Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 2 listopada 2020, 15:13

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry na wyłączność na PS4 - exclusive'y, które musisz znać!

Exy, exclusive’y, gry na wyłączność. To one często determinują, jaki sprzęt do grania kupimy. W tej generacji zdecydowanie najwięcej ciekawych tytułów tego typu zaoferowało Sony – a my wybraliśmy najlepsze z nich.

15. The Last Guardian

O czym to? Mały chłopiec zaprzyjaźnia się z tajemniczym stworzeniem i razem próbują wydostać się z tajemniczej krainy.

Gry są sztuką. W ciągu kilku dekad istnienia elektronicznej rozrywki otrzymaliśmy setki (jeśli nie tysiące) tytułów jednoznacznie to udowadniających. A mimo to wiele osób, w tym i takich regularnie grających, wciąż ma problem z zaakceptowaniem, że produkt będący sumą m.in. scenariusza, muzyki i obrazu można by nazwać czymś więcej niż przyjemnym zabijaczem czasu. To właśnie one w szczególności powinny zapoznać się z The Last Guardian.

Trzecie po kultowych Ico oraz Shadow of the Colossus autorskie dzieło Fumito Uedy powstawało długo i w wielkich bólach – początkowo miało być wydane na PlayStation 3, ale konsola nie umiała poradzić sobie z wizją twórców. W efekcie tytuł ukazał się dopiero na PS4, gdzie zresztą też momentami potrafił doprowadzać sprzęt do potężnej zadyszki – spadki liczby klatek na sekundę czy nieradząca sobie z sytuacją kamera zdarzały się tu nagminnie.

Wybaczamy jednak The Last Guardian te problemy, gdyż jest to produkcja wyjątkowa. Historia skupia się na chłopcu, który trafia do tajemniczej, nieprzyjaznej mu krainy. Uciekając przed ścigającymi go napastnikami, młodzieniec spotyka Trico – olbrzymie zwierzę przypominające skrzyżowanie psa i orła. Od tej pory, aby móc opuścić owo złowrogie miejsce, nasza para zaczyna współpracować, nabierając do siebie zaufania i tworząc silną więź.

Choć Trico jest stworzeniem zrodzonym z wyobraźni, pieczołowitość deweloperów uczyniła z niego zdecydowanie najbardziej wiarygodnie odwzorowane zwierzę w historii gier komputerowych. Podczas zabawy z łatwością wzbudza naszą sympatię, wykazując się nieprzewidywalnością i iście psią lojalnością. Główkowanie, jak przekonać go do pomocy w rozwiązywaniu łamigłówek, czy wspólne zaliczanie sekwencji zręcznościowych zapada w pamięć. Nacisk na więź między postaciami w połączeniu z bardzo charakterystyczną, oniryczną oprawą wizualną czyni z The Last Guardian niesamowite przeżycie, jakiego próżno szukać w innych grach, zwłaszcza tych mainstreamowych.

  1. Recenzja gry The Last Guardian – gry są sztuką, choć czasem źle zoptymalizowaną
  2. Więcej o grze The Last Guardian
TWOIM ZDANIEM

Która seria jest lepsza?

50%
Uncharted
50%
God of War
Zobacz inne ankiety
God of War

God of War

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Bloodborne

Bloodborne

The Last of Us

The Last of Us

Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

Until Dawn

Until Dawn

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5
Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5

Trudno znaleźć konsolę PS5 w sklepach, trudno o nowe gry wykorzystujące w pełni jej moc. Z nadzieją na poprawę obu sytuacji rozpoczynamy zestawienie najlepszych tytułów, jakie szczęśliwcy mogą już ogrywać na PlayStation 5.

Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4
Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4

Kupowanie nowości i polowanie miesiącami na promocje są fajne… ale granie za darmo jest jeszcze lepsze! Jakie gry free-to-play można znaleźć na konsoli PS4? Oto nasze zestawienie najciekawszych darmowych tytułów.

Najlepsze gry na pożegnanie PS4
Najlepsze gry na pożegnanie PS4

Pod koniec 2020 roku przywitamy nową generację konsol, czyli PS5 i nowego Xboksa. W związku z tym nadchodzące miesiące będą należeć do ostatnich, w których na rynku pojawiają się jeszcze nowe pozycje na PS4.