Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 30 kwietnia 2019, 14:12

Przedziwne gadżety wojskowe z gier, które naprawdę istnieją

Rzeczywistość coraz częściej dogania fantazję. Rzeczy, które wczoraj wydawały się wymysłem pisarzy lub twórców gier, dziś mogą być już realną technologią. Oto popularne mechaniki i przedmioty z gier komputerowych, które istnieją naprawdę.

Spis treści

Railgun

Railgun to jeden z ulubionych typów broni twórców gier. Występuje w niemal setce tytułów, i to nie tylko tych w klimatach science fiction. Znajdziemy go choćby w GTA 5 czy Battlefieldzie 4 (a konkretnie w dodatku The Last Stand). Niestety, w prawie wszystkich tych produkcjach railgun to poręczna broń rozmiarów sporego karabinu, tymczasem w rzeczywistości to wielka armata wymagająca jeszcze większej platformy do zamontowania – na przykład okrętu.

Nie, prawdziwy railgun tak nie wygląda... - 2019-04-30
Nie, prawdziwy railgun tak nie wygląda...

Railgun to działo wykorzystujące do miotania pocisków energię elektryczną. Nie ma żadnego prochu czy eksplozji – jest tylko niszczycielska siła metalowego pocisku pędzącego prawie 10 tysięcy kilometrów na godzinę. Nie wdając się zbytnio w pełne fizycznych terminów teorie działania, każda salwa wymaga naprawdę sporego źródła zasilania (25 MW). Z tego powodu railgun musi być na razie nierozłącznie związany z małą elektrownią, a takie połączenie możliwe jest np. na okrętach albo platformach stacjonarnych.

Wiadomo, że trwające testy w amerykańskiej marynarce ujawniły na razie wiele problemów (choćby z zasilaniem i zużyciem lufy), ale stawka jest dość wysoka. Dopracowany railgun oznaczałby szereg korzyści. Lekkie i tanie pociski (kosztujący 25 tysięcy dolarów wystrzał z railguna mógłby zastąpić wartą kilkaset tysięcy dolarów rakietę), brak materiałów wybuchowych na pokładzie i potężny zasięg. Lecący z dużą prędkością bardzo mały pocisk trudniej także wykryć i zestrzelić. Nic dziwnego, że nad swoją wersją tej broni pracują także Chińczycy, Rosjanie, Hindusi i Turcy.

…wygląda tak. - 2019-04-30
…wygląda tak.

Najbliższy rzeczywistości railgun z gry komputerowej możemy zobaczyć w Call of Duty: Advanced Warfare, gdzie potężne działo zamontowane było na lotniskowcu. Użycie tej technologii do stworzenia broni osobistej to jednak znacznie dalsza przyszłość. Wojskowi planują, że wdrożenie railguna na okręty zajmie jeszcze około 10 lat, a miniaturyzacja całości na razie nie wydaje się realna. Póki co mówimy więc o prawdziwej technologii, którą twórcy popkultury mocno nagięli do swoich potrzeb.

ERASER

Railgun w grach komputerowych zadomowił się prawdopodobnie dzięki Hollywood. Wysyp karabinów kinetycznych w takich tytułach jak Quake 2, Fallout 2, Crysis czy Red Faction pojawił się po filmie Eraser z Arnoldem Schwarzeneggerem. Arni używał tam EM-1 Rail Gun – broni, której aluminiowe pociski osiągały prędkość światła (co samo w sobie jest znacznie bardziej absurdalne niż niewielkie rozmiary filmowej broni).

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Fani gier są niesamowici - niezwykłe przedmioty stworzone przez graczy
Fani gier są niesamowici - niezwykłe przedmioty stworzone przez graczy

Gdy granie w gry wideo to za mało, a ktoś dysponuje odrobiną talentu i sporą dawką samozaparcia, można stworzyć niesamowite rzeczy, którymi później wypada pochwalić się w sieci. Takich osób jest mnóstwo i dzięki ich talentowi mamy się czym zachwycać.

Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie
Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie

Sztuczna inteligencja ułatwia nam życie, zabiera nam pracę i budzi obawy nawet tych, którzy na niej zarabiają. Czy to możliwe, żeby w którymś momencie zbuntowała się przeciwko nam?

Jak zostać komandosem – o trudnych początkach opowiada były GROM-owiec
Jak zostać komandosem – o trudnych początkach opowiada były GROM-owiec

Większość z nas ma mgliste wyobrażenie o tym, jak zwykły człowiek staje się komandosem. Mieszają się w tym filmowe oraz growe mity, fakty i niedopowiedzenia. Dziś prostujemy je razem z emerytowanym żołnierzem jednostki GROM.