Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 października 2019, 14:07

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Total War: Three Kingdoms

Niektóre osoby mogą krzywić się w związku z niezbyt dobrze nam znanym okresem historycznym. Nie pozwólcie jednak, by to odwiodło Was od wypróbowania jednej z najlepszych strategii tego roku. - Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku - dokument - 2019-10-07
Niektóre osoby mogą krzywić się w związku z niezbyt dobrze nam znanym okresem historycznym. Nie pozwólcie jednak, by to odwiodło Was od wypróbowania jednej z najlepszych strategii tego roku.
  1. Premiera: 23 maja
  2. Platforma: PC
  3. Nasza ocena: 8,5/10

Gdy tylko na rynek trafia nowa odsłona cyklu Total War, można z niemal stuprocentową pewnością założyć, że otrzymaliśmy produkcję co najmniej bardzo dobrą. Studio Creative Assembly specjalizuje się w rozwijaniu istniejących mechanik, dopracowywaniu wyśmienitej warstwy strategicznej i świetnym klimacie rozmaitych historycznych epok (choć nie tylko – w ostatnich latach za sprawą Warhammera deweloperzy ci znakomicie odnaleźli się też w realiach mrocznego fantasy). A Three Kingdoms doskonale wpisuje się w te założenia.

Najlepiej bawiłem się zawsze w tych odsłonach cyklu, w których takie elementy jak rozwój prowincji, dyplomacja, postacie czy szpiedzy były dopracowane i sprawiały satysfakcję. I tak właśnie jest w Trzech królestwach – już na wstępie, kiedy jesteśmy tylko jednym z watażków, mamy wiele opcji do wyboru, a wraz z awansem (magnat, książę, wreszcie król) rośnie liczba członków naszego dworu, stanowisk, które możemy im powierzyć, czy armii, które możemy wystawić.

Adam Zechenter, recenzja gry Total War: Three Kingdoms

Gra tym razem rzuca nas do starożytnych Chin z okresu rywalizacji trzech mocarstw, opisanych w Dziejach trzech królestw autorstwa Luo Guanzhonga. Nowe tło historyczne nie wpływa jednak drastycznie na rozgrywkę, która wciąż stoi przede wszystkim fenomenalnie dopracowanymi aspektami dyplomacji, rozwoju armii, politycznych intryg i awansów wewnątrz dworu oraz masą zależności pomiędzy poszczególnymi państwami czy frakcjami. Rewolucyjnych zmian więc tutaj brak, co bynajmniej nie jest zarzutem – to nadal strategia, w której miłośnicy gatunku przepadną na dziesiątki godzin, i zuchwałe eksperymenty mogłyby nie wyjść jej na dobre.

Największą nowość stanowią postacie chińskich dowódców, których możemy rozwijać lub wyposażać w coraz lepszą broń. Ich znaczenie jest nie do przecenienia na polu bitwy, bo pojedynczy heros potrafi siać prawdziwe spustoszenie w szeregach wroga lub wyzwać na pojedynek generała przeciwnej armii. Trochę psuje to realizm, ale na szczęście deweloperzy pomyśleli i o tym, dając nam możliwość zabawy bez podobnych motywów.

  1. Recenzja gry Total War: Three Kingdoms – gra o chiński tron
  2. Więcej o grze Three Kingdoms
Metro Exodus

Metro Exodus

Resident Evil 2

Resident Evil 2

DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0

Apex Legends

Apex Legends

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy
Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy

Nie znamy jeszcze tytułów wszystkich gier, które zadebiutują w tym roku, ale już teraz możemy stworzyć listę tych najbardziej wyczekiwanych. Znalazły się na niej zarówno sequele dużych hitów, jak i całkiem nowe, ciekawe marki.

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.