Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 października 2019, 14:07

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Days Gone

Historia członka motocyklowego gangu, starającego się przetrwać upadek cywilizacji, jest zaskakująco dobrze napisana i budzi emocje. - Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku - dokument - 2019-10-07
Historia członka motocyklowego gangu, starającego się przetrwać upadek cywilizacji, jest zaskakująco dobrze napisana i budzi emocje.
  1. Premiera: 26 kwietnia
  2. Platforma: PlayStation 4
  3. Nasza ocena: 8/10

Największym problemem Days Gone – i przy okazji wyjaśnieniem, dlaczego gra zebrała przeciętne oceny – jest jego powinowactwo z takimi hitami jak God of War czy Uncharted 4. Od prawdopodobnie ostatniego wysokobudżetowego tytułu ekskluzywnego na PlayStation 4 oczekiwano, że będzie takim samym zwieńczeniem cyklu życia tej platformy jak The Last of Us w przypadku PS3. Nawet tematyka się zgadzała! Tymczasem Sony zaserwowało produkcję wciągającą, oferującą dziesiątki godzin zabawy, ale ostatecznie „zaledwie” bardzo dobrą. Posiadacze PlayStation 4 w żadnym wypadku nie powinni być jednak zawiedzeni.

Days Gone jest bowiem jednym z niewielu sandboksów, w których fabuła nigdy nie schodzi na drugi plan, poboczne aktywności nie są wrzucone na siłę, a otwartość świata nie oznacza mniejszego skupienia na postaciach, tempie akcji i scenariuszowych zawirowaniach. Odhaczono oczywiście wszystkie niezbędne dla tego gatunku punkty – crafting, system rozwoju umiejętności czy porozrzucane po całej mapie znajdźki – zawsze jednak czujemy, że priorytetem są perypetie Deacona St. Jonesa i tych, którzy znajdą się na jego drodze.

To gra ze świetnie napisanymi dialogami, trudnymi do zapomnienia postaciami, niezłą fabułą i dobrze zrealizowanymi fundamentami „otwartoświatowego” tytułu: mięsistą walką, fajnym strzelaniem, poprawnym skradaniem się czy masą fabularnej zawartości. Gdyby twórcy mieli więcej czasu, aby połatać błędy oraz dodać trochę pobocznych aktywności, i gdyby parę scen wywalili czy poprawili, dostalibyśmy grę na poziomie innych „exów” Sony.

Adam Zechenter, recenzja gry Days Gone

Poza tym gra imponuje też ponurym klimatem i ładną grafiką, przede wszystkim jednak – gigantycznymi hordami żywych trupów. Potyczki z kilkoma czy kilkunastoma zombie to chleb powszedni dla przeciętnego gracza, w Days Gone jednak nieumarli często poruszają się w masach składających się nawet z kilkuset osobników i stanowią wówczas śmiertelne zagrożenie. I to nie tylko dla bohatera, ale też dla... płynności gry, której zdecydowanie przydałaby się lepsza optymalizacja.

  1. Recenzja gry Days Gone – Synowie Anarchii kontra Żywe trupy
  2. Więcej o grze Days Gone
Metro Exodus

Metro Exodus

Resident Evil 2

Resident Evil 2

DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0

Apex Legends

Apex Legends

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy
Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy

Nie znamy jeszcze tytułów wszystkich gier, które zadebiutują w tym roku, ale już teraz możemy stworzyć listę tych najbardziej wyczekiwanych. Znalazły się na niej zarówno sequele dużych hitów, jak i całkiem nowe, ciekawe marki.

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.