Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 9 lutego 2019, 11:43

autor: Filip „fsm” Grabski

Rocznik 84, gra w gry, często chodzi do kina, sporo czyta, serialuje, podcastuje i docenia riffy.

Wyścigowy oldskul – gry wyścigowe typu arcade w starym stylu

Szukasz klasycznych zręcznościowych wyścigów, które zadebiutowały w ciągu ostatnich paru lat? Masz dosyć otwartych światów Forzy Horizon, Need for Speeda i The Crew? Oto zestawienie dla Ciebie!

Bonus

Wielki nieobecny – 90s Arcade Racer / 90s Super GP

Ten tytuł rozpoczął mój osobisty quest polegający na poznaniu jak największej liczby wyścigówek inspirowanych klasykami. 90s Arcade Racer to tytuł ufundowany na Kickstarterze w 2013 roku, który przyciągnął do siebie graczy, prezentując nowoczesne wcielenie takich gier jak Daytona USA czy Sega Rally. Z czasem projekt rósł, piękniał, a jego jedyny autor, kryjący się pod ksywką Pelikan13, był zmuszony zaprosić do współpracy kolegów.

Niestety, coś poszło bardzo nie tak. Ostatnia oficjalna aktualizacja miała miejsce w listopadzie 2015 roku, a szybkie śledztwo ujawniło, że twórca sprzedał swój projekt filmie Nicalis, która od ponad roku trzyma go w szufladzie i podobno wyda „wkrótce”, tym razem pod nazwą 90s Super GP. Gra nadal wygląda obiecująco, ale sposób, w jaki zostali potraktowani finansujący, jest bardzo nieelegancki. Ja spisałem ten tytuł na straty, ale kto wie, może w końcu ujrzy światło dzienne?

  1. 90s Arcade Racer w naszej Encyklopedii Gier

Oby się ukazał - Drift Stage

To kolejny projekt sfinansowany na Kickstarterze, który od niemal roku pozostaje zawieszony w niebycie, choć oficjalnie prace nad nim ciągle postępują. Drift Stage pasowałby do działu retro w niniejszym tekście. Prosta, trójwymiarowa grafika wykorzystuje jadowite kolory przypominające czasy kart CGA, a w tle dudni syntezatorowa muzyka autorstwa niejakiego Myrone'a. Drift Stage w obecnej formie posiada osiem pojazdów (edytor pozwala na dowolne modyfikowanie ich kolorów i naklejek), trzy tory i kilka trybów zabawy, w których trzeba korzystać z magicznej umiejętności driftowania.

  1. Drift Stage w naszej Encyklopedii Gier

Premiera niedługo - Xenon Racer

Ostatni tytuł wjechał już na finałową prostą i do mety dotrze w marcu. Xenon Racer to produkcja nieznanego włoskiego studia 3DClouds, która – wygląda na to – jest najbliżej najbliżej niedoścignionego, klasycznego wzorca gier w stylu Ridge Racera czy Screamera. Dostaniemy kilkanaście pięknych, zamkniętych torów w różnych zakątkach świata (zwiastun obiecuje sześć krajów), pokierujemy stylizowanymi, futurystycznymi, kołowymi pojazdami (które będzie można Dostosować do swojego gustu zarówno wizualnie, jak i mechanicznie) i zmierzymy się w klasycznych typach zawodów, bez żadnych power-upów, za wyjątkiem nieodzownego turbo.

  1. Xenon Racer w naszej Encyklopedii Gier

Filip „fsm” Grabski

Wreckfest

Wreckfest

GRIP

GRIP

OnRush

OnRush

Horizon Chase Turbo

Horizon Chase Turbo

Rise: Race The Future

Rise: Race The Future

Road Redemption

Road Redemption

Antigraviator

Antigraviator

Redout

Redout

The 90's Arcade Racer

The 90's Arcade Racer

Drift Stage

Drift Stage

Forza Horizon 4 i The Crew 2 tworzą razem idealną grę wyścigową
Forza Horizon 4 i The Crew 2 tworzą razem idealną grę wyścigową

Forza Horizon 4 i The Crew 2 pożyczają wiele elementów nawzajem od swoich poprzedniczek, dzięki czemu obie zapowiadają się na świetne gry wyścigowe.

Gry samochodowe wszech czasów – TOP 100 gier wyścigowych i rajdowych
Gry samochodowe wszech czasów – TOP 100 gier wyścigowych i rajdowych

Tuning? Realistyczny symulator? A może rajdy po błocie? Jaki tytuł uplasował się na pierwszym miejscu listy najlepszych gier wyścigowych wszech czasów? Wspólnie z czytelnikami serwisu GRYOnline.pl wybraliśmy 100 pozycji – oto one!