futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 28 stycznia 2019, 12:55

autor: Nils Raettig (gamestar.de)

Podsumowanie. Intel Core i5 9600K - pojedynek z konkurencją

Dopiero od stosunkowo niedawna procesory Intel Core i5 mają więcej niż cztery rdzenie, za sprawą Core i5 8600K z 2017 roku. Około rok później ukazał się następca, Core i5 9600K, który zamierzamy porównać z jego poprzednikiem.

Podsumowanie

Core i5 9600K w testach wypada najlepiej z nowych procesorów firmy Intel. Jednak ze względu na nieco wyższe częstotliwości taktowania zegara i odrobinę niższe temperatury, jest to nadal lepszy wybór od Core i5 8600K w podobnej cenie.

Za ok. 1200 zł, które obecnie kosztuje Core i5, AMD oferuje również szybki, ośmiordzeniowy procesor Ryzen 7 2700, podczas gdy odpowiadające mu modele poprzedniej generacji, takie jak Ryzen 7 1700X, są dostępne nawet za 300 zł mniej.

Niby warto, ale konkurencja jest bardzo silna. - 2019-01-28
Niby warto, ale konkurencja jest bardzo silna.

Intel osiąga w grach lepsze wyniki, jednak różnice te nie będą miały wielkiego znaczenia. Połączenie wysokiej wydajności aplikacji i uczciwych cen, daje AMD w większości przypadków lepszy „ogólny pakiet”. Po latach praktycznej bezkonkurencyjności Intela w sektorze procesorów, Ryzeny wprowadziły sporo zmian na rynku. Ze zbliżającą się premierą kolejnych CPU od AMD, przyszły rok zapowiada się bardzo ekscytująco.

Platforma testowa

W testach użyto niezwykle szybkiej karty graficznej Nvidia Geforce GTX 1080 Ti, dzięki czemu układ GPU staje się wąskim gardłem najpóźniej jak to możliwe. Celowo nie skorzystano z DirectX 12, który w niektórych tytułach prowadzi do słabszej wydajności.

Testowane gry obejmują różne gatunki - jeśli chodzi o rozdzielczość i poziom detali, zdecydowano się na Full HD (1920x1080) i wysokie szczegóły. W przypadku wyższych ustawień i rozdzielczości, takich jak WQHD (2560x1440) lub 4K (3840x2160), karta graficzna staje się coraz wyraźniej wąskim gardłem. Z drugiej strony, niższe rozdzielczości (takie jak 1280x720), są zdecydowanie niepraktyczne.

Wydajność mierzono za pomocą OCAT (Open Capture and Analytics Tool). OCAT wyświetla tak zwany "99. percentyl" zamiast osiągniętej minimalnej liczby FPS. Jak sama nazwa wskazuje, 99 procent wszystkich zmierzonych wartości jest powyżej tego limitu. W porównaniu do specyfikacji minimalnej wartości FPS, 99. percentyl ma tę wielką zaletę, że filtruje pojedyncze „poślizgi” (lub jeden procent najniższych wartości). Te najgorsze wyniki są zazwyczaj niezauważalne – 99. percentyl jest więc bardziej praktyczny, ponieważ w większości przypadków lepiej oddaje osiągane wyniki.

Wszystkie procesory są testowane z 16 GB DDR4 RAM w trybie dual channel i z zegarem 2,933 MHz. Z wcześniejszych doświadczeń wynika, że użycie pamięci z jeszcze wyższymi częstotliwościami taktowania zegara może pomóc procesorom Ryzen w osiągnięciu lepszej wydajności.

System operacyjny to Windows 10 ze wszystkimi najnowszymi aktualizacjami i poprawkami zabezpieczającymi przed Meltdown i Spectre, zainstalowany na dysku SSD (tak samo jak gry).

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem GameStar, należącym do grupy medialnej Webedia. Polskie opracowanie tekstu wykonał Michał Ostiak.

Nils Raettig (gamestar.de)