Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 2 listopada 2020, 15:13

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry na wyłączność na PS4 - exclusive'y, które musisz znać!

Exy, exclusive’y, gry na wyłączność. To one często determinują, jaki sprzęt do grania kupimy. W tej generacji zdecydowanie najwięcej ciekawych tytułów tego typu zaoferowało Sony – a my wybraliśmy najlepsze z nich.

7. Ghost of Tsushima

O czym to? O samurajach, konflikcie między honorem a skutecznością, pięknych japońskich krajobrazach, układaniu haiku i głaskaniu lisów.

We wszelkich zestawieniach najciekawszych okresów i miejsc historycznych, w których mogłaby się potoczyć akcja kolejnej odsłony cyklu Assassin’s Creed, czołową pozycję od dawna zajmuje feudalna Japonia. Mimo dużego zainteresowania graczy samurajami, kodeksem bushido i ninjutsu, które wydawały się wprost perfekcyjnie współgrać z założeniami popularnej serii, Ubisoft cały czas zwlekał z przeniesieniem wojny z templariuszami na azjatycki grunt. Zwlekał na tyle długo, że w końcu temat „podebrało” mu studio Sucker Punch Productions, odpowiedzialne za serię inFamous. I stworzyło grę przynajmniej równie dobrą, a zdaniem niejednej osoby nawet lepszą niż najlepsze części Assassin’s Creed.

Ghost of Tsushima przenosi nas do trzynastego wieku, na tytułową wyspę Cuszimę, która staje się pierwszym celem potężnej mongolskiej inwazji. Niewielka grupka lokalnych samurajów stawia opór przeważającym siłom najeźdźców i mimo bohaterskiej walki zostaje rozgromiona. Wyspę opanowują koczownicy, ale z całej tej jatki żyw wychodzi Jin Sakai, jeden z samurajów. Po wylizaniu ran postanawia powstrzymać najeźdźców. Szybko jednak przekonuje się, że honorowe metody walki, które były mu wpajane przez całe życie, nie skutkują przeciwko sprytnemu wrogowi. By zwyciężyć, musi sprzeniewierzyć się własnym zasadom.

Opracowany przez Sucker Punch tytuł nie sili się na wielką oryginalność – w grze znajdziemy dość typowe dla pozycji z otwartym światem ganianie za znajdźkami i proste aktywności poboczne do zaliczania. Nie jest to jednak duży problem, bowiem mechaniki zabawy okazują się tu doskonale zaprojektowane, a świat bajecznie plastyczny, spójny i zachęcający do eksploracji. By stawić czoła interesującym nas wyzwaniom, nie ganiamy za znacznikami, tylko musimy obserwować kierunek wiatru, który poprowadzi nas do celu. Każde wzgórze może skrywać przepiękne widoki, każdy zachód słońca zapada w pamięć. Aktywności poboczne doskonale wpisują się w świat gry i jej klimat, każąc podążać za mitycznymi lisami w poszukiwaniu ukrytych kapliczek, relaksować się w gorących źródłach czy układać haiku.

Kiedy zaś przychodzi do walki, możemy poczuć się jak wielki samuraj i wyzwać wrogów na otwarty pojedynek, rozstrzygany pojedynczym, perfekcyjnym cięciem. Albo stać się tytułowym „Duchem” i cicho eliminować oponentów za pomocą arsenału narzędzi, którego nie powstydziłby się Hattori Hanzo. Ghost of Tsushima nie jest rewolucyjną grą. Ale typowe dla swojego gatunku mechaniki ma dopracowane niemal do perfekcji, dorzucając do tego orientalną, świetną stylistykę.

  1. Recenzja gry Ghost of Tsushima – wspaniałe pożegnanie PS4
  2. Więcej o grze Ghost of Tsushima
TWOIM ZDANIEM

Która seria jest lepsza?

50,1%
Uncharted
49,9%
God of War
Zobacz inne ankiety
God of War

God of War

Bloodborne

Bloodborne

The Last of Us

The Last of Us

Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

Until Dawn

Until Dawn

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5
Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5

Trudno znaleźć konsolę PS5 w sklepach, trudno o nowe gry wykorzystujące w pełni jej moc. Z nadzieją na poprawę obu sytuacji rozpoczynamy zestawienie najlepszych tytułów, jakie szczęśliwcy mogą już ogrywać na PlayStation 5.

Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4
Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4

Kupowanie nowości i polowanie miesiącami na promocje są fajne… ale granie za darmo jest jeszcze lepsze! Jakie gry free-to-play można znaleźć na konsoli PS4? Oto nasze zestawienie najciekawszych darmowych tytułów.

Najlepsze gry na pożegnanie PS4
Najlepsze gry na pożegnanie PS4

Pod koniec 2020 roku przywitamy nową generację konsol, czyli PS5 i nowego Xboksa. W związku z tym nadchodzące miesiące będą należeć do ostatnich, w których na rynku pojawiają się jeszcze nowe pozycje na PS4.