Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 20 lutego 2021, 08:17

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

15 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

The Elders Scrolls I i II

W SKRÓCIE

  1. Gatunek: RPG
  2. Data premiery: 1994 (Arena) i 1997 (Bug... Daggerfall)
  3. Producent: Bethesda
  4. Skąd pobrać: strona Bethesdy – Arena, Daggerfall

Pamiętacie jeszcze te czasy, kiedy wybaczaliśmy Bethesdzie nawet najbardziej irytujące błędy, bo dostawaliśmy co najmniej niezłe RPG, w których zawodziła tylko strona techniczna, taki sobie scenariusz i drewniane dialogi, ale nadrabiała to cała reszta – przepastne światy, klimat i bogata rozgrywka? Znamienne dla tamtych czasów są właśnie dwie pierwsze odsłony TES-ówArena i Daggerfall.

Ten drugi tytuł nie bez przyczyny nazywany był Buggerfallem, a jego ukończenie graniczyło z cudem. Niemniej to wciąż dwie produkcje RPG, które nawet dziś robią wrażenie skalą uniwersum oraz mnogością zadań i rzeczy do wykonania. A w dodatku ta stylówa starego, dobrego, nieokrzesanego fantasy, w którym na każdym kroku czeka rozpikselowana półnaga dziewoja...

Jakimi modami uprzyjemnić sobie rozgrywkę w Daggerfalla?

The Elder Scrolls II: Daggerfall mocno się zestarzało, ale mody potrafią do zminimalizować. W tej kwestii do wyboru są dwa projekty. Red Gauntlet oferuje przerobioną wersję gry, zmodyfikowaną w sposób, który zapewnia pełną kompatybilność ze współczesnymi systemami operacyjnymi, bez konieczności używania emulatorów DOS’a.

Znacznie ambitniejszym projektem jest Daggerfall Unity. To open-source’owe narzędzie, które interpretuje pliki gry w Unity. Oznacza to, że gra w praktyce działa na zupełnie nowym silniku, ale zachowano całą jej zawartość. Pozwala to gruntownie ulepszyć większość elementów tego klasyka. Otrzymujemy wysokiej rozdzielczości interfejs, zmienione sterowanie, przypominające współczesne produkcje, jak również masę zmian w oprawie graficznej. Dodano nowe efekty, a wiele elementów jest przerobionych na w pełni trójwymiarowe obiekty.

  1. Red Gauntlet - pobierz mod
  2. Daggerfall Unity - pobierz mod

A co z The Elder Scrolls: Arena?

Niestety, nikt nie opracował podobnego projektu dla pierwszej części cyklu. Jeśli jednak postanowicie dzisiaj zagrać w The Elder Scrolls: Arena to warto to zrobić z modem TES: Arena Remapped. Zapewnia on system sterowania podobny do współczesnych standardów, a więc korzystający z kombinacji WASD do ruchu, spacji do skoków itp. Dzięki temu całość kontroluje się znacznie przyjemniej i opanowania komend jest wyraźnie łatwiejsze.

  1. TES: Arena Remapped - pobierz mod

JAK TO SIĘ ZESTARZAŁO?

Tak sobie. Sterowanie i mechanika są już niedzisiejsze, ale jeśli chcecie zagłębić się w jeden z większych światów w historii RPG, to warto starym TES-om dać szansę. Przygotujcie się tylko na błędy, na mnóstwo zabawnych błędów.

  1. Dowiedz się więcej o grze The Elder Scrolls: Arena
  2. Dowiedz się więcej o grze The Elder Scrolls II: Daggerfall
TWOIM ZDANIEM

W którym wieku zaczęła się Twoja przygoda z grami wideo?

W XX w.
59,3%
W XXI w.
40,7%
Zobacz inne ankiety
StarCraft

StarCraft

Shadow Warrior

Shadow Warrior

Dink Smallwood

Dink Smallwood

Prince of Persia (1989)

Prince of Persia (1989)

Tribes 2

Tribes 2

Teen Agent

Teen Agent

Railroad Tycoon

Railroad Tycoon

Najlepsze darmowe gry 2021 roku - top 100 gier free-to-play
Najlepsze darmowe gry 2021 roku - top 100 gier free-to-play

Zastanawiasz się w co zagrać? Oto gry free to play, na które warto zwrócić uwagę. Zebraliśmy w jednym miejscu top 100 najlepszych darmowych gier.

Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów
Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Premiera CoD: Warzone skłoniła nas aktualizacji tego rankingu. Dodaliśmy dwie nowe gry i zamieszaliśmy trochę kolejnością tytułów na liście. Przed wami 14 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2020 roku

Darmowe gry ze Steama tak złe, że nikt w nie nie gra
Darmowe gry ze Steama tak złe, że nikt w nie nie gra

Nie wszystkie darmowe tytuły cieszą się podobną popularnością jak nieodpłatny Fortnite. Przypadek? Istnieją gry tak słabe, że nikt ich nie chce – nawet za darmo.