Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 2 listopada 2020, 15:13

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry na wyłączność na PS4 - exclusive'y, które musisz znać!

Exy, exclusive’y, gry na wyłączność. To one często determinują, jaki sprzęt do grania kupimy. W tej generacji zdecydowanie najwięcej ciekawych tytułów tego typu zaoferowało Sony – a my wybraliśmy najlepsze z nich.

1. The Last of Us 2

O czym to? O niekończącym się cyklu zemsty, który wywoła w Was bardzo skrajne emocje.

Napisać, że The Last of Us: Part II to gra, która wzbudziła kontrowersje, to jak stwierdzić, że rok 2020 okazał się nieco bogatszy w wydarzenia niż kilka wcześniejszych lat. Od dawna, a być może nawet nigdy, nie mieliśmy tytułu, który wywołałby tak żywe, pełne emocji i ciągnące się całymi tygodniami dyskusje, jakie sprowokowało najnowsze dzieło Naughty Dog. Zresztą, nawet dziś, pół roku po premierze gry, samo wspomnienie o Abby i Ellie wystarcza, by co niektórym internautom puściły nerwy.

Tak skrajne reakcje nieszczególnie dziwią, gdyż włodarze Naughty Dog bardzo świadomie postawili na próbę przedstawienia graczom opowieści znacznie odważniejszej, ambitniejszej i bardziej dojrzałej niż to, z czym zazwyczaj mamy do czynienia w grach mainstreamowych. A takie podejście, nawet gdy dotyczy kapitalnej produkcji, nigdy nie zyska aprobaty wszystkich, część odbiorców mocno odrzucając. Jednak przez tych, do których trafi, historia ta prawdopodobnie zostanie uznana za lepszą niż jakakolwiek bezpieczna i skrojona na standardową miarę opowiastka. Jak widać po zajmowanej przez ten tytuł pozycji w zestawieniu, do większości członków naszej redakcji Part II zdecydowanie trafiło.

Fabułę najnowszego The Last of Us najlepiej jest przeżywać, wiedząc o niej jak najmniej. Wspomnę więc tylko, że ponownie spotykamy postacie z pierwszej odsłony serii, motywem przewodnim jest tym razem cykl niekończącej się zemsty, a scenariusz wielokrotnie, bardzo świadomie i z premedytacją wywoła w Was silne, niekoniecznie pozytywne, ale bardzo potrzebne w kontekście całości emocje. I może nie od razu po skończeniu gry, ale gdy już je na spokojnie przetrawicie, istnieje szansa, że ocenicie przedstawioną tu historię jako jedną z najbardziej poruszających, jakie mieliście okazję przeżyć w masowej popkulturze. Całej, nie tylko growej.

Pod względem mechaniki produkcja ta rozwija pomysły z poprzedniej części, będąc osadzoną w postapokaliptycznych realiach przygodową grą akcji. Naszym nadrzędnym celem w The Last of Us: Part II jest przetrwanie starć z wyjątkowo niebezpiecznymi i bardzo inteligentnymi przeciwnikami oraz zabójczymi zmutowanymi klikaczami. Czas spędzamy również na eksploracji wyciskającego wszystkie soki z PlayStation 4, pełnego detali świata, zbieraniu potrzebnych do craftingu przedmiotów i rozwiązywanie prostych zagadek środowiskowych.

  1. Recenzja The Last of Us: Part II – gry, która podpali świat
  2. Więcej o grze The Last of Us: Part II

Michał Czarny Wilk Grygorcewicz

TWOIM ZDANIEM

Która seria jest lepsza?

50,1%
Uncharted
49,9%
God of War
Zobacz inne ankiety
God of War

God of War

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Bloodborne

Bloodborne

The Last of Us

The Last of Us

Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

Until Dawn

Until Dawn

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5
Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5

Trudno znaleźć konsolę PS5 w sklepach, trudno o nowe gry wykorzystujące w pełni jej moc. Z nadzieją na poprawę obu sytuacji rozpoczynamy zestawienie najlepszych tytułów, jakie szczęśliwcy mogą już ogrywać na PlayStation 5.

Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4
Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4

Kupowanie nowości i polowanie miesiącami na promocje są fajne… ale granie za darmo jest jeszcze lepsze! Jakie gry free-to-play można znaleźć na konsoli PS4? Oto nasze zestawienie najciekawszych darmowych tytułów.

Najlepsze gry na pożegnanie PS4
Najlepsze gry na pożegnanie PS4

Pod koniec 2020 roku przywitamy nową generację konsol, czyli PS5 i nowego Xboksa. W związku z tym nadchodzące miesiące będą należeć do ostatnich, w których na rynku pojawiają się jeszcze nowe pozycje na PS4.