Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 października 2019, 14:07

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Children of Morta

  1. Premiera: 3 września (PC)
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
  3. Nasza ocena: 9/10

Pojawienie się na scenie hack’n’slashy, zdominowanej od lat przez Path of Exile i Diablo, tytułu takiego jak Children of Morta to przemiła niespodzianka. To produkcja wręcz absurdalnie niezależna: wszystko, począwszy od mocnych elementów roguelike’a, będących domeną „indyków”, aż po niedzisiejszą, ale na swój sposób piękną oprawę wizualną, woła tutaj, że mamy do czynienia z mniejszym deweloperem. I w związku z tym (oraz dzięki trafnym decyzjom scenarzystów) gra już od początku chwyta nas za serce.

Pomimo (a może za sprawą?) swoich budżetowych ograniczeń Children of Morta wygląda lepiej niż masa wysokobudżetowych tytułów. - Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku - dokument - 2019-10-07
Pomimo (a może za sprawą?) swoich budżetowych ograniczeń Children of Morta wygląda lepiej niż masa wysokobudżetowych tytułów.

Ekipa Dead Mage nie chciała bowiem iść na łatwiznę, prezentując historię o Pradawnym Źle, nawiedzającym Spokojną Krainę. To znaczy – zarówno Pradawne Zło, jak i Spokojna Kraina tutaj są, ale szybko okazuje się, że stanowią wyłącznie elementy zaskakująco przemyślanej i głębokiej fabuły, opartej przede wszystkim na charakterach kolejnych członków rodziny Bergsonów, w których przychodzi nam się wcielić. Scenariusz zaś uzupełnia magnetyczny głos narratora, co jeszcze dodaje całości bajkowego sznytu.

W rozległym domiszczu Bergsonów obejrzymy przerywniki – zarówno te rozwijające fabułę, jak i te pozornie nic nieznaczące, które przedstawiają codzienność bohaterów – malowanie obrazków, grę w piłkę, kłótnie, romantyczne chwile, treningi szermiercze czy wspólne obiady. Niektóre scenki możemy aktywować sami poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku akcji pojawiającego się w losowych momentach gry. Warto to czynić, bo fabuła staje się dzięki temu pełniejsza, a postacie o wiele bardziej wyraziste!

Pajdos, recenzja gry Children of Morta

Bajkowo nie jest natomiast podczas misji, gdzie gra dobitnie przypomina, że oprócz całej tej familijnej otoczki jest też hack’n’slashem. Rąbania i sieczenia mamy tu naprawdę masę, a Children of Morta potrafi sporo od nas wymagać. Uważnie pilnuje też, byśmy nie stawiali na jeden styl zabawy – poszczególni Bergsonowie posiadają umiejętności z różnych klas, a deweloperzy uniemożliwiają kurczowe trzymanie się jednej z nich. Efektem jest dziwne połączenie produkcji, w której z jednej strony non stop chce się wracać do domowego ogniska, by posiedzieć trochę z naszymi bohaterami, a z drugiej potyczki wydają się na tyle świeże, że nie ma się dość wycinania w pień zastępów przeciwników.

  1. Recenzja gry Children of Morta
  2. Więcej o grze Children of Morta
Metro Exodus

Metro Exodus

Resident Evil 2

Resident Evil 2

DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0

Apex Legends

Apex Legends

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy
Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy

Nie znamy jeszcze tytułów wszystkich gier, które zadebiutują w tym roku, ale już teraz możemy stworzyć listę tych najbardziej wyczekiwanych. Znalazły się na niej zarówno sequele dużych hitów, jak i całkiem nowe, ciekawe marki.

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.