futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 18 kwietnia 2019, 08:25

autor: Daniel Laskowski

SSD czy HDD? Co wybrać?. HDD vs SSD

Ceny dysków twardych spadły do bardzo niskiego poziomu. To zatem dobry moment na zwiększenie miejsca na nasze dane. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać tradycyjny HDD czy też SSD. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Czym kierować się podczas zakupu?

SSD czy HDD? Co wybrać?

Na początek sprawdźmy różnice cenowe. Kupując SSD o pojemności 500 GB, który oferuje prędkość odczytu i zapisu na poziomie 500-550 MB/s zapłacimy mniej więcej 300 zł. W tej samej cenie nabędziemy HDD o pojemności nawet 2 TB.

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, gdyż każdy ma nieco inne potrzeby. Osobiście skłaniałbym się jednak w kierunku SSD. Dyski te są coraz tańsze, dlatego możemy pozwolić sobie na w miarę sensowną pojemność. Oczywiście nadal nie będzie ona taka, jak w przypadku HDD…

Jeśli na SSD będziemy przechowywali system operacyjny oraz podstawowe aplikacje, a dotychczas korzystaliśmy z HDD, to po przesiadce odczujemy ogromną różnicę w komforcie pracy. Czas dostępu do danych będzie krótszy, a więc system i programy będą uruchamiały się znacznie szybciej. Zmniejszy się hałas - nie uświadczymy praktycznie żadnych wibracji, które potrafiły wydobywać się z obudów, w których zamontowane były dyski talerzowe. SSD zużywa także znacznie mniej energii, dlatego jeśli zamontujemy go w notebooku zaobserwujemy także wydłużony czas pracy na baterii.

Kiedy przyzwyczaimy się do korzystania z komputera z dyskiem SSD, ciężko potem wrócić do talerzowego HDD. - 2019-04-17
Kiedy przyzwyczaimy się do korzystania z komputera z dyskiem SSD, ciężko potem wrócić do talerzowego HDD.

Warto zauważyć, że tak naprawdę nie wszyscy użytkownicy komputerów potrzebują bardzo dużej pojemności nośnika danych. Jeśli głównie przeglądamy internet i korzystamy z pakietu biurowego, a przy okazji chcemy przyspieszyć pracę naszego komputera, wtedy wystarczy SSD o pojemności 120 GB. Dokumenty i zdjęcia możemy przecież przechowywać na darmowej chmurze.

Na co zwracać uwagę?

Wybór dysku zależy od dwóch czynników. Pierwszy z nich to oczywiście cena, jaką możemy przeznaczyć na zakup nośnika. Drugi natomiast dotyczy tego, czy potrzebujemy dużej pojemności, czy jednak nie. Przykładowo, jeśli komputer będzie wykorzystywany między innymi do pracy biurowej, a więc głównie zapisywać będziemy pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne i tym podobne, sugerowałbym zakup dysku SSD. Za około 150 złotych będziemy mogli nabyć model o pojemności 240 GB. Taki nośnik będzie przede wszystkim szybki, ponieważ prędkość odczytu i zapisu wynosi ponad 500 MB/s. Jak widać, zakup SSD wcale nie musi oznaczać znacznego obciążenia dla naszego budżetu.

Dyski hybrydowe teoretycznie łączą w sobie zalety SSD i HDD. - 2019-04-17
Dyski hybrydowe teoretycznie łączą w sobie zalety SSD i HDD.

Jeśli jednak będzie potrzebny zapas miejsca na dane, lecz nie możemy wydać dużej kwoty na SSD, rozwiązaniem będzie zakup klasycznego dysku z talerzami. Tego typu dysk o pojemności 1TB będzie kosztował raptem około 180 złotych. Jeśli poszukujemy rozwiązania szybkiego i pojemnego, SSD o pojemności 1 TB będzie nas kosztował prawie 3 razy tyle co tradycyjny HDD…

Sprawdź przed zakupem!

Jeśli kupujemy nośnik danych powinniśmy dokładnie sprawdzić na opakowaniu jego specyfikację techniczną. Warto dowiedzieć się jaką prędkość odczytu i zapisu oferuje dany model. Należy także zwrócić uwagę na technikę zapisu danych, o czym pisałem już w tym artykule. Zapewne najczęściej będzie to MLC, które oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości. Czasami może się okazać, że w podobnej cenie nabędziemy modele o zupełnie innych specyfikacjach.

Prawdopodobnie idealnym rozwiązaniem łączącym ze sobą dużą pojemność i szybkość odczytu/zapisu, jest zakup dysku SSD oraz HDD równocześnie. Niestety nie jest to także rozwiązanie najtańsze i nie oferuje wszystkich korzyści związanych z obsługą dysków flashowych…

Dzięki mniejszemu zużyciu energii laptop pracujący na dysku SSD powinien pracować na baterii nieco dłużej. Mniejsze jest też ryzyko uszkodzenia naszych danych podczas transportu. - 2019-04-17
Dzięki mniejszemu zużyciu energii laptop pracujący na dysku SSD powinien pracować na baterii nieco dłużej. Mniejsze jest też ryzyko uszkodzenia naszych danych podczas transportu.

Zalety HDD:

  1. Niska cena za 1GB pojemności,
  2. W przypadku uszkodzenia zwykle da się odzyskać część danych,
  3. Duża pojemność.

Wady HDD:

  1. Podatność na uszkodzenia mechaniczne,
  2. Niewielka prędkość odczytu i zapisu danych,
  3. Większe zużycie energii,
  4. Generuje hałas i wibracje.

Zalety SSD:

  1. Wysoka prędkość odczytu i zapisu danych,
  2. Mniejsza niż w HDD podatność na uszkodzenia,
  3. Nie generuje żadnego hałasu ani wibracji,
  4. Niewielki rozmiar (niezależnie od technologii),
  5. Mniejsze zużycie energii.

Wady SSD:

  1. Wysoka cena za 1GB pojemności,
  2. Mniejsze pojemności,
  3. Uszkodzenie zwykle wiąże się z bezpowrotną utratą danych.

Daniel Laskowski

Dlaczego warto zmienić dysk HDD na SSD?
Dlaczego warto zmienić dysk HDD na SSD?

Bardzo długo korzystałem z tradycyjnego dysku talerzowego do grania w gry i przechowywania danych. Trafiła mi się jednak okazja do przesiadki na dysk SSD od Samsunga i wiem, że już nie wrócę do „talerzowca”.

Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12
Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12

Jaki dysk SSD będzie najlepszy do komputera? Pojemność dysku SSD będzie zależeć głównie od pojemności Twojego portfela. O pozostałe parametry nie będziesz musiał się martwić, jeśli wybierzesz jedną z naszych propozycji

Szybki pendrive - ranking najlepszych modeli
Szybki pendrive - ranking najlepszych modeli

Przedstawiamy zestawienie najszybszych obecnie pendrive’ów, które są dostępne w sklepach internetowych. Wśród polecanych modeli znalazły się te o różnej pojemności: 32GB, 64GB, 128GB i 256GB. Nie zapomnieliśmy także o „pendrajwach” ze złączem USB-C.