Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie

Hardware

Hardware 30 września 2019, 10:39

autor: Aquma

Asystent Google po polsku – co to jest i co potrafi?

Polska wersja Asystenta Google wzbudza wiele emocji – po sieci krążą liczne, często zabawne, przykłady korzystania z programu. Przyjrzyjmy się dokładniej możliwościom nowej aplikacji Google.

Asystent Google to współpracujący ze smartfonami inteligentny towarzysz, którego możemy kontrolować zarówno pisząc, jak i mówiąc. Co ważne, w przeciwieństwie do konkurencji w postaci Alexy, Siri czy Cortany, Asystent Google potrafi używać naszej ojczystej mowy, co daje mu całkiem spore szanse na podbicie polskiego rynku.

Na czym uruchomimy Asystenta?

Asystenta Google można obecnie uruchomić na prawie wszystkich smartfonach – przy czym, co ciekawe, mowa tu nie tylko o urządzeniach opartych na systemie Android (w wersji co najmniej 5.0, z aplikacją Google 6.13 i 1 GB wolnej pamięci). Użytkownicy iOS (wymagany system iOS 10 lub nowszy) również mogą cieszyć się Asystentem, jednak nie w Polsce. W tym przypadku konieczne jest pobranie specjalnej aplikacji.

Asystent Google – jak włączyć?

Ale co to narzędzie tak naprawdę potrafi? W uproszczeniu, pozwala nam skorzystać z wielu funkcji naszego telefonu intuicyjnie, bez konieczności ściągania dodatkowych aplikacji, a nawet trzymania urządzenia w ręce (choć by całkowicie wyeliminować potrzebę okazyjnego dotykania ekranu wymagane jest aktywowanie w ustawieniach funkcji Dostęp przez Voice Match i stworzenie profilu naszego głosu – w przeciwnym wypadku będziemy musieli ręcznie włączać tryb nasłuchiwania Asystenta). Jak zacząć? Wystarczy, że odblokujemy ekran (w przypadku smartfona Pixel 3 nawet ten warunek nie musi być spełniony – program działa cały czas) i wypowiemy komendę „Ok, Google”.

Przykładowo, zamiast szukać swojej aplikacji pogodowej, możemy powiedzieć po prostu „Ok, Google. Jaka dziś pogoda?”, by szybko otrzymać potrzebne nam informacje. W podobny sposób możemy zapytać o wieści ze świata (w tym sportowe, możemy np. zapytać „Kiedy gra Legia Warszawa?”), przetłumaczyć nieznany zwrot („Przetłumacz ‘pies’ na niemiecki”) czy obsłużyć wyszukiwarkę („Kto jest reżyserem Pianisty?”). Aplikacja posiada nawet parę funkcji dostosowanych do specyfiki naszego kraju – przykładowo, możemy dowiedzieć się, czy w daną niedzielę sklepy będą otwarte. Istnieje też opcja porozmawiania z tzw. Panem Śmieciarzem i uzyskania podpowiedzi w kwestii segregowania śmieci.

Szybkie i proste obsługiwanie wyszukiwarki.
Szybkie i proste obsługiwanie wyszukiwarki.
Najlepsze smartfony 2019 roku | TOP 10
Najlepsze smartfony 2019 roku | TOP 10

Co ciekawego w 2019 roku przygotowały dla nas firmy Huawei, Apple, Samsung czy Xiaomi? Wybór flagowca jeszcze nigdy nie był tak trudny. Dlatego wybraliśmy naszym zdaniem 10 najlepszych modeli, które zadebiutowały w ostatnich miesiącach.

Google Stadia może będzie super – ale nie w Polsce
Google Stadia może będzie super – ale nie w Polsce

Jeszcze przed E3 Google zaprezentowało usługę Stadia. W teorii wszystko brzmi świetnie: granie w najnowsze tytuły w rozdzielczości 4K i 60 FPS za niecałe 40 zł miesięcznie, na dowolnym urządzeniu - to po prostu bajka. I dla Polaków bajką pozostanie.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
04.02.2019 10:41
zcaalock
96
Pretorianin

"iOS (wymagany system iOS 10 lub nowszy). W drugim przypadku konieczne jest pobranie specjalnej aplikacji."

jakiej aplikacji? W Polsce google asystent nie działa na ios

04.02.2019 10:57
Aquma
odpowiedz
Aquma
20
Legionista

GRYOnline.plTeam

Na oficjalnej, polskiej stronie Asystenta Google jest info o wersji na iOS: https://assistant.google.com/intl/pl_pl/platforms/phones/

Jest ona też wspomniana w sekcji dotyczącej wymagań. Niemniej apki rzeczywiście nie ma na razie w polskim AppStore, więc dodam stosowną wzmiankę na ten temat.

04.02.2019 12:42
😉
odpowiedz
janekgilu
1
Junior

Asystent Google jest w AppStore w innych krajach od dawna. Uznali, że skoro nie ma polskiej wersji językowej to w polskim sklepie nie jest przydatny (wystarczy systemowa Siri). Ciekawy jestem ile czasu minie zanim apka się pojawi i od kogo to zależy? od Apple czy od Google?

04.02.2019 13:48
ddawdad
😂
1
odpowiedz
ddawdad
12
Generał

Najważniejsza rzecz: Przydaje się do robienia memów.

04.02.2019 15:07
odpowiedz
zcaalock
96
Pretorianin

Ja mam ustawiony na ios sklep US, mogę ściągnąć google asystenta ale polskiego języka tam nie ma. Z tego co wiem tylko pojedynczym osobom udało się włączyć polski język prawdopodobnie na zasadzie tego, że zostali wybrani do testów. Oficjalnie (wbrew temu co google pisze na swojej stronie) na ios asystent po polsku nie działa ani w Polsce ani poza nią.

post wyedytowany przez zcaalock 2019-02-04 15:07:57
04.02.2019 20:57
Pan Dzikus
odpowiedz
Pan Dzikus
142
Generał

Google Asystent niby taki mądry a kim jest Jezus Chrystus to nie wie.

05.02.2019 00:12
odpowiedz
3 odpowiedzi
lajosz
84
Pretorianin

Autor Aquma nie wspomniał o chyba najważniejszej wadzie polskiej wersji Google Assistant, czyli ...... BRAK PODTRZYMYWANIA KONWERSACJI.

Inaczej pisząc, w angielskojęzycznej wersji po wypowiedzeniu przez nas frazy/pytania/komendy, GA odpowiada i ...... czeka (mikrofon non-stop włączony) na naszą odpowiedź, znowu odpowiada, znowu czeka, a wszystko dzieje się w kontekście do całości rozmowy, czyli prowadzimy całkiem sensowną rozmowę opartą na wcześniejszych pytaniach i odpowiedziach i (co najważniejsze) w kontekście do nich.
===============
Natomiast polska wersja GA, po wypowiedzeniu przez nas frazy/pytania/komendy, owszem, odpowiada, ale .... natychmiast wyłącza mikrofon i ponownie trzeba go aktywować wypowiadając OK Google + oczywiście nie pamięta wcześniejszej "rozmowy".
To właśnie dlatego (moim zdaniem oczywiście) polskie wydanie GA jest raczej zabawką niż czymś co może się rzeczywiście przydać.
===========
===========
Tak na marginesie, to zamiast OK Google, możne powiedzieć Hi Google (co jest moim zdaniem szybsze i łatwiejsze) i też uruchomimy GA.
==========
==========
==========
Reasumując, polska wersja GA to (niestety) zabawka raczej, a nie przydatne narzędzie i (obym się mylił) nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek doczekamy się użyteczności wersji angielskiej.

05.02.2019 10:20
Face SHit
Face SHit
80
To ja mam Małego Wanse

Warto zaznajomić się zarówno z ustawieniami takich aplikacji itp. Podtrzymywanie rozmowy masz w ustawieniach do włączenia lub wyłączenia.

05.02.2019 10:59
dżon_łik
0
Legionista

No właśnie ... to zaznajom się z tą opcją ... ONA NIE DZIAŁA ! ... włączenie podtrzymywania rozmowy nic nie zmienia.

30.09.2019 11:49
geohound
72
Konsul

Chcesz może kupić parę enterów? Proszę:

.

05.02.2019 09:15
marcinbvb
odpowiedz
marcinbvb
89
Pretorianin

Przerost formy nad treścią. Jedynie w samochodzie ma to moim zdaniem zastosowanie bo nie trzeba odrywać rąk od kierownicy aby zadzwonić czy wysłać smsa.

06.02.2019 01:05
😜
odpowiedz
ziutu01
22
Legionista

Już wprowadzili możliwość ustawiania przypomnień :) Działa dobrze tylko największym tego minusem jest to, że po upłynięciu czasu nie powtarza tego co mówiliśmy a wyświetla.

22.02.2019 13:38
😊
odpowiedz
1 odpowiedź
Windmaster
18
Legionista

Aquma mam do ciebie pytanie : Mam smatphona Samsung Galaxy J5 ( 2017) powiedz mi czy będę miał dostep do Asystenta Googla na swoim smartphonie i czy będę miał możliwość pobrania tej aplikacji z Google Store ???

22.02.2019 13:47
kaitso
kaitso
16
Lubię placki

GRYOnline.plRedakcja

Jeśli masz Androida 5.0 lub nowszego to Asystent Google już powinien być w Twoim telefonie.

30.09.2019 11:24
1
odpowiedz
Tweety32
97
Konsul

Polecam zapytać Asystenta gdzie jest Płotka :D

30.09.2019 12:10
odpowiedz
3 odpowiedzi
Insekt6
34
Generał

Było by dobrze, gdyby to było oprogramowanie offline.

30.09.2019 12:47
geohound
72
Konsul

W jaki sposób? Chciałbyś cały internet ściągnąć na SD?

30.09.2019 13:51
Jerry_D
4
Chorąży

@geohound
Chodzi pewnie o to, żeby całe rozpoznawanie mowy odbywało się offline, na urządzeniu użytkownika, a nie wszystko leciało na serwery Google.

30.09.2019 17:37
Insekt6
34
Generał

@geohound
Nie, Panie. Na HDD, przez PATA.

30.09.2019 13:48
odpowiedz
Jerry_D
4
Chorąży

"a nawet trzymania urządzenia w ręce (choć by całkowicie wyeliminować potrzebę okazyjnego dotykania ekranu wymagane jest aktywowanie w ustawieniach funkcji Dostęp przez Voice Match i stworzenie profilu naszego głosu – w przeciwnym wypadku będziemy musieli ręcznie włączać tryb nasłuchiwania Asystenta). Jak zacząć? Wystarczy, że odblokujemy ekran (w przypadku smartfona Pixel 3 nawet ten warunek nie musi być spełniony – program działa cały czas) i wypowiemy komendę „Ok, Google”."

Czyż to nie piękne? Asystent Google (bądź jakikolwiek odpowiednik innych firm) zawsze gotów nas wysłuchać i służyć pomocą. Szczyt możliwości technologicznych. A jakie błyskotliwe i przydatne.

A teraz spójrzmy na to w taki sposób: dzień w dzień, krok w krok, przez 24h, 7 dni w tygodniu łazi za nami jakiś facet, a może jakaś babka (można to ocenić tylko po głosie, bo osobnik/osobniczka ta jest tak okutana w jakieś łachy, a twarz zasłania maską, że nie da się tego stwierdzić inaczej; dodatkowo zawsze stara się stanąć nam za plecami, żeby pozostawać poza polem widzenia i co najwyżej zerka nam przez ramię). Właściwie nie wiadomo, kim jest i skąd się wzięła ta tajemnicza postać, bo zapytana, odpowiada tylko, że jest tu dla naszej wygody i ma służyć nam wsparciem. I rzeczywiście. Zapytana o drogę, odpowie. Poda też definicję nieznanego nam słowa, będzie służyć za tłumacza i wykona działania matematyczne. Na prośbę obsłuży nawet kilka elektronicznych urządzeń. Wybierze za nas numer telefonu, albo włączy określona piosenkę, żebyśmy nie musieli męczyć własnych, spracowanych rąk. Potrafi też rozbawić, zaśpiewać i rzucić dowcipem.

A wszystko to nie żądając zapłaty, kromki chleba czy choćby wdzięczności. Jest z nami praktycznie zawsze, towarzyszy nam w szkole i w pracy, w domu i na imprezie. Wie o naszych wzlotach i upadkach, jest z nami kiedy robimy coś dobrego i wtedy, gdy robimy coś, co chcemy zachować dla siebie. Nawet gdy uprawiamy seks, siedzi sobie pewnie na stoliku obok łóżka. Może odwróci się taktownie plecami, ale nie zatka sobie uszu. Pod prysznic też raczej z nami nie pójdzie, a gdy śpimy i ona zwykle zasypia, ale to takie wyjątki od reguły.

Ciekaw jestem jak ludzie podeszliby do tak przedstawionych Asystentów, Alex, Siri, Cortan i wszystkiego, co tam jeszcze w tej kwestii się pojawi.

30.09.2019 18:10
odpowiedz
grzech1991
13
Legionista

ale bzdury, działa z ios po polsku bez problemu. Największą wadą internetu jest to, że każdy może pisać co chce.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze