Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 10 maja 2021, 17:13

autor: Mateusz Zdanowicz

Miłośnik kina, klasycznej literatury i dobrych gier, rzecz jasna. Uwielbia odkrywać oryginalne tytuły indie.

15 smacznych rogali, czyli najlepsze gry roguelike na PC i konsole

Walcz, umieraj, odradzaj się... i zacznij od nowa. To znana od lat i wciąż popularna formuła rozgrywki w przeróżnych, najczęściej mniejszych, niezależnych produkcjach. Tym razem chcemy przybliżyć te najlepsze i najbardziej angażujące „rogaliki”.

Gry roguelike bawią i przyciągają z wielu powodów. Dla jednych najważniejszy jest wysoki poziom trudności, inni cenią przede wszystkim różnorodną zawartość czy model walki. Uniwersalną zaletę stanowi fakt, że produkcje tego typu zapewniają dziesiątki, a nawet setki godzin zabawy i powtarzalność okazuje się w ich przypadku czymś pozytywnym – bo przy każdym podejściu obserwujemy pewne mniejsze i większe zmiany, związane z projektem lokacji, przeciwnikami czy własnym stylem gry. Takich tytułów jest już na wszystkich platformach mnóstwo, a dziś prezentujemy dziesięć najciekawszych „rogalików”.

KWESTIA DEFINICJI

Nazwa gatunku roguelike wywodzi się od gry Rogue z 1980 roku. Według klasycznej definicji tytuły roguelike powinny budować rozgrywkę na turowej mechanice protoplasty. Gatunek mocno jednak ewoluował, skręcając w stronę bardziej zręcznościowego systemu poruszania się i walki. Gry zrywające z tradycyjnymi rozwiązaniami nadal nazywa się jednak „rogalikami”, choć stosuje się też określenie „roguelite”, które sugeruje „lżejszą” formę zabawy. Poniższe zestawienie obejmuje zarówno produkcje w tradycyjnym stylu, jak i te bardziej nowoczesne.

Przy okazji warto się zastanowić, czy używana przez graczy nazwa – „rogalik” – nie wymaga wymiany na bardziej aktualną „laguna”.

AKTUALIZACJA

Od momentu publikacji tego tekstu na rynku pojawiło się wiele nowych gier, w mniejszym lub większym stopniu wykorzystujących dziedzictwo Rogue’a. Na ostatnich dwóch stronach znajdziecie zatem świeże propozycje z tego gatunku – rozszerzyliśmy listę też o jeden konsolowy tytuł. Dopisaniem nowych gier zajął się Marcin Strzyżewski.

Tales of Maj’Eyal

To gra dla Ciebie, jeśli:

  1. nie odstrasza Cię archaiczna oprawa;
  2. cenisz różnorodną zawartość;
  3. szukasz klasycznego „rogala”.

Tales of Maj’Eyal to gra przez wielu fanów gatunku uznawana za najlepszą i w pełni oddającą charakter „rogalikowej” rozgrywki. Mamy tu więc specyficzny system turowy, w którym wrogowie wykonują akcję natychmiast po naszym ruchu, ale też prostą oprawę graficzną i niesamowicie rozbudowaną mechanikę oraz zawartość. Gra oferuje w sumie kilkanaście klas postaci, a każda z nich pozwala jeszcze dobrać specjalizację. Oczywiście zabawa różni się w zależności od tego, kim gramy. Część ras i profesji jest na początku zablokowana, co dodatkowo motywuje. Miły dodatek stanowi fakt, że rasa bohatera ma wpływ na to, w której części świata rozpoczynamy zabawę.

ToME zachwyca rozmachem – choć nie pod względem artystycznym czy wizualnym. Gra jest jednak ogromna, a jej głębię dostrzegamy coraz bardziej z każdym kolejnym podejściem. Mamy tu mnogość buildów postaci, zależności między talentami, przedmiotów, zadań pobocznych. Nawet po kilkudziesięciu godzinach zabawy można odkryć coś nowego. Kiedy poznamy jedną klasę, możemy zacząć przygodę zupełnie innym bohaterem – co zazwyczaj niezwykle mocno zmienia rozgrywkę. Do tego dochodzi (a jakże) wyjątkowo wysoki poziom trudności oraz całkiem interesująca historia świata, co w klasycznych roguelike’ach rzadko przyciąga uwagę.

  1. Więcej o grze Tales of Maj’Eyal
TWOIM ZDANIEM

Wolisz "rogaliki" z walką turową, czy w czasie rzeczywistym?

W czasie rzeczywistym
67%
Turową
33%
Zobacz inne ankiety
Darkest Dungeon

Darkest Dungeon

Returnal

Returnal

Dead Cells

Dead Cells

The Binding of Isaac: Rebirth

The Binding of Isaac: Rebirth

FTL: Faster Than Light

FTL: Faster Than Light

Enter the Gungeon

Enter the Gungeon

Spelunky

Spelunky

Rogue Legacy

Rogue Legacy

Crypt of the NecroDancer

Crypt of the NecroDancer

Dungeons of Dredmor

Dungeons of Dredmor

Risk of Rain

Risk of Rain

Nie tylko Castlevania – 15 najlepszych metroidvanii w historii
Nie tylko Castlevania – 15 najlepszych metroidvanii w historii

Świat gier zalewają metroidvanie. Dosłownie wylewają się z przepełnionego naczynia. My wybraliśmy te najlepsze i postanowiliśmy tym wyborem się z Wami podzielić.

Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji
Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji

Przepytaliśmy redakcyjnych fanów gier strategicznych o ich ulubione tytuły i na tej podstawie stworzyliśmy listę świetnych strategii na PC. Która rządzi w 2018 roku na redakcyjnych dyskach? Przekonajcie się sami.