Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 października 2019, 14:07

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Gears 5

  1. Premiera: 13 września
  2. Platformy: PC, Xbox One
  3. Nasza ocena: 8,5/10

Tak, wiem. Gears of War na liście gier roku? Co jest, cofnęliśmy się o dekadę? Otóż nie – w piątej części kultowy cykl powrócił na należne sobie miejsce króla prawdziwie „twardzielskich” gier akcji. Co prawda Marcus Fenix nie jest już jego głównym bohaterem, ale zastępująca go Kait też sobie nieźle radzi – i podobnie jak jej poprzednik nie stroni od czynienia z rozczłonkowanych obcych arcydzieł sztuki współczesnej.

Gra obok dobrze już znanego z poprzednich części trybu hordy otrzymała jeszcze jeden wariant zmagań PvE o nazwie „Ucieczka”. Konkretnie chodzi o ucieczkę z wnętrza roju, w którym aż... roi się od niemilców najróżniejszego asortymentu. Wszystko zostało skonstruowane w taki sposób, by graczom stale doskwierał niedobór amunicji i by przez sporą część czasu dosłownie rzucali się z pięściami na wszelkie pokraki. A to tylko najniższy stopień trudności. W przypadku kolejnych potwory są coraz wytrzymalsze, a nas dotykają dalsze restrykcje.

Przemysław Zamęcki, recenzja gry Gears 5

Gears 5 serwuje dość prostą w założeniach kampanię fabularną, ale też umówmy się – to nigdy nie była seria aspirująca do miana interaktywnego Buszującego w zbożu. I jak na standardy gier akcji jest naprawdę dobrze. Z żadną postacią nie zdążymy się tutaj specjalnie zżyć – to wciąż rodzaj twardzieli pocących się testosteronem i wydychających adrenalinę – a mimo to przewidziany na nieco ponad dziesięć godzin scenariusz potrafi zaangażować. Ale nawet bez niego dzieło The Coalition to nadal solidna strzelanka, która dodatkowo zyskuje za sprawą bardziej otwartych lokacji.

Latający obok głównej bohaterki robot Jack stał się zdecydowanie ważniejszy na polu bitwy. - Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku - dokument - 2019-10-07
Latający obok głównej bohaterki robot Jack stał się zdecydowanie ważniejszy na polu bitwy.

Gears of War nigdy nie stało jednak wyłącznie kampanią, a deweloperzy doskonale zdają sobie z tego sprawę. W związku z tym tryby sieciowe w piątej odsłonie serii dopracowano tak jak trzeba: oprócz modułów wieloosobowych dodano również możliwość ukończenia głównego wątku w kooperacji z dwójką znajomych. Jeśli jednak wolimy poświęcić się rywalizacji, czeka na nas multum meczów do rozegrania i usprawnień do zdobycia. Cykl dzięki Gears 5 odzyskał swój dawny pazur w absolutnie każdym aspekcie, ponownie stając się jednym z wyznaczników standardów dla trzecioosobowych gier akcji.

  1. Recenzja gry Gears 5
  2. Więcej o grze Gears 5
Metro Exodus

Metro Exodus

Resident Evil 2

Resident Evil 2

DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0

Apex Legends

Apex Legends

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy
Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy

Nie znamy jeszcze tytułów wszystkich gier, które zadebiutują w tym roku, ale już teraz możemy stworzyć listę tych najbardziej wyczekiwanych. Znalazły się na niej zarówno sequele dużych hitów, jak i całkiem nowe, ciekawe marki.

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.