Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 2 listopada 2020, 15:13

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry na wyłączność na PS4 - exclusive'y, które musisz znać!

Exy, exclusive’y, gry na wyłączność. To one często determinują, jaki sprzęt do grania kupimy. W tej generacji zdecydowanie najwięcej ciekawych tytułów tego typu zaoferowało Sony – a my wybraliśmy najlepsze z nich.

11. Until Dawn

O czym to? Grupa odciętych od świata nastolatków walczy o przetrwanie w górach, gdzie ktoś lub coś próbuje ich zabić.

Sony szczególnie upodobało sobie przygodowe gry akcji, których w tym zestawieniu znajdziecie zatrzęsienie, ale lubi także interaktywne filmy, gdzie rozgrywka sprowadza się głównie do szybkiego wciskania pojawiających się na ekranie przycisków i podejmowania trudnych decyzji – a stworzone przez Supermassive Games Until Dawn to najlepszy przedstawiciel tego typu dzieł dostępny na wyłączność na PlayStation 4.

Jak sugeruje tytuł, celem zabawy jest przetrwanie do świtu. Główni bohaterowie tej opowieści to kilkoro nastolatków, którzy w rocznicę tajemniczego zaginięcia ich przyjaciółki spotykają się w odizolowanej od reszty świata górskiej chatce. Spotkanie po latach szybko zmienia się w koszmar, gdy młodzi ludzie odkrywają, że ktoś – lub coś – czyha na ich życie, a pomocy z zewnątrz można spodziewać się nie wcześniej niż rankiem.

Until Dawn bawi się slasherową konwencją i zamiast uciekać od ogranych motywów, chętnie je wykorzystuje. Nastolatkowie zachowują się więc głupio i co krok się rozdzielają zamiast trzymać się razem, pojawiających się po drodze straszaków jest tak wiele, że w pewnym momencie zaczynamy się zastanawiać, jak to wszystko może zostać złożone w finale we w miarę sensowną całość (co twórcom nawet się udaje), niektóre lokacje wydają się zaś wyjęte wprost z kina klasy B.

I to wszystko działa, składając się na nieszczególnie ambitną, ale całkiem wciągającą opowieść. Jak na interaktywny film przystało, nie brak tu również ważnych wyborów, które wprawdzie przy ponownym podejściu okazują się być mniej znaczące, niż mogłoby się wydawać, ale za pierwszym razem tworzą realną iluzję wpływania na bieg wydarzeń.

  1. Recenzja gry Until Dawn – śmiertelne konsekwencje naszych decyzji w horrorze na PS4
  2. Więcej o grze Until Dawn
TWOIM ZDANIEM

Która seria jest lepsza?

50,1%
Uncharted
49,9%
God of War
Zobacz inne ankiety
God of War

God of War

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Bloodborne

Bloodborne

The Last of Us

The Last of Us

Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

Until Dawn

Until Dawn

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5
Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5

Trudno znaleźć konsolę PS5 w sklepach, trudno o nowe gry wykorzystujące w pełni jej moc. Z nadzieją na poprawę obu sytuacji rozpoczynamy zestawienie najlepszych tytułów, jakie szczęśliwcy mogą już ogrywać na PlayStation 5.

Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4
Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4

Kupowanie nowości i polowanie miesiącami na promocje są fajne… ale granie za darmo jest jeszcze lepsze! Jakie gry free-to-play można znaleźć na konsoli PS4? Oto nasze zestawienie najciekawszych darmowych tytułów.

Najlepsze gry na pożegnanie PS4
Najlepsze gry na pożegnanie PS4

Pod koniec 2020 roku przywitamy nową generację konsol, czyli PS5 i nowego Xboksa. W związku z tym nadchodzące miesiące będą należeć do ostatnich, w których na rynku pojawiają się jeszcze nowe pozycje na PS4.