Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 19 maja 2020, 12:07

autor: Barx

Technologia 5G – co to jest?

Przyglądamy się, czym właściwie jest reprezentant piątej generacji technologii mobilnej – 5G – oraz jakie konsekwencje może mieć wprowadzenie go na polski rynek.

5G w Polsce

Technologia 5G wydaje się ważnym tematem w najwyższych kręgach Unii Europejskiej. Można to wywnioskować z faktu, że do 2020 roku każdy kraj członkowski ma obowiązek posiadać w pełni funkcjonalną sieć 5G w przynajmniej jednej metropolii, a do 2025 roku każde miasto oraz główne szlaki transportowe muszą mieć możliwość swobodnego dostępu do danych. Jak widać, narzucone tempo jest dość ostre i zważając na mnogość potrzebnych odbiorników oraz niezbędną kalibrację technologii, nic dziwnego, że Polska nie traci czasu – już pod koniec 2018 Orange jako pierwszy testował przepustowość 5G na otwartej przestrzeni.

Testy odbyły się na obszarze kilku mniejszych miejscowości i ograniczały się głównie do postawienia jednej bądź dwóch anten w celu sprawdzenia funkcjonalności 5G w „warunkach polowych”. Aczkolwiek tym, co wywołało najżywszą reakcję nie był pomyślny wynik testów, a fala krytyki, jaką zalali Orange m.in mieszkańcy Gliwic, gdzie anteny 5G zostały postawione.

Pierwsze przekaźniki 5G montowane przez Orange. - Technologia 5G – co to jest? - dokument - 2020-05-19
Pierwsze przekaźniki 5G montowane przez Orange.

T-Mobile poszedł w ślady Orange i również w grudniu 2018 roku ogłosił swój postęp prac nad wdrażaniem nowej technologii. Ten operator posunął się o krok dalej: wybudował pięć w pełni funkcjonalnych stacji bazowych 5G w centrum Warszawy; każda z nich oferuje możliwość przetestowania sieci na dedykowanych urządzeniach. Stacje są ukierunkowane na pokazanie szerokiej perspektywy 5G, czyli technologii zmierzającej do stworzenia Internetu Rzeczy. T-Mobile prezentuje na przykład możliwość odbioru transmisji meczu piłkarskiego za pomocą zestawu VR, albo obejrzenia zawartości lodówki bez otwierania jej.

W 2019 roku testy sieci 5G w Polsce mocno przyśpieszyły. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał w ubiegłym roku 14 pozwoleń na testy, na łącznie 162 stacjach bazowych w różnych miastach Polski. Ruszyły też prace nad pierwszym wdrożeniem sieci 5G na częstotliwościach LTE w oczekiwaniu na rozdysponowanie docelowych częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz w ramach aukcji UKE.

Jeszcze trochę czasu minie, zanim nasze telefony i tablety skorzystają z pełni możliwości 5G.
Jeszcze trochę czasu minie, zanim nasze telefony i tablety skorzystają z pełni możliwości 5G.

O tym, czy znajdujesz się w zasięgu sieci 5G powie Ci interaktywna mapa, o której więcej pisaliśmy w tej wiadomości.

5G zabija? Obalamy mity
5G zabija? Obalamy mity

Anteny 5G stały się bohaterami wielu teorii spiskowych. Nowa technologia ma być niebezpieczna dla zdrowia, a w niektórych krajach nawet zakazana. Czy maszty 5G są szkodliwe? A może więcej zagrożeń wiąże się z ich przeciwnikami?

Sieć 5G w Polsce – zagrożenie czy nowe możliwości?
Sieć 5G w Polsce – zagrożenie czy nowe możliwości?

Rok 2020 zdecydowanie będzie rokiem 5G. Również w Polsce po raz pierwszy będziemy mogli na własnej skórze przekonać się, czym jest sieć komórkowa piątej generacji. No właśnie, czym jest 5G? Czy jest szkodliwe? Kiedy będzie dostępne w Polsce?