Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Hardware

Hardware 4 lutego 2019, 10:19

autor: Aquma

Asystent Google po polsku – co to jest i co potrafi?

Polska wersja Asystenta Google wzbudza wiele emocji – po sieci krążą liczne, często zabawne, przykłady korzystania z programu. Przyjrzyjmy się dokładniej możliwościom nowej aplikacji Google.

Kilka tygodni temu w Polsce oficjalnie zadebiutował Asystent Google – współpracujący ze smartfonami inteligentny towarzysz, którego możemy kontrolować zarówno pisząc, jak i mówiąc. Co ważne, w przeciwieństwie do konkurencji w postaci Alexy, Siri czy Cortany, Asystent Google potrafi używać naszej ojczystej mowy, co daje mu całkiem spore szanse na podbicie polskiego rynku.

Na czym uruchomimy Asystenta?

Asystenta Google można obecnie uruchomić na prawie wszystkich smartfonach – przy czym, co ciekawe, mowa tu o urządzeniach opartych zarówno na systemie Android (w wersji co najmniej 5.0, z aplikacją Google 6.13 i 1 GB wolnej pamięci). Użytkownicy iOS (wymagany system iOS 10 lub nowszy) również mogą cieszyć się Asystentem, jednak nie w Polsce. W tym przypadku konieczne jest pobranie specjalnej aplikacji.

Asystent Google – jak włączyć?

Ale co to narzędzie tak naprawdę potrafi? W uproszczeniu, pozwala nam skorzystać z wielu funkcji naszego telefonu intuicyjnie, bez konieczności ściągania dodatkowych aplikacji, a nawet trzymania urządzenia w ręce (choć by całkowicie wyeliminować potrzebę okazyjnego dotykania ekranu wymagane jest aktywowanie w ustawieniach funkcji Dostęp przez Voice Match i stworzenie profilu naszego głosu – w przeciwnym wypadku będziemy musieli ręcznie włączać tryb nasłuchiwania Asystenta). Jak zacząć? Wystarczy, że odblokujemy ekran (w przypadku smartfona Pixel 3 nawet ten warunek nie musi być spełniony – program działa cały czas) i wypowiemy komendę „Ok, Google”.

Przykładowo, zamiast szukać swojej aplikacji pogodowej, możemy powiedzieć po prostu „Ok, Google. Jaka dziś pogoda?”, by szybko otrzymać potrzebne nam informacje. W podobny sposób możemy zapytać o wieści ze świata (w tym sportowe, możemy np. zapytać „Kiedy gra Legia Warszawa?”), przetłumaczyć nieznany zwrot („Przetłumacz ‘pies’ na niemiecki”) czy obsłużyć wyszukiwarkę („Kto jest reżyserem Pianisty?”). Aplikacja posiada nawet parę funkcji dostosowanych do specyfiki naszego kraju – przykładowo, możemy dowiedzieć się, czy w daną niedzielę sklepy będą otwarte. Istnieje też opcja porozmawiania z tzw. Panem Śmieciarzem i uzyskania podpowiedzi w kwestii segregowania śmieci.

Szybkie i proste obsługiwanie wyszukiwarki.
Szybkie i proste obsługiwanie wyszukiwarki.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
04.02.2019 10:41
zcaalock
90
Pretorianin

"iOS (wymagany system iOS 10 lub nowszy). W drugim przypadku konieczne jest pobranie specjalnej aplikacji."

jakiej aplikacji? W Polsce google asystent nie działa na ios

04.02.2019 10:57
odpowiedz
Aquma
13
Legionista

GRYOnline.plTeam

Na oficjalnej, polskiej stronie Asystenta Google jest info o wersji na iOS: https://assistant.google.com/intl/pl_pl/platforms/phones/

Jest ona też wspomniana w sekcji dotyczącej wymagań. Niemniej apki rzeczywiście nie ma na razie w polskim AppStore, więc dodam stosowną wzmiankę na ten temat.

04.02.2019 12:42
😉
odpowiedz
janekgilu
0
Junior

Asystent Google jest w AppStore w innych krajach od dawna. Uznali, że skoro nie ma polskiej wersji językowej to w polskim sklepie nie jest przydatny (wystarczy systemowa Siri). Ciekawy jestem ile czasu minie zanim apka się pojawi i od kogo to zależy? od Apple czy od Google?

04.02.2019 13:48
😂
1
odpowiedz
ddawdad
3
Pretorianin

Najważniejsza rzecz: Przydaje się do robienia memów.

04.02.2019 15:07
odpowiedz
zcaalock
90
Pretorianin

Ja mam ustawiony na ios sklep US, mogę ściągnąć google asystenta ale polskiego języka tam nie ma. Z tego co wiem tylko pojedynczym osobom udało się włączyć polski język prawdopodobnie na zasadzie tego, że zostali wybrani do testów. Oficjalnie (wbrew temu co google pisze na swojej stronie) na ios asystent po polsku nie działa ani w Polsce ani poza nią.

post wyedytowany przez zcaalock 2019-02-04 15:07:57
04.02.2019 20:57
odpowiedz
Pan Dzikus
134
Generał

Google Asystent niby taki mądry a kim jest Jezus Chrystus to nie wie.

05.02.2019 00:12
odpowiedz
2 odpowiedzi
lajosz
78
Pretorianin

Autor Aquma nie wspomniał o chyba najważniejszej wadzie polskiej wersji Google Assistant, czyli ...... BRAK PODTRZYMYWANIA KONWERSACJI.

Inaczej pisząc, w angielskojęzycznej wersji po wypowiedzeniu przez nas frazy/pytania/komendy, GA odpowiada i ...... czeka (mikrofon non-stop włączony) na naszą odpowiedź, znowu odpowiada, znowu czeka, a wszystko dzieje się w kontekście do całości rozmowy, czyli prowadzimy całkiem sensowną rozmowę opartą na wcześniejszych pytaniach i odpowiedziach i (co najważniejsze) w kontekście do nich.
===============
Natomiast polska wersja GA, po wypowiedzeniu przez nas frazy/pytania/komendy, owszem, odpowiada, ale .... natychmiast wyłącza mikrofon i ponownie trzeba go aktywować wypowiadając OK Google + oczywiście nie pamięta wcześniejszej "rozmowy".
To właśnie dlatego (moim zdaniem oczywiście) polskie wydanie GA jest raczej zabawką niż czymś co może się rzeczywiście przydać.
===========
===========
Tak na marginesie, to zamiast OK Google, możne powiedzieć Hi Google (co jest moim zdaniem szybsze i łatwiejsze) i też uruchomimy GA.
==========
==========
==========
Reasumując, polska wersja GA to (niestety) zabawka raczej, a nie przydatne narzędzie i (obym się mylił) nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek doczekamy się użyteczności wersji angielskiej.

05.02.2019 10:20
Face SHit
72
Pan Sołtys

Warto zaznajomić się zarówno z ustawieniami takich aplikacji itp. Podtrzymywanie rozmowy masz w ustawieniach do włączenia lub wyłączenia.

05.02.2019 10:59
dżon_łik
0
Legionista

No właśnie ... to zaznajom się z tą opcją ... ONA NIE DZIAŁA ! ... włączenie podtrzymywania rozmowy nic nie zmienia.

05.02.2019 09:15
odpowiedz
marcinbvb
80
Pretorianin

Przerost formy nad treścią. Jedynie w samochodzie ma to moim zdaniem zastosowanie bo nie trzeba odrywać rąk od kierownicy aby zadzwonić czy wysłać smsa.

06.02.2019 01:05
😜
odpowiedz
ziutu01
17
Legionista

Już wprowadzili możliwość ustawiania przypomnień :) Działa dobrze tylko największym tego minusem jest to, że po upłynięciu czasu nie powtarza tego co mówiliśmy a wyświetla.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze