Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 20 sierpnia 2019, 09:03

Google Stadia – lista gier. Stadia - streaming od Google to przyszłość gier?

Google zaprezentowało swoją usługę strumieniowania gier - Stadia. Czy odniesie większy sukces niż Nvidia z Shieldem i Sony z PlayStation Now? Nowe gry, takie jak Cyberpunk 2077 i Baldurs Gate 3 na pewno pomogą.

Google Stadia – lista gier

W końcu ujawniono konkretne informacje na temat tego, jakie gry pojawią się na platformie. Podczas targów gamescom 2019 odbyło się organizowane przez Google wydarzenie - Stadia Connect. Zdradziło ono wiele informacji związanych z produkcjami przeznaczonymi na nową platformę streamingową.

Wiadomo też, że Google utworzyło własne studio Stadia Games and Entertainment, za którego funkcjonowanie odpowiedzialna będzie Jade Raymond. Nie wiadomo jak duże jest (lub będzie) studio i nad iloma projektami będzie pracować.

Jade Raymond została twarzą pierwszego studia tworzącego gry wyłącznie na Google Stadia. - Google Stadia - cena, data premiery, gry i dostępność w Polsce - dokument - 2019-08-20
Jade Raymond została twarzą pierwszego studia tworzącego gry wyłącznie na Google Stadia.

W dniu premiery Google Stadia będzie można zagrać w następujące gry:

 1. Assassin's Creed Odyssey
 2. Baldur's Gate 3
 3. Borderlands 3
 4. Cyberpunk 2077
 5. Darksiders Genesis
 6. Destiny 2: The Collection
 7. Destroy All Humans!
 8. DOOM
 9. DOOM Eternal
 10. Farming Simulator 19
 11. Get Packed
 12. Ghost Recon Breakpoint
 13. Gods & Monsters
 14. GRID
 15. GYLT
 16. Just Dance 2020
 17. Kine
 18. Marvel's Avengers
 19. Metro Exodus
 20. Mortal Kombat 11
 21. NBA 2K20
 22. Orcs Must Die! 3
 23. Rage 2
 24. Rise of the Tomb Raider
 25. Shadow of the Tomb Raider
 26. SUPERHOT
 27. The Crew 2
 28. The Elder Scrolls Online
 29. Thumper
 30. Tom Clancy's The Division 2
 31. Tomb Raider: Definitive Edition
 32. Trials Rising
 33. Watch Dogs Legion
 34. Windjammers 2
 35. Wolfenstein: Youngblood

Każdy z powyższych tytułów będzie dostępny w tej samej cenie, jak na klasycznych platformach dystrybucji cyfrowej, takich jak Steam.

Wśród zapowiedzianych tytułów, oprócz oczywiście wyczekiwanego przez fanów RPG Baldur’s Gate 3, znalazło się Orcs Must Die 3, czyli kolejna części humorystycznej serii stanowiącej połączenie gry akcji i tower defense. Nieznana jest data premiery gry, ale wiadomo, że trafi ona wyłącznie na Stadię.

Platforma wywołała pewne zainteresowanie wśród wydawców i deweloperów. Mówi się między innymi o współpracy z Ubisoft oraz id Software. Ostatnia z firm zaprezentowała strumieniowanie Doom Eternal i potwierdziła, że ma ona być dostępna za pośrednictwem usługi Stadia. Strzelanka id Software to bardzo wymagająca gra, stanowiła więc idealny sprawdzian możliwości platformy Google. Fani w przypadku takich produkcji oczekują perfekcyjnego działania bez żadnych opóźnień i wiele wskazuje na to, że do takiego ideału jeszcze trochę brakuje. Technologia strumieniowania gier musi jeszcze nieco się poprawić, by sprawdzała się w przypadku każdego tytułu.

Obecność Doom Eternal na pierwszym oficjalnym pokazie usługi sugeruje jednak, że najwięksi wydawcy zamierzają wspierać platformę. Oprócz Bethesdy i Ubisoftu, w prace zaangażowane mają być też firmy Square Enix (wydawca Final Fantasy i Tomb Raider) oraz Take-Two Interactive (Mafia 3, BioShock, NBA 2K).

Przy pomocy Google Stadia prawie na pewno będzie można zagrać w Doom Eternal. - Google Stadia - cena, data premiery, gry i dostępność w Polsce - dokument - 2019-08-20
Przy pomocy Google Stadia prawie na pewno będzie można zagrać w Doom Eternal.

Google pochwaliło się, że Stadia będzie wspierana przez silniki graficzne Unreal Engine, Unity oraz Havok. Dostępne mają być także dodatkowe narzędzia testowe dla deweloperów, takie jak Style Transfer ML, pozwalające na tworzenie stylów graficznych w produkcjach z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego.

Przedstawiciele Google nie zdradzili, czy na serwerach Stadii będziemy mogli odpalać tytuły z naszych bibliotek Steam, Uplay czy też GOG, co może mieć kluczowe znaczenie dla popularności usługi.

Gry AAA uruchamiane na dowolnym sprzęcie? To brzmi pięknie. - Google Stadia - cena, data premiery, gry i dostępność w Polsce - dokument - 2019-08-20
Gry AAA uruchamiane na dowolnym sprzęcie? To brzmi pięknie.
TWOIM ZDANIEM

Czy jesteś zainteresowany strumieniowaniem gier?

56,2%
Nie, wolę mieć w domu komputer/konsolę
43,8%
Tak, chętnie przetestuję!
Zobacz inne ankiety
Google Stadia ma problemy, a jaki jest xCloud Microsoftu?
Google Stadia ma problemy, a jaki jest xCloud Microsoftu?

W czasie XO 19, zorganizowanego przez Microsoft wydarzenia w Londynie, miałem okazję wypróbować usługę xCloud i porozmawiać z jej twórcami, Kareem Choudhry i Catherine Gluckstein.

Google Stadia może będzie super – ale nie w Polsce
Google Stadia może będzie super – ale nie w Polsce

Jeszcze przed E3 Google zaprezentowało usługę Stadia. W teorii wszystko brzmi świetnie: granie w najnowsze tytuły w rozdzielczości 4K i 60 FPS za niecałe 40 zł miesięcznie, na dowolnym urządzeniu - to po prostu bajka. I dla Polaków bajką pozostanie.