Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 10 marca 2019, 11:30

Katastrofa kosmiczna. Jak może wyglądać PRAWDZIWY koniec świata?

Trudno zliczyć gry, których autorzy snują własne wizje apokaliptycznych zdarzeń stawiających ludzkość na krawędzi zagłady. Ale koniec świata to nie tylko pożywka dla fikcji, ale i szereg mrożących krew w żyłach, wcale nie nieprawdopodobnych scenariuszy…

Katastrofa kosmiczna

Katastrofa kosmiczna nie jest zapewne pierwszym scenariuszem apokalipsy, jaki przychodzi nam do głowy… ale tak samo prawdopodobnie myślały dinozaury 66 milionów lat temu. Według naukowców uderzenie w Ziemię wielkiej planetoidy nie było jedyną przyczyną wymierania kredowego, jednak najpewniej odegrało w nim kluczową rolę, wywołując gigantyczne tsunami, wyzwalając potężną falę uderzeniową i powodując trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów oraz pożary lasów. Dodatkowo efekt cieplarniany, związany z nagłym wzrostem stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, w połączeniu z zablokowaniem promieni słonecznych przez cząsteczki pyłu, wytworzył klimat nieprzyjazny dla żywych stworzeń i doprowadził do ich masowego wymierania. Od tamtego czasu ciała niebieskie dają naszej planecie względny spokój, a w Ziemię trafiają jedynie mniejsze asteroidy i meteoryty.

Wszystkie zdjęcia ciała niebieskiego, które spowodowało wymieranie kredowe, były rozmazane, więc musicie zadowolić się zdjęciem planetoidy (4) Westa. - 2019-03-08
Wszystkie zdjęcia ciała niebieskiego, które spowodowało wymieranie kredowe, były rozmazane, więc musicie zadowolić się zdjęciem planetoidy (4) Westa.

Fundacja B612, zajmująca się obserwacją obiektów kosmicznych, twierdzi jednak, że katastrofa tego typu jest nieunikniona – pytaniem jest nie to, czy się wydarzy, a kiedy. Natomiast Stephen Hawking w swojej ostatniej książce określił uderzenie większego ciała niebieskiego największym zagrożeniem dla naszej cywilizacji – głównie dlatego, że nie za bardzo mamy jakiekolwiek możliwości obrony przed nim. Przygotowanie misji rodem z Armageddonu, mającej zmienić tor lotu asteroidy (na co w wizji Michaela Baya wystarczyły niecałe trzy tygodnie), w rzeczywistości zajęłoby NASA co najmniej pięć lat. Słowem – pozostaje liczyć na to, że do kataklizmu nie dojdzie, zanim nie wymyślimy szybszego sposobu radzenia sobie z takimi zagrożeniami.

KOSMICZNY DART

NASA planuje w 2022 roku zderzyć satelitę DART z księżycem planetoidy Didymos, żeby sprawdzić, jak wpłynie to na zmianę kierunku i szybkości poruszania się ciała niebieskiego. Jak widać, dopiero planujemy testować metodę, która być może okaże się skuteczna w obronie Ziemi przed zagrożeniem z kosmosu.

Magazyn jednej z czelabińskich fabryk, uszkodzony falą uderzeniową powstałą w czasie przelotu superbolidu, czyli dużego meteoru. - 2019-03-08
Magazyn jednej z czelabińskich fabryk, uszkodzony falą uderzeniową powstałą w czasie przelotu superbolidu, czyli dużego meteoru.

Na szczęście szanse na to, że zdążymy, są bardzo duże. Częstotliwość zderzeń obiektów zdolnych do doprowadzenia do katastrofy na globalną skalę – a więc tych o średnicy przekraczającej 5 kilometrów – jest bardzo mała i zdarza się raz na dwadzieścia milionów lat. Jeszcze rzadsze są incydenty z ciałami niebieskimi zdolnymi do sprowokowania masowych wyginięć żywych organizmów – ostatni taki przypadek to właśnie ten, kiedy wymarły dinozaury. Nie wydaje się więc zbyt prawdopodobne, by to akurat nam przypadło w udziale życie w momencie, w którym Błękitna Planeta w końcu oberwie od kosmosu czymś absolutnie największego kalibru.

Nie oznacza to jednak, że pozaziemskie zagrożenia można kompletnie zignorować. NASA cały czas monitoruje przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu potencjalnych niebezpieczeństw i na ten moment znalazła ponad 150 obiektów o średnicy większej niż kilometr – w tym mierzącą ponad siedem kilometrów planetoidę z grupy Apollo. Jakie efekty mogłaby wywołać kolizja choćby z jednym z nich? Cóż, w 2013 roku w obwodzie czelabińskim spadł meteoryt, który po wejściu w atmosferę wytracił energię równą trzydziestu wybuchom bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Eksplozja wywołała falę uderzeniową, która naruszyła ponad 7,5 tysiąca budynków i raniła około 1500 osób (głównie przez odłamki szkła). Średnica tego bolidu wynosiła jednak maksymalnie 20 metrów. Popuśćcie więc wodze wyobraźni i spróbujcie pomyśleć, jak wyglądałoby zderzenie z pięćdziesięciokrotnie większym ciałem niebieskim.

KATASTROFA TUNGUSKA

Z uderzeniem ciała (lub ciał) niebieskich łączy się też jedna z najciekawszych tajemnic ubiegłego wieku – katastrofa tunguska. W czerwcu 1908 roku w tajdze w środkowej Syberii doszło do gigantycznej eksplozji, słyszanej z odległości tysiąca kilometrów, która powaliła drzewa w promieniu 40 kilometrów. W pobranych w latach 70. próbkach skał osadowych z tamtego regionu wykryto substancje kosmicznego pochodzenia, jednak do tej pory nie znaleziono krateru po ewentualnym zderzeniu. Wątpliwości na temat szczegółów tego incydentu budzą też diametralnie różniące się relacje świadków, za sprawą których wysunięto hipotezę nie o jednym obiekcie kosmicznym, a o całej grupie. Trwający ponad sto lat spór naukowy na temat dokładnej genezy eksplozji i jej tajemnicza otoczka przez lata inspirowały pisarzy – w tym Stanisława Lema czy Jacka Dukaja.

Skutki uderzenia w Ziemię dużej asteroidy byłyby naprawdę niszczycielskie. Mówimy przede wszystkim o fali uderzeniowej, zdolnej wywołać tsunami kilkakrotnie większe od najwyższych zarejestrowanych w znanej nam historii, o globalnych zmianach klimatycznych mogących uniemożliwić fotosyntezę, o potężnych trzęsieniach ziemi… Zdecydowanie byłoby to wydarzenie, które stałoby się punktem zwrotnym w historii ludzkości. Zakładając oczywiście, że ludzie, którzy przeżyliby uderzenie i jego następstwa, przetrwaliby na tyle długo, by odbudować cywilizację.

ZASTRZEŻENIE

Tekst powstał we współpracy z wydawcą gry The Division 2, firmą Ubisoft.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Którego scenariusza końca świata boisz się najbardziej?

51,4%
Ataku z użyciem broni biologicznej
6,4%
Eksplozji superwulkanu
30,4%
Wojny nuklearnej
11,9%
Zagłady z kosmosu
Zobacz inne ankiety
Metro Exodus

Metro Exodus

Tom Clancy's The Division 2

Tom Clancy's The Division 2

Far Cry: New Dawn

Far Cry: New Dawn

RAGE 2

RAGE 2

Tom Clancy's The Division

Tom Clancy's The Division

Czy zombie mogą istnieć naprawdę? O żywych trupach na poważnie
Czy zombie mogą istnieć naprawdę? O żywych trupach na poważnie

Jesteśmy graczami, więc wiemy, że czas szykować się na inwazję zombie. Shotguny, pałki i miotacze ognia to jednak nie wszystko, najważniejsze jest przecież poznanie wroga i jego słabych stron.

Postapo ma Fallout na imię – 20 skojarzeń na 20. urodziny serii
Postapo ma Fallout na imię – 20 skojarzeń na 20. urodziny serii

Vault-Boy, maskotka serii, już za rok będzie mogła legalnie upić się w Ameryce. Minęło 20 lat od wydania pierwszej części Fallouta, a my przedstawiamy 20 elementów, które najbardziej przypominają nam o wielkości serii!

Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika
Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika

Zdarzyła Wam się kiedyś sytuacja, w której nie mogliście wciągnąć się w grę w realiach postapo, bo nie byliście w stanie „kupić” świata po zagładzie? Nam też. Dlatego dziś analizujemy kuriozalne patenty, które stosują twórcy atomowych Pustkowi.