Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 października 2019, 14:07

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Imperator: Rome

Wygląda na skomplikowane? To wyobraźcie sobie, że w całej okazałości ta mapa sięga Subkontynentu Indyjskiego. - Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku - dokument - 2019-10-07
Wygląda na skomplikowane? To wyobraźcie sobie, że w całej okazałości ta mapa sięga Subkontynentu Indyjskiego.
  1. Premiera: 25 kwietnia
  2. Platforma: PC
  3. Nasza ocena: 8,5/10

Na przeciwległym biegunie do opisanej na poprzedniej stronie strategii leży Imperator: Rome. Najnowsza produkcja legendarnego studia Paradox Interactive nie ma w sobie za grosz poczucia spokoju, jakim napełniało nas budowanie miast w Anno 1800: to tytuł wymagający nieustannej uwagi, analizowania zmieniającej się sytuacji politycznej, idealnej orientacji w możliwościach naszych wrogów i przeczesywania dziesiątków stron tekstu i cyferek. Jeśli przeskoczycie ten wysoki próg wejścia i poświęcicie grze sporo czasu, po paru kampaniach będziecie lepiej zorientowani w dyplomatycznych meandrach niż niejeden rzymski cesarz.

Próg wejścia jest tu bardzo wysoki i osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z tym gatunkiem, będą musiały wykazać się solidną dozą cierpliwości i uporu w poznawaniu mechanizmów gry. Warto jednak podjąć ten wysiłek, gdyż Rome, podobnie jak inne produkcje Paradoxu, jest najwyższej klasy silnikiem historycznym. Przy bliższym poznaniu tytuł ten oferuje niesamowitą grę wyobraźni, w której możemy osobiście wpływać na bieg dziejów i podziwiać konsekwencje naszych działań.

Mushroom, recenzja gry Imperator: Rome

Pozycja ta błyskawicznie odrzuci od siebie mniej cierpliwych graczy. Ba, nawet osoby przepadające za strategiami mogą odbić się od poziomu złożoności, jaki serwuje Paradox Interactive. Skala gry Imperator: Rome jest zwyczajnie powalająca, a każdy aspekt zarządzania państwem – od militariów, przez sprawy wewnętrzne i administrację konkretnych prowincji czy miast, aż po dbanie o posłuch wśród obywateli – wymaga przede wszystkim długofalowego planowania i spokojnego rozważenia wszelkich za i przeciw.

Ci, którym jednak chce się zagłębić w ten labirynt wzajemnych zależności i wpływów, otrzymają strategię wielką nie tylko z nazwy. Imperator: Rome posiada moc pożerania mnóstwa godzin z życiorysu, a rozmaitość systemów rządów, plemion, dynastii i scenariuszy zmusza do ciągłego eksperymentowania z kolejnymi mechanizmami. A wszystko to sprawia niesamowitą satysfakcję. Widok małego państewka, które swoimi decyzjami zmieniliśmy w mocarstwo, po prostu nie ma sobie równych.

  1. Recenzja gry Imperator: Rome – świetna strategia, choć nie dla każdego
  2. Więcej o grze Imperator: Rome

WYRÓŻNIENIE: SUNLESS SKIES

  1. Premiera: 31 stycznia
  2. Platforma: PC

Najnowszy projekt studia Failbetter Games – tak samo zresztą jak i uniwersum, w którym został osadzony – jest produkcją tak specyficzną, że pewnie tylko garstka graczy poświęci mu więcej niż godzinę. Masa tu czytania dialogów, tekstów, powolnej eksploracji i mozolnego gromadzenia zapasów, przez co Sunless Skies początkowo może wydawać się nudne. Wystarczy jednak dać tej grze szansę, by bez reszty wsiąknąć w klimat wiktoriańskiego horroru, w którym w przestrzeni kosmicznej rzadziej niż okazja do ogromnego zarobku trafiają się przerażające monstra i wrodzy ludzie. Cierpliwym graczom dzieło Failbetter Games zapewni ponurą, mroczną przygodę, koszmary z której będą ich prześladować przez długie tygodnie.

Metro Exodus

Metro Exodus

Resident Evil 2

Resident Evil 2

DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0

Apex Legends

Apex Legends

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy
Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy

Nie znamy jeszcze tytułów wszystkich gier, które zadebiutują w tym roku, ale już teraz możemy stworzyć listę tych najbardziej wyczekiwanych. Znalazły się na niej zarówno sequele dużych hitów, jak i całkiem nowe, ciekawe marki.

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.