Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 10 lutego 2019, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier

Pierwszy działający emulator Atari 2600 stworzony w Minecrafcie, najszybsze ukończenie Cupheada z wykorzystaniem mat do tańczenia, pierwsza gra z podwójnym skokiem — to tylko trzy z niezwykłych światowych osiągnięć związanych z grami wideo.

Ludzie, którzy mają za dużo wolnego czasu

Najwyższy Xbox GamerScore

Raymond Cox, gracz używający pseudonimu Stallion83, był pierwszym użytkownikiem konsol Microsoftu, któremu udało się przekroczyć próg miliona punktów GamerScore, przyznawanych za osiągnięcia (typowa gra umożliwia zdobycie w sumie tysiąca punktów, jeden milion odpowiada więc „wymaksowaniu” tysiąca gier). 21 listopada 2018 roku jako pierwszy dobił on także do dwóch milionów punktów, co jest aktualnym rekordem świata.

PODWAŻAMY REKORD

W nieco ponad dwa miesiące od ustanowienia rekordu sporo się zmieniło. Stallion83 według danych serwisu TrueAchievements posiada na swoim koncie 2 033 392 punkty GamerScore, ale prześcignął go niejaki smrnov, którego rezultat to 2 089 304 punkty.

Najszybsze ukończenie Fallouta 4

Wybierając najciekawsze rekordy świata, unikaliśmy typowych speedrunów, uznając je za nieszczególnie interesujące, ale w obliczu osiągnięcia tomatoanusa postanowiliśmy zrobić wyjątek. Było nie było, ukończenie sporej wielkości RPG-a w raptem 40 minut i 38 sekund to wyczyn, który robi wrażenie. Tomatoanus swój rekordowy wynik osiągnął 7 marca 2018 roku, od tego czasu zdołał go poprawić o prawie minutę.

Ciekawe, czy w ciągu najbliższej dekady ktoś zdoła zejść poniżej 30 minut. - 2019-02-08
Ciekawe, czy w ciągu najbliższej dekady ktoś zdoła zejść poniżej 30 minut.

Najdłuższy maraton przy klasycznej grze automatowej

Klasyczne gry automatowe projektowano tak, by jednorazowa gra nie trwała zbyt długo — w końcu w interesie twórców leżało, by gracze wrzucali do maszyny jak najwięcej monet. Nie przeszkadzało to jednak największym wymiataczom okupować maszyny całymi godzinami i wykręcać absurdalne wyniki na jednym żetonie. Przez ponad 30 lat Rob Gerhardt cieszył się rekordowym wynikiem w grze Q*bert, wynoszącym przeszło 33 miliony punktów. Problem z przebiciem go polegał na tym, że osiągnięcie takiego rezultatu wymagało grania przez ponad 60 godzin. Mimo to maniaków przez lata nie brakowało i w końcu jednemu z nich udało się zdetronizować mistrza. W lutym 2013 roku George Leutz zdołał nabić 37 163 080 punktów. Przy okazji, grając bez dłuższych przerw przez 84 godziny i 48 minut, pobił również rekord świata najdłuższego maratonu przy grze automatowej.

Najwięcej systemów odkrytych w Elite: Dangerous

Jedni lubią odkrywać nowe gatunki zwierząt i roślin, inni latami obserwować niebo w poszukiwaniu ciał niebieskich. Jeszcze inni, tacy jak gracz o pseudonimie Allitnil, poświęcają się natomiast eksplorowaniu nowych światów w grze Elite: Dangerous. Do 16 marca 2018 roku odkrył on 99 128 wirtualnych systemów, ustanawiając nietypowy rekord świata. Na tym się jego starania nie skończyły — w tej chwili społeczność Elite zawdzięcza Allitnilowi wiedzę o istnieniu 112 898 systemów.

Najwięcej czasu spędzonego w GTA V (PC)

Myślałem, że moje 6 000 godzin grania w Clicker Heroes (gdzie przez większość czasu gra wisiała sobie włączona w tle) to dużo, ale jak zwykle w takich sytuacjach okazuje się, żem nikt przy prawdziwych tuzach. Niejaki iiiiiiiiiiiiiiii spędził 24 259 godzin, grając w pecetową wersję Grand Theft Auto V.

PODWAŻAMY REKORD

Według danych serwisu Steam Ladder, na które powołuje się Księga rekordów Guinnessa, użytkownik o pseudonimie iiiiiiiiiiiiiiii nie znajduje się w czołówce graczy ogrywających GTA V. Wynikiem przewyższającym 24259 godzin może się natomiast pochwalić trzech innych użytkowników, spośród których jeden o Steam ID yugioh, spędził przy grze aż 31 484 godziny.

Chcielibyśmy wiedzieć, jak duży jest majątek w trybie GTA Online gracza, który grał ponad 20 000 godzin. - 2019-02-08
Chcielibyśmy wiedzieć, jak duży jest majątek w trybie GTA Online gracza, który grał ponad 20 000 godzin.

Najdłuższy dystans przebyty w Inside

Niektórzy po prostu lubią używać nóg. Każdego dnia chodzić więcej i więcej. Tak jak Renanvsk, który w Inside, udanej niezależnej platformówce studia Playdead, przebył w sumie dystans 4 002,5 kilometra. To prawie dwukrotnie więcej od drugiego na liście rekordów Lukizta, mogącego pochwalić się wynikiem 2 200 kilometrów. Nie wiemy niestety, dokąd zmierzali, ani ile razy dotarli do celu (choć to pewnie podróż, a nie cel była tu ważna).

Pierwszy gracz, który wbił 99 poziom w Final Fantasy VII bez walki z bossami

500 godzin zajęło CirclMastrowi wbicie maksymalnych poziomów doświadczenia postaciami Clouda i Barreta w grze Final Fantasy, unikając przy tym walki z jakimikolwiek bossami. Aby tego dokonać, użytkownik nie mógł opuszczać pierwszej dostępnej w grze lokacji, reaktora w Midgarze, co oznacza, że podczas tego żmudnego wyzwania jego oponentami byli tylko najsłabsi, dający najmniej punktów doświadczenia przeciwnicy.

Do tej walki CirclMastr dotarł dopiero po wbiciu 99 poziomu. - 2019-02-08
Do tej walki CirclMastr dotarł dopiero po wbiciu 99 poziomu.

Pierwsze ukończenie Dark Souls z modem odwracającym świat do góry nogami

Dark Souls rozbudziło w wielu graczach ochotę na prawdziwe wyzwanie, wykraczające poza trud oferowany im przez typowe produkcje. Nawet wysoki poziom gry studia FromSoftware z czasem przestał im wystarczać, zaczęli więc szukać sposobu na dalsze utrudnianie sobie zabawy. Do Księgi rekordów Guinnessa załapał się ten użytkownik, który jako pierwszy postanowił przejść całą grę z aktywowanym modem, dosłownie wywracającym cały świat do góry nogami. Ukrywający się pod pseudonimem LobosJr, Mike Villalobos dokonał tego wyczynu w trzy dni i ustanowił rekord 9 lipca 2015 roku. Jak wyglądały zmagania z odwróconym światem, można zobaczyć na jego kanale na YouTube.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Fallout 4

Fallout 4

Minecraft

Minecraft

Dark Souls

Dark Souls

Dota 2

Dota 2

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Cuphead

Cuphead

EVE Online

EVE Online

LEGO Dimensions

LEGO Dimensions

Jak zdobyć 10 platyn w jeden wieczór – proste trofea na PS4
Jak zdobyć 10 platyn w jeden wieczór – proste trofea na PS4

Platynowanie gier zazwyczaj wymaga wielu godzin poświęconych na doskonałe rozpracowanie każdego etapu albo na żmudny grind. Ale niekoniecznie – prezentujemy dziesięć gier, które bez większych problemów można splatynować naraz w jeden wieczór.

Trofea i osiągnięcia – źródło motywacji czy frustracji?
Trofea i osiągnięcia – źródło motywacji czy frustracji?

Zdobywanie trofeów stało się standardem w prawie każdej grze wideo. Mają one motywować do odkrywania wszystkich elementów i wspierać graczy w doświadczaniu klimatu danej produkcji. Czy tak jest w rzeczywistości?