchamiać gry na serwerach Nvidii, a obraz jest wysyłany do urządzenia, na którym się bawimy. Dzięki temu nawet użytkownicy starych komputerów mogą zagrać w popularne tytuły na wysokich ustawieniach graficznych i z dokładnymi detalami. Potrzebny jest jedynie ekran oraz dostęp do stabilnego i szybkiego internetu. Jeśli nie mamy PC z kartą GeForce na pokładzie, możemy pokusić się o konsolkę Shield TV, która wraz z dedykowanym padem kosztuje około tysiąca złotych.

Netflix z grami? Zasada działania jest podobna, zatem i skojarzenie nieprzypadkowe. - 2019-06-25
Netflix z grami? Zasada działania jest podobna, zatem i skojarzenie nieprzypadkowe.

Dla wszystkich uczestników bety firma Nvidia przygotowała pakiet gier, dzięki którym można przetestować usługę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić inne tytuły, jakie zgromadziliśmy na naszych kontach Steam, Battle.net i Uplay. Na serwerach GeForce NOW uruchomimy dowolną grę kupioną wcześniej w jednym z tych cyfrowych sklepów.

Nvidia co jakiś czas optymalizuje najpopularniejsze tytuły, aby zapewnić jak najlepsze warunki do zabawy, bez potrzeby samodzielnego dostosowywania ustawień. Takich przygotowanych do współpracy z serwerami GeForce NOW gier jest już klikaset. Inne po prostu pobierzemy na wirtualny komputer, co zwykle trwa raptem kilka chwil. Niestety ten proces trzeba zazwyczaj powtarzać za każdym razem, gdy rozpoczynamy nową sesję.

GeForce NOW pozwala też zapisywać stan gier. Po włączeniu synchronizacji w ustawieniach, możemy zacząć grę na jednym urządzeniu (na przykład na telewizorze z Shield TV) i kontynuować na innym.

Kontroler przygotowany z myślą o Nvidia Shield TV wygląda nietypowo, ale funkcjonalnością jest zbliżony do konstrukcji dobrze nam znanych z PS4 czy Xbox One. - 2019-06-25
Kontroler przygotowany z myślą o Nvidia Shield TV wygląda nietypowo, ale funkcjonalnością jest zbliżony do konstrukcji dobrze nam znanych z PS4 czy Xbox One.

Jak wspominałem wcześniej, usługa GeForce NOW dla komputerów i urządzeń SHIELD jest obecnie w fazie beta. Niestety nie wiadomo kiedy zostanie udostępniona wersja komercyjna. W celu zapewnienia równego dostępu do serwerów wszystkim użytkownikom biorącym udział w bezpłatnych testach, pojedyncza sesja może trwać do czterech godzin. Po tym okresie można po prostu zapisać stan gry i rozpocząć nową. Jest to zatem jedynie drobna niedogodność.

Aktualnie z usługi GeForce NOW korzysta 300 tysięcy graczy, a ponad milion znajduje się na liście oczekujących na wpisanie do testów.

GeForce NOW vs Google Stadia - kto ma lepszy streaming
GeForce NOW vs Google Stadia - kto ma lepszy streaming

Nie masz mocnego komputera ani konsoli do grania w wymagające tytuły jak np. Cyberpunk 2077? Rozwiązaniem może być streaming gier, do którego wystarczy teoretycznie dowolne urządzenie z ekranem i dostępem do internetu. A jak to działa w praktyce?

Xbox Game Pass sprawił, że chcę mieć już 5G
Xbox Game Pass sprawił, że chcę mieć już 5G

Strumieniowanie gier to dość niewdzięczny temat – w teorii wygląda pięknie („wystarczy tylko ekran i możesz grać we wszystko!”), ale w praktyce musi ciągle walczyć o naszą uwagę. Czy Microsoft odniesie sukces na tym polu?

Komputer poszedł w odstawkę, mam Steam Link i GeForce Now
Komputer poszedł w odstawkę, mam Steam Link i GeForce Now

Google Stadia narobiła streamingowi gier dużo złego PR-u, ale w czasach zamknięcia w domu warto wypróbować nowych sposobów na zabawę. Dlatego wziąłem tablet w dłoń i sprawdziłem działanie Steam Link oraz GeForce Now.