Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 2 listopada 2020, 15:13

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry na wyłączność na PS4 - exclusive'y, które musisz znać!

Exy, exclusive’y, gry na wyłączność. To one często determinują, jaki sprzęt do grania kupimy. W tej generacji zdecydowanie najwięcej ciekawych tytułów tego typu zaoferowało Sony – a my wybraliśmy najlepsze z nich.

4. The Last of Us: Remastered

O czym to? Stary cynik i pyskata nastolatka podróżują po zniszczonym przez wirusa świecie.

Hm... jeśli po podliczeniu punktów czwartym najlepszym tytułem na wyłączność na PlayStation 4 zostaje według nas prosty remaster gry z PlayStation 3, to może z tymi „exami” nie jest wcale tak dobrze, jak to się wydaje? Nie, to nie to. The Last of Us jest po prostu tak udaną produkcją, że nawet będąc w gruncie rzeczy tytułem siódmej generacji, wciąż bije na głowę większość gier wydanych w kolejnej konsolowej epoce.

Naughty Dog po latach skupiania się na dość luźnych przygodach Nathana w The Last of Us poszło w znacznie mroczniejszą stronę, pokazując ruiny świata zdziesiątkowanego przez zarazę sprawiającą, że ludzie stają się bezrozumnymi bestiami. W tak ponurej rzeczywistości Joel, cyniczny mężczyzna wciąż zmagający się z demonami przeszłości, podejmuje się zadania przetransportowania ładunku, który może zmienić świat – Ellie, młodej nastolatki wykazującej odporność na wirusa.

Scenarzyści The Last of Us garściami czerpali z klasyki pokroju Drogi McCarthy’ego, budując swoją grę nie na akcji, a na świetnie nakreślonych relacjach między dwojgiem protagonistów. W trakcie tej przygody widzimy stopniowo i naturalnie rodzącą się więź między zniszczonym przez życie cynikiem a butną nastolatką. Dramaty innych ludzi, których Joel i Ellie spotykają podczas swojej podróży, dodatkowo zwiększają ładunek emocjonalny tej produkcji – aż do świetnego, zapadającego w pamięć finału.

Choć to warstwa fabularna stanowi motor napędowy The Last of Us, rozgrywkę zrealizowano bez zarzutu. Gra oferuje dość liniowe poziomy, w których przychodzi nam rozwiązywać zagadki i skradać się między wrogami (zarówno opanowanymi przez wirusa mutantami, jak i nieprzyjaznymi ludźmi), a w skrajnych przypadkach także otwarcie walczyć. Jako że akcja toczy się w postapokaliptycznej rzeczywistości, o surowce jest tu niełatwo, istotne znacznie ma więc crafting pozwalający tworzyć cenne narzędzia ze znajdowanych w okolicy przedmiotów.

  1. Recenzja gry The Last of Us: Remastered – czy 60 klatek robi różnicę?
  2. Więcej o grze The Last of Us: Remastered

WYRÓŻNIENIE HONOROWE – PLAYLINK

Sony na żadnej ze swoich maszyn do grania nie zapomina o osobach, które konsole wykorzystują do rozkręcania domówek. Z myślą o tym na PlayStation 4 stworzono serię gier PlayLink, charakteryzujących się tym, że uczestniczący w zabawie gracze nie używają tradycyjnych kontrolerów, tylko swoich telefonów. Dzięki temu pomysłowi nie musimy wykosztowywać się na kilka padów, by jednocześnie mogło bawić się nawet sześć osób. Same dostępne w ramach tego cyklu tytuły prezentują różne gatunki i jakość wykonania, ale znalazło się wśród nich kilka prawdziwych perełek. Zdecydowanie polecamy na przykład To jesteś Ty! sprawdzające naszą znajomość bliskich osób oraz Wiedza to potęga testujące już bardziej powszechną wiedzę naszych współimprezowiczów.

TWOIM ZDANIEM

Która seria jest lepsza?

50,1%
Uncharted
49,9%
God of War
Zobacz inne ankiety
God of War

God of War

Bloodborne

Bloodborne

The Last of Us

The Last of Us

Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

Until Dawn

Until Dawn

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5
Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5

Trudno znaleźć konsolę PS5 w sklepach, trudno o nowe gry wykorzystujące w pełni jej moc. Z nadzieją na poprawę obu sytuacji rozpoczynamy zestawienie najlepszych tytułów, jakie szczęśliwcy mogą już ogrywać na PlayStation 5.

Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4
Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4

Kupowanie nowości i polowanie miesiącami na promocje są fajne… ale granie za darmo jest jeszcze lepsze! Jakie gry free-to-play można znaleźć na konsoli PS4? Oto nasze zestawienie najciekawszych darmowych tytułów.

Najlepsze gry na pożegnanie PS4
Najlepsze gry na pożegnanie PS4

Pod koniec 2020 roku przywitamy nową generację konsol, czyli PS5 i nowego Xboksa. W związku z tym nadchodzące miesiące będą należeć do ostatnich, w których na rynku pojawiają się jeszcze nowe pozycje na PS4.