Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 24 czerwca 2019, 09:15

autor: Osti

Po co nam Google Stadia? W Polsce działa streaming GeForce NOW

Bardzo tani komputer do grania na maksymalnych detalach? Czy takie rzeczy są możliwe? Taka jest idea strumieniowania gier – dążą do niej Google, Nvidia, Microsoft, czy Sony ze swoim PlayStation Now. Ale jak to działa w praktyce?

Po tym jak Google zaprezentowało oficjalnie swoją usługę strumieniowania gier, po raz kolejny rozgorzała dyskusja, czy tak ma wyglądać będzie przyszłość elektronicznej rozrywki. Czy wirtualne platformy zastąpią bardziej tradycyjne rozwiązania, takie jak konsole czy komputery z dedykowanymi układami graficznymi?

Google Stadia znajduje się aktualnie na ustach wszystkich fanów nowych technologii. Jedni widzą w strumieniowaniu gier przyszłość wirtualnej rozgrywki, inni lekarstwo na piratów. Przeciwnicy tej idei uważają, że streaming zabije pudełkowe edycje gier i bogate kolekcje tytułów gromadzone przez nas w steamowej bibliotece. Często podnoszonym argumentem jest znacznie większa ilość danych wysyłanych w obie strony podczas strumieniowania gier (w porównaniu z filmami czy muzyką) - mówi się, że nawet przy dobrym łączu Google Stadia oferować będzie jedynie lagi i opóźnienia.

Posiadacze Shield TV mogą za darmo zagrać w kilka tytułów. - 2019-06-25
Posiadacze Shield TV mogą za darmo zagrać w kilka tytułów.

Zarówno zwolennicy jak i zapaleni przeciwnicy strumieniowania gier mają swoje argumenty, jednak większość nich opiera się jedynie na teorii. A jak to działa w praktyce? Google nie jest przecież pierwszą firmą, która próbuje sił w tym temacie. Nad własnym streamingiem pracuje m.in. Microsoft, natomiast Sony już od dłuższego czasu oferuje graczom PlayStation Now - niestety nie w Polsce. Istnieje jednak nad Wisłą możliwość sprawdzenia, jak sprawdza się strumieniowanie - mowa o usłudze GeForce NOW od Nvidii.

Streaming od popularnego producenta kart graficznych jest bardzo uniwersalny i można wypróbować go na kilka sposobów – najprostszym z nich jest uruchomienie go na niemalże dowolnym urządzeniu z GPU „zielonych”. Ale GeForce nie musi drzemać w naszym komputerze aby cieszyć się strumieniowaniem, usługa działa bowiem choćby i na MacBookach. Mi jednak wpadła w ręce konsolka Shield TV i to właśnie na niej testowałem streaming od Nvidii.

Nvidia Shield TV to bardzo niepozorne urządzenie. Sprawdźmy, co potrafi. - 2019-06-25
Nvidia Shield TV to bardzo niepozorne urządzenie. Sprawdźmy, co potrafi.
GeForce NOW vs Google Stadia - kto ma lepszy streaming
GeForce NOW vs Google Stadia - kto ma lepszy streaming

Nie masz mocnego komputera ani konsoli do grania w wymagające tytuły jak np. Cyberpunk 2077? Rozwiązaniem może być streaming gier, do którego wystarczy teoretycznie dowolne urządzenie z ekranem i dostępem do internetu. A jak to działa w praktyce?

Xbox Game Pass sprawił, że chcę mieć już 5G
Xbox Game Pass sprawił, że chcę mieć już 5G

Strumieniowanie gier to dość niewdzięczny temat – w teorii wygląda pięknie („wystarczy tylko ekran i możesz grać we wszystko!”), ale w praktyce musi ciągle walczyć o naszą uwagę. Czy Microsoft odniesie sukces na tym polu?

Komputer poszedł w odstawkę, mam Steam Link i GeForce Now
Komputer poszedł w odstawkę, mam Steam Link i GeForce Now

Google Stadia narobiła streamingowi gier dużo złego PR-u, ale w czasach zamknięcia w domu warto wypróbować nowych sposobów na zabawę. Dlatego wziąłem tablet w dłoń i sprawdziłem działanie Steam Link oraz GeForce Now.