Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 10 lutego 2019, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier

Pierwszy działający emulator Atari 2600 stworzony w Minecrafcie, najszybsze ukończenie Cupheada z wykorzystaniem mat do tańczenia, pierwsza gra z podwójnym skokiem — to tylko trzy z niezwykłych światowych osiągnięć związanych z grami wideo.

Dziwne i śmieszne rekordy (2)

Największy automat do gier

Jason Camberis stworzył w 2015 roku prawdziwego potwora. Jego automat do gier ma 4,4 metra wysokości, 1,3 metra szerokości i 1,06 metra głębokości. Maszyna ma wbudowane 250 klasycznych gier, które wyświetla na 80-calowym ekranie. W 2016 roku wyjątkowy sprzęt został wystawiony na sprzedaż za niebagatelną kwotę 99 000 dolarów.

Niestety, otwór na monety w rzeczywistości nie działa, więc zakup może się nie zwrócić. - 2019-02-08
Niestety, otwór na monety w rzeczywistości nie działa, więc zakup może się nie zwrócić.

Największy prawdziwy traktor odtworzony w grze komputerowej

Zapewne nikogo nie zaskoczy, że największy traktor znajdziemy w jednej z odsłon serii Farming Simulator, a ściślej w tej z numerkiem 17 w tytule. DLC Big Bud z maja 2017 roku dodało do gry wirtualną wersję Big Buda 16V-747, największą maszynę tego typu na świecie. Zbudowany w 1978 roku potwór dysponuje silnikiem o mocy 1100 koni mechanicznych (jego wirtualny odpowiednik posiada „jedynie” 900 koni, gdyż jest oparty na jednym z wcześniejszych wariantów traktora) i waży 43 tony, a każda z jego ośmiu opon ma średnicę 2,4 metra. Co ciekawe, maszyna była eksploatowana aż do 2009 roku.

Najwięcej czasu poświęconego na ucieczkę z labiryntu stworzonego w RollerCoaster Tycoon 2

Tworzenie zabójczych kolejek górskich i mordowanie przy ich użyciu gości to popularna rozrywka w serii RollerCoaster Tycoon. RogueLeader23 postanowił zafundować odwiedzającym swój park coś znacznie gorszego. Stworzył absurdalnie skomplikowany labirynt i następnie delektował się desperackimi próbami wydostania się z niego podejmowanymi przez zrozpaczonych turystów. Pierwszy gość uwolnił się z zielonego piekła w 263 lata czasu gry. Beverly P. zadanie to zajęło… 2042 lata. Jej rozpaczliwe próby i stopniowe zatracanie się w szaleństwie zostało udokumentowane przez RogueLeadera23 w serii postów dostępnych na Imgurze.

PODWAŻAMY REKORD

W tym przypadku nie stanowi to dużej różnicy, ale o ile Księga rekordów Guinnessa podaje, że wędrówka zajęła Beverly P. 2042 lata, to według posta RogueLeadera23 wirtualna turystka błąkała się nieco krócej — „jedynie” 2021 lat.

Tak wygląda piekło. A raczej jego niewielki fragment. - 2019-02-08
Tak wygląda piekło. A raczej jego niewielki fragment.

Największe mechaniczne skrzydła w stroju cosplayowym

Zawsze współczuliśmy cosplayowcom z powodu postaci ze skrzydłami, kiedy przebrani za nie na różnych imprezach gamingowych czy mangowych musieli lawirować wtłumie tak, by przypadkiem nie uszkodzić swoich dzieł. Łatwo więc sobie wyobrazić, z czym musiał mierzyć się Leo Simon, który w 17 miesięcy stworzył strój LoLowego czempiona Aethera Winga Kayle’a z olbrzymimi skrzydłami o rozpiętości 4,26 metra. Dla porównania — rekordową rozpiętość skrzydeł wśród ptaków ma albatros wędrowny i wynosi ona 3,7 metra.

Serio, samo wchodzenie do pomieszczeń z czymś takim na plecach, to koszmar. A weź tu jeszcze się obróć, mając ludzi dookoła… - 2019-02-08
Serio, samo wchodzenie do pomieszczeń z czymś takim na plecach, to koszmar. A weź tu jeszcze się obróć, mając ludzi dookoła…

Najwięcej rzeczywistych obrażeń spowodowanych przez granie w beat’em upa

Stworzony w 1990 roku automat z grą Sonic Blast Man był oparty na zasadach podobnych do popularnego w Polsce w nadmorskich miejscowościach automatu Boxer — gracz ubierał specjalne rękawice i musiał jak najmocniej uderzyć w specjalny cel, co przekładało się na sukcesy w grze. Coś jednak poszło mocno nie tak konstruktorom z Taito i w efekcie zabawa często kończyła się kontuzją. Nim automaty zostały wycofane z rynku, do tego typu wypadków doszło aż 70 razy.

Prawie jak kontrolery ruchowe. - 2019-02-08
Prawie jak kontrolery ruchowe.

Pierwszy hack and slash pozbawiony grafiki

A Blind Legend to wydana w 2015 roku na platformy mobilne i rok później na PC nietypowa produkcja typu hack’n’slash, w której całą mechanikę oparto na warstwie dźwiękowej. Podczas zabawy sterujemy niewidomym bohaterem i orientujemy się w terenie wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu. Jest to produkcja nie tylko unikatowa, ale też całkiem nieźle oceniona przez graczy i tania — na Steamie kosztuje nieco ponad 20 złotych. Warto wypróbować, jeśli macie ochotę na niezwykłe doznania.

Pierwsza gra skupiająca się na walce samochodów zrealizowana w otoczce wrestlingowej

WWE Crush Hour z 2003 roku pozwalała nam wcielić się w jedną z ponad 30 ówczesnych gwiazd wrestlingowych i stoczyć efektowne boje… za kierownicami opancerzonych samochodów. Produkcja nie tylko zdobyła zaszczytny tytuł pierwszej przedstawicielki swojej niszy, ale — na ile udało nam się zweryfikować — także jedyną do tej pory.

Najszybsze przebiegnięcie półmaratonu w przebraniu postaci z gry

Peter Wood połączył pasję do biegania z zamiłowaniem do przebieranek. W efekcie 10 października 2017 podczas Great North Run w New Castle w Wielkiej Brytanii pobił rekord świata w biegu na 21,09 kilometra, będąc przebranym za postać z gry — w tym przypadku za Mario. Udało mu się przebiec wymagany dystans w godzinę, 31 minut i 59 sekund. Rok później w tym samym wyścigu ustanowił podobny rekord, tym razem przebierając się za postać z kreskówki — Freda Flintstone’a.

Myślałby kto, że to Sonic będzie najszybszy. - 2019-02-08
Myślałby kto, że to Sonic będzie najszybszy.

Stream gry komputerowej nagrywany na najwyższej wysokości

Twórcy gry Super Lucky’s Tale wpadli na oryginalny sposób promowania swojego dzieła. 13 października 2017 roku podczas imprezy w Albuquerque zaprezentowali gameplay z gry, streamowany ze znajdującego się na wysokości 365,7 metra balonu. Materiał można było oglądać na żywo za pośrednictwem usługi Xbox Mixer.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Fallout 4

Fallout 4

Minecraft

Minecraft

Dark Souls

Dark Souls

Dota 2

Dota 2

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Cuphead

Cuphead

EVE Online

EVE Online

LEGO Dimensions

LEGO Dimensions

Jak zdobyć 10 platyn w jeden wieczór – proste trofea na PS4
Jak zdobyć 10 platyn w jeden wieczór – proste trofea na PS4

Platynowanie gier zazwyczaj wymaga wielu godzin poświęconych na doskonałe rozpracowanie każdego etapu albo na żmudny grind. Ale niekoniecznie – prezentujemy dziesięć gier, które bez większych problemów można splatynować naraz w jeden wieczór.

Trofea i osiągnięcia – źródło motywacji czy frustracji?
Trofea i osiągnięcia – źródło motywacji czy frustracji?

Zdobywanie trofeów stało się standardem w prawie każdej grze wideo. Mają one motywować do odkrywania wszystkich elementów i wspierać graczy w doświadczaniu klimatu danej produkcji. Czy tak jest w rzeczywistości?