Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 października 2019, 14:07

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Control

  1. Premiera: 27 sierpnia
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One
  3. Nasza ocena: 8/10

Finowie z Remedy Entertainment zrobili absolutnie wszystko, by ich Control przeszło bez echa. Ekskluzywność na nadal budzącej kontrowersje platformie Epic Games Store, praktycznie brak marketingu, premiera w trakcie sezonu ogórkowego – spora część graczy zapewne zupełnie nie zwróciła uwagi na tę produkcję. A to duży błąd, ponieważ w opinii wielu jest to czarny koń wyścigu o tytuł gry roku.

To jedna z tych opowieści, w których nasz świat okazuje się czymś zupełnie innym, niż się wszystkim wydawało. Przypominało mi to serial Z Archiwum X skrzyżowany z Twin Peaks. O ile sama fabuła jest całkiem OK, ale nie powala na kolana, tak poznawanie tajemnic Federalnego Biura Kontroli sprawia masę przyjemności. U mnie doprowadziło to do nieszkodliwego natręctwa – po raz pierwszy w jakiejś grze przeczytałem niemal wszystkie notatki czy dokumenty, którymi Control bardzo hojnie się z nami dzieli.

Adam Zechenter, recenzja gry Control

Control zachwyca pod wieloma względami. Po pierwsze, to produkcja, w której walka jest zawsze ekscytująca za sprawą wykorzystywanych supermocy, takich jak lewitacja, telekineza czy przejmowanie kontroli nad przeciwnikami. Po drugie, projekt poziomów czyni niewyszukaną z pozoru siedzibę Federalnego Biura Kontroli prawdziwym labiryntem dziwacznych lokacji.

Nawet po kilkunastu godzinach spędzonych z Control gra nadal miewa momenty, w których potrafi zadziwić kreatywnością autorów. - Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku - dokument - 2019-10-07
Nawet po kilkunastu godzinach spędzonych z Control gra nadal miewa momenty, w których potrafi zadziwić kreatywnością autorów.

Ale zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest tutaj scenariusz. Remedy Entertainment zawsze miało dryg do ciekawych historii, w Control przeszło jednak samo siebie. Fabuła od początku naszpikowana jest elementami, od których człowiekowi kręci się w głowie, ale deweloperzy pozostają wierni swojej wizji i wychodzą z założenia, że gracz jakowąś inteligencję posiada i prędzej czy później zacznie pojmować, co tak naprawdę dzieje się w tajemniczym Federalnym Biurze Kontroli. Jednak nawet wówczas gra nie odkrywa wszystkich swoich kart – czytanie każdego dokumentu i odsłuchiwanie odnajdywanych co krok nagrań pozwala nieco lepiej zrozumieć ten wyjęty wprost z filmów Davida Lyncha świat, nigdy jednak nie daje odpowiedzi na każde pytanie. Z równie intrygującym projektem nie mieliśmy do czynienia od dawna.

  1. Recenzja gry Control
  2. Więcej o grze Control
Metro Exodus

Metro Exodus

Resident Evil 2

Resident Evil 2

DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0

Apex Legends

Apex Legends

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy
Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy

Nie znamy jeszcze tytułów wszystkich gier, które zadebiutują w tym roku, ale już teraz możemy stworzyć listę tych najbardziej wyczekiwanych. Znalazły się na niej zarówno sequele dużych hitów, jak i całkiem nowe, ciekawe marki.

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.