Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 19 czerwca 2019, 09:07

autor: Czapi

Jak chronić dziecko na Facebooku?

Czy internet to bezpieczne miejsce dla dziecka? Z jakimi zagrożeniami nasza pociecha może spotkać się na Facebooku i jak się przed nimi uchronić?

Regulamin Facebooka nie pozwala na zakładanie kont osobom poniżej 13. roku życia. Mimo to miliony osób na całym świecie nic sobie z tego zakazu nie robią (według szacunków w Polsce około 12 proc. użytkowników portalu nie skończyło wymaganego wieku). Warto dodać, że osoby między 13 a 17 rokiem życia (a więc takie, które według regulaminu Facebooka mogą już założyć konto) to wciąż dzieci, często nieświadome zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z internetu. Jak je chronić?

Nie wystarczy dać dziecku tablet i zostawić je samemu sobie. - Jak chronić dziecko na Facebooku? - dokument - 2021-12-01
Nie wystarczy dać dziecku tablet i zostawić je samemu sobie.

Każdy rodzic z pewnością nie raz usłyszał z usta dziecka zdanie: „Bo (tutaj dowolne imię kolegi lub koleżanki dziecka z klasy) ma już telefon/tableta/PlayStation/drona/cokolwiek! Czemu ja nie mam?”. I w tym momencie rodzic staje przed dylematem: ustąpić, żeby nasze dziecko „nie było gorsze” od rówieśników i kupić mu to, o co prosi? Czy jednak lepiej twardo trzymać się zasad i powiedzieć: „nie, jeszcze za wcześnie, to dla twojego dobra”? Idealnie do powyższego przykładu pasuje moment, w którym dziecko zapyta, czy może założyć profil na którymś z portali społecznościowych.

Pokolenie, które powoli wkrocza już w dorosłość, nie pamięta czasów bez internetu. Dziś dzieciaki obsługują tableta czy smartfona dużo sprawniej niż ich rodzice. Nieustanne bycie on-line, wrzucanie do sieci niemal wszystkiego, czy częste oznaczanie swojego miejsca pobytu jest dla nich czymś naturalnym. Ludzie – nie tylko młodzi! - często jednak nie są świadomi niebezpieczeństw, jakie czyhają w internecie na osoby zbyt chętnie dzielące się swoją prywatnością. Rolą rodzica jest chronić swoje dziecko - zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym.

Dlaczego korzystając z Facebooka warto zachować umiar i zdrowy rozsądek? Jak robić to z głową? We wcześniejszym artykule podpowiadamy, czego lepiej nie publikować i jakich informacji nie udostępniać na Facebooku.

Internet jest pełen niebezpieczeństw, przed którymi nie uchroni nas nawet hełm. - Jak chronić dziecko na Facebooku? - dokument - 2021-12-01
Internet jest pełen niebezpieczeństw, przed którymi nie uchroni nas nawet hełm.

Niezależnie od tego, czy nasze dziecko posiada już konto na którymś z portali społecznościowych czy jeszcze nie, warto odbyć z nim rozmowę o zagrożeniach czyhających w sieci. Przede wszystkim dobrze zaznaczyć, że w internecie obowiązują takie same reguły, co „w realu” - należy więc traktować innych tak, jak sami chciałyśmy być traktowani. Warto uświadomić dziecku, że anonimowość w sieci to mit - za słowną przemoc czy groźby można ponieść dokładnie takie same konsekwencje, jak w świecie rzeczywistym.

Wyraźnie zaznaczmy też, że każda opublikowana w internecie rzecz zostawia po sobie ślad. I nawet jeśli nie dziś, zaszkodzić może za jakiś czas, kiedy dziecko będzie już w wieku dorosłym. Dla przykładu: sprawdzanie przez potencjalnych pracodawców podczas rekrutacji profili społecznościowych kandydatów, to już dziś coś zupełnie naturalnego. Warto mieć świadomość, że „ściana” na FB czy instagramowy profil obserwować mogą nie tylko znajomi – to wizytówka, przez pryzmat której postrzegają nas również osoby zupełnie nam obce.

Czego lepiej nie publikować na Facebooku?
Czego lepiej nie publikować na Facebooku?

Dlaczego korzystając z Facebooka warto zachować umiar i zdrowy rozsądek? Jak robić to z głową? Podpowiadamy, czego lepiej nie publikować i jakich informacji nie udostępniać.

Jak usunąć konto na Facebooku
Jak usunąć konto na Facebooku

Podążyliśmy za trendem #DeleteFacebook zapoczątkowanym przez Elona Muska i przygotowaliśmy dla Was poradnik, który pokaże, jak usunąć konto na Facebooku. Dowiedzieliśmy się również co zrobić, gdy bliska nam osoba umrze, zostawiając aktywny profil.

Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć
Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć

Kojarzący się z Facebookiem (i z nim powiązany) Messenger dostępny jest m.in. jako apka na Androida i iOS oraz program dla Windows. Pobrać można również jego wersję Lite. Podpowiadamy, czy warto z niego korzystać i jakie funkcje w sobie kryje.