Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 22 lutego 2019, 12:50

autor: Daniel Laskowski

Smartwatch czy smartband?

Pokazują nam powiadomienia, możemy za ich pomocą sterować aplikacjami, monitorują naszą aktywność fizyczną. Sprawdźmy co oferują ubieralne gadżety oraz przede wszystkim, czy warto je kupić i kto powinien wybrać smartwatch, a kto smartband.

Smartwatch czy smartband - co lepsze?

Jeśli porównamy liczbę funkcji, jakie oferują oba urządzenia to oczywistym będzie, że wygrywa smartwatch. Należy jednak pamiętać, że producenci celują w ich przypadku w całkowicie inną grupę odbiorców.

Smartwatch, jak już wcześniej wspomniałem, będzie idealnym urządzeniem, jeśli poszukujecie zegarka, który oprócz podstawowej funkcji - wyświetlania czasu, będzie także mógł przedstawić listę zadań na dany dzień, powiadomi nas o nowej wiadomości lub pomoże w sterowaniu multimediami. W przypadku wielu modeli będzie także bardzo ładnym elementem ubioru, dlatego też można go używać jako biżuterię, tylko taką bardziej praktyczną niż klasyczne bransoletki.

Smartband będzie idealnym urządzeniem dla osoby, która lubi aktywność fizyczną. Na bieżąco monitoruje przebieg treningu i wyświetla stopień realizacji planu. Atutem smartbandów jest także dłuższy (z racji innego typu wyświetlacza) czas pracy na baterii. Dlatego też wszyscy biegacze, kolarze i inni fani sportów powinni wybrać opaskę. Oczywiście to nie znaczy, że smartwatch tych funkcji nie ma. Smartband jest jednak o wiele wygodniejszym urządzeniem z racji rozmiaru. No i ta bateria, która w przypadku smartwatchy często nie wytrzymuje dłużej niż dwa dni.

Na pierwszy rzut oka wiele modeli smartwatchy wygląda jak zwykłe zegarki. - 2019-02-22
Na pierwszy rzut oka wiele modeli smartwatchy wygląda jak zwykłe zegarki.

A co, jeśli chcę mieć klasyczny zegarek, a lubię gadżety?

Dla takiej grupy osób producenci przygotowali swego rodzaju połączenie zegarka i smartwatcha. Takie urządzenie wygląda jak klasyczny zegarek, posiada tradycyjną kopertę ze wskazówkami na tarczy, jednak pod obudową kryje się także elektronika, która monitoruje naszą aktywność fizyczną. Jednym z takich hybrydowych zegarków jest Garmin Vivomove. Na tarczy znajdziemy także dwa małe paski. Jeden z nich informuje o dziennym postępie jaki wyznaczyliśmy sobie jeśli chodzi o ilość kroków. Drugi natomiast przypomina nam o ruchu. Zegarek może sparować się także z naszym smartfonem i za pomocą aplikacji przedstawia dokładne informacje na temat spalonych kalorii i tym podobnych. Na rynku dostępne są także inne hybrydowe zegarki, takich producentów jak Skagen, Fossil czy Casio. Różnią się przede wszystkim funkcjonalnością, wyglądem oraz oczywiście ceną.

Jak widać wybór jest naprawdę ogromny. Smartwatche, smartbandy i zegarki hybrydowe wyróżniają się różnymi cechami. Ostateczny wybór konkretnego urządzenia nie jest oczywisty i zależny jest tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Dobrze przecież wszyscy wiemy, że o gustach się nie dyskutuje.