Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 października 2019, 14:07

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Mordhau

Średniowieczne niezwykle brutalne walki i rozbudowany system personalizacji postaci wystarczyły, by Mordhau stało się hitem. - Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku - dokument - 2019-10-07
Średniowieczne niezwykle brutalne walki i rozbudowany system personalizacji postaci wystarczyły, by Mordhau stało się hitem.
  1. Premiera: 29 kwietnia
  2. Platformy: PC
  3. Nasza ocena: brak

Każdy rok musi mieć swój fenomen, który pojawia się znikąd i podbija serca graczy. W lutym nastąpił wybuch popularności Apex Legends, a gdy produkcja studia Respawn Entertainment zaczęła powoli tracić rozpęd, zadebiutowało Mordhau. Tytuł ten trafił na Kickstartera ponad dwa lata temu, gdzie zebrał prawie 300 tysięcy dolarów, ale twórcy nie spieszyli się przesadnie z jego wydaniem. Kiedy już jednak gra zadebiutowała na Steamie, w ciągu paru dni stała się gigantycznym hitem – przy okazji kompletnie destabilizując serwery studia Triternion.

Czynnikiem, który odegrał kluczową rolę w tym sukcesie, jest bez wątpienia mechanika walk. Mordhau stawia na średniowieczne potyczki na miecze, młoty, topory, włócznie (można by tak jeszcze długo wymieniać), oferując system ataków, bloków i kontr, który jest jednocześnie całkiem intuicyjny, ale i niełatwy dla początkujących. Warto jednak poćwiczyć, bo satysfakcja po każdym zwycięstwie okazuje się ogromna. No i pozostaje kwestia brutalności starć – krew chluszcze, a odcinane kończyny latają na prawo i lewo, zaś część walk kończymy przegraną, wyglądając jak Czarny Rycerz z Monty Pythona i Świętego Graala.

Mordhau to gra, na którą fani średniowiecznych starć czekali od wielu lat. Choć tytuł ten nie ma zbyt wielu map czy trybów, to spokojnie można spędzić w nim setki, jak nie tysiące godzin. Wszystko dzięki świetnemu i dopracowanemu systemowi walki. Już samo nauczenie się podstaw machania mieczem zajmuje kilka godzin, a poznanie wszystkich niuansów to robota na wiele tygodni. Trzeba być tylko gotowym na to, że na początku będzie się ginąć, i ginąć, i ginąć, i ginąć, a potem jeszcze trochę ginąć, aż wreszcie wygra się ten jeden jedyny pojedynek z uzbrojonym w widły chłopem i poczuje się większą satysfakcję niż po przejściu wszystkich trzech Wiedźminów.

Michał Chwistek

Samo to wystarczyło, by dzieło Triternionu nagle stało się przebojem. Bo tak naprawdę pozycja ta nie oferuje wiele więcej – map jest stosunkowo niedużo, liczba trybów też nie powala. Ale to, co w Mordhau wydaje się najważniejsze, zostało wykonane na tyle dobrze, że ciężko przyczepić się do braków. No bo powiedzcie szczerze: skoro możecie zaprosić znajomych na krótką sesję i wspólnie skracać przeciwników toporem o głowę, czy będziecie narzekać?

  1. Więcej o grze Mordhau
Metro Exodus

Metro Exodus

Resident Evil 2

Resident Evil 2

DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0

Apex Legends

Apex Legends

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy
Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy

Nie znamy jeszcze tytułów wszystkich gier, które zadebiutują w tym roku, ale już teraz możemy stworzyć listę tych najbardziej wyczekiwanych. Znalazły się na niej zarówno sequele dużych hitów, jak i całkiem nowe, ciekawe marki.

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.