Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 20 lutego 2021, 08:17

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

15 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

War Wind

W SKRÓCIE

  1. Gatunek: klasyczny RTS
  2. Data premiery: 1996
  3. Producent: DreamForge Intertainment
  4. Skąd pobrać: GOG

War Wind to jedna z tych gier, które powstawały po sukcesie Warcrafta i próbowały wypłynąć na fali popularności RTS-ów. Gdyby jednak był to tylko prosty klon, nie polecalibyśmy go tutaj. Twórcy tej produkcji mieli sporo pomysłów, które pomogły znacznie rozwinąć gatunek. Warto przy tym patrzeć na całą serię, bo niektóre patenty pojawiły się dopiero w „dwójce”. Dostaliśmy tu bardzo różnorodne rasy, system skradania się jednostkami, bohaterów, którzy mogli zdobywać lub tracić reputację, możliwość indywidualnego ulepszania poszczególnych wojowników i wiele więcej.

Nie zabrakło też całkiem ciekawej fabuły opowiadającej o konflikcie na obcej planecie, która miała bardzo niewiele wspólnego z Ziemią. Cztery rasy kosmitów mogły pochwalić się własną historią oraz własnymi animozjami i cechami szczególnymi, co nadawało temu światu unikatowy charakter. Była tu rasa panów, rasa służących im niegdyś zbuntowanych wojowników, a także niewolnicy i tajemniczy mistycy Shama’Li, którzy walczyli o zjednoczenie wszystkich w równości i braterstwie.

JAK TO SIĘ ZESTARZAŁO?

Prawdę mówiąc – źle. Próbowałem nie tak dawno odświeżyć sobie ten tytuł i przyznaję, że było to trudne doświadczenie – archaiczna jest tu i grafika, i interfejs, i pozycja kamery. To po prostu stara gra, robiona tak, jak kiedyś robiło się gry. Da się przez to wszystko przebić i wciąż cieszyć niuansami rozgrywki, wykraczającymi daleko poza RTS-owy standard, ale jednocześnie łatwo się od tego tytułu odbić.

  1. Dowiedz się więcej o tej grze

Hubert Sosnowski

TWOIM ZDANIEM

W którym wieku zaczęła się Twoja przygoda z grami wideo?

W XX w.
59,3%
W XXI w.
40,7%
Zobacz inne ankiety
StarCraft

StarCraft

Shadow Warrior

Shadow Warrior

Dink Smallwood

Dink Smallwood

Prince of Persia (1989)

Prince of Persia (1989)

Tribes 2

Tribes 2

Teen Agent

Teen Agent

Railroad Tycoon

Railroad Tycoon

Najlepsze darmowe gry 2021 roku - top 100 gier free-to-play
Najlepsze darmowe gry 2021 roku - top 100 gier free-to-play

Zastanawiasz się w co zagrać? Oto gry free to play, na które warto zwrócić uwagę. Zebraliśmy w jednym miejscu top 100 najlepszych darmowych gier.

Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów
Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Premiera CoD: Warzone skłoniła nas aktualizacji tego rankingu. Dodaliśmy dwie nowe gry i zamieszaliśmy trochę kolejnością tytułów na liście. Przed wami 14 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2020 roku

Darmowe gry ze Steama tak złe, że nikt w nie nie gra
Darmowe gry ze Steama tak złe, że nikt w nie nie gra

Nie wszystkie darmowe tytuły cieszą się podobną popularnością jak nieodpłatny Fortnite. Przypadek? Istnieją gry tak słabe, że nikt ich nie chce – nawet za darmo.