Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Kompendia 29 sierpnia 2019, 13:03

DLC i patche. Wszystko o Fallout 76 - wymagania sprzętowe, sezon 2, Bractwo Stali

Niniejsze kompendium wiedzy jest poświęcone grze Fallout 76, która 14 listopada 2018 trafiła na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Tekst będzie uzupełniany o najciekawsze informacje i materiały.

DLC i patche

Choć w Falloucie 76 pojawiają się mikropłatności, za prawdziwe pieniądze kupimy jedynie elementy kosmetyczne, które są osiągalne również w samej grze. Płacimy za nie wewnętrzną walutą zwaną Atomami. Pod tym adresem znajdziecie ceny paczek oraz listę przedmiotów do kupienia.

Day one patch

Fallout 76 otrzymał na premierę patcha, który był większy od samej gry. Łatka ważąca 51 GB rozprawia się przede wszystkim z najbardziej uciążliwymi błędami, a także zmienia działanie niektórych funkcji, w oparciu o sugestie społeczności po beta-testach. Patch rozprawił się również z problemem systemu fizycznego działającego zależnie od liczby wyświetlanych klatek animacji.

Grudzień 2018

Od tej pory tytuł regularnie otrzymuje aktualizacje mające poprawić stan techniczny omawianej produkcji. Zadaniem opublikowanego 11 grudnia 2018 roku patcha 1.0.3.10 było wzbogacenie gry o obsługę monitorów panoramicznych. Jak się okazało, „wprowadzenie wsparcia dla rozdzielczości 21:9” oznaczało w tym przypadku modyfikację jednego z plików konfiguracyjnych, czego konsekwencją był nie tylko nienaturalnie rozciągnięty obraz, lecz także niewidziane wcześniej błędy graficzne.

Marzec 2019

Łatki, które ukazały się w marcu, przyniosły natomiast nie tylko rozmaite poprawki, lecz także nową zawartość. Ważąca 13,7 GB (na komputerach osobistych) lub około 20 GB (na konsolach) aktualizacja Wild Appalachia wprowadziła nowe zadania składające się na cykl Nukabimber daje w palnik. Dzięki owym misjom gracze mogą odkryć tajemnice tytułowego napoju, a także skorzystać z systemu rzemieślniczego, pozwalającego na warzenie i destylację różnorodnych trunków.

Tryb Przetrwanie

Ponadto pod koniec owego miesiąca ukazał się jeszcze jeden patch, który wprowadził do gry wersję beta trybu survivalowego, noszącego nazwę Przetrwanie; standardowy wariant rozgrywki został natomiast przemianowany na Przygodę. Gracze mogą swobodnie przenosić swoje postacie pomiędzy tymi dwoma modułami.

Ze względu na fakt, że w trybie Przetrwanie gracze są domyślnie wrogo nastawieni wobec siebie, na mapie nie wyświetla się ich pozycja; wyjątkiem jest sytuacja, kiedy za głowę danej postaci wyznaczono nagrodę bądź znajduje się ona wśród trójki najdłużej utrzymujących się przy życiu. Nieszczęśnik, który polegnie na polu walki, zostawi po sobie wszystkie posiadane śmieci oraz pewną liczbę przydatnych przedmiotów; poza tym nie będzie mógł skorzystać z opcji „Szukaj zemsty”, a jedynie wyznaczyć nagrodę za upolowanie swojego oprawcy. Z drugiej strony jego zabójca zdobędzie dodatkowo dwukrotnie więcej kapsli, niż miało to miejsce do tej pory. Po śmierci można się odrodzić wyłącznie w Krypcie 76, obozie lub stacji kolejowej, zyskując przy tym chwilową nieśmiertelność.

Na szczęście tryb survivalowy to nie tylko obostrzenia, lecz także dwudziestoprocentowa premia do zdobywanych punktów doświadczenia i możliwość brania udziału w specjalnych wyzwaniach, a co za tym idzie – zdobycia legendarnego wyposażenia.

Nuclear Winter

10 czerwca 2019 roku do gry Fallout 76 trafiła wersja beta trybu Nuclear Winter. Mowa o nowym wariancie rozgrywki, opartym na zasadach battle royale i przeznaczonym dla maksymalnie pięćdziesięciu dwóch graczy.

Zabawę możemy tu rozpocząć zarówno nową postacią, jak i bohaterem z podstawowego trybu gry. W tym drugim wypadku należy jednak pamiętać, że nasz poziom nie rzutuje na wysokość otrzymywanych bądź zadawanych obrażeń; podobnie mają się sprawy z ekwipunkiem, gdyż zmagania rozpoczynamy jedynie w stroju Krypty 51 i Pip-Boyem na nadgarstku. Do trybu battle royale przenoszone są wyłącznie bazowe statystyki oraz elementy kosmetyczne oznaczone jako „Nuclear Winter Favorite”.

W trakcie zabawy eliminujemy nie tylko pozostałych uczestników zmagań, lecz także wałęsające się po pustkowiach kreatury. Poza tym autorzy pozwalają na budowę przenośnej bazy wypadowej (C.A.M.P.), do czego tutaj nie są wymagane surowce; poszczególne obiekty należy jednak znaleźć, by mogły one trafić do naszej siedziby. Ponadto na odblokowanie czekają tu siedemdziesiąt trzy karty perków, których nie można przenieść do trybu przygodowego ani survivalowego (w przeciwieństwie do nagród zdobywanych za stawianie czoła specjalnym wyzwaniom).

Nieco ponad miesiąc później, bo podczas lipcowej imprezy QuakeCon 2019, autorzy zapowiedzieli nową mapę do trybu Nuclear Winter, którą zaprojektowano w oparciu o miasto Morgantown. Gracze będą mogli ją wypróbować we wrześniu.

Patch 11, prywatne serwery i serwer testowy

W lipcu 2019 deweloperzy udostępnili łatkę oznaczoną numerem 11, która na dobrą sprawę zepsuła więcej niż naprawiła. Gracze skarżyli się na znikające fragmenty pancerzy wspomaganych, problemy ze zdobyciem legendarnych przedmiotów czy zastąpienie Atomów będących nagrodami za początkowe zadania przydatnymi przedmiotami pokroju Stimpaków (co wielu graczy postrzega jako próbę nakłonienia ich do wymiany prawdziwych pieniędzy na wirtualną walutę). Z tego względu fani zdecydowali się poprosić deweloperów o serwer testowy, który pomógłby uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Choć obecnie nie wiadomo, jak firma Bethesda ustosunkuje się do ich „błagań”, wiemy już, że niebawem do opisywanej gry powinny trafić prywatne serwery, o czym deweloperzy poinformowali podczas wyżej wspomnianego QuakeConu 2019.

Patch 12 i Krypta 94

Zapowiedziana podczas imprezy QuakeCon 2019 Krypta 94 otworzyła swoje podwoje przed graczami 20 sierpnia, kiedy to zadebiutowała łatka oznaczona numerem 12 (a dokładnie – 1.2.2.9); patch waży na konsolach około 7 GB, z kolei na komputerach osobistych – 2 GB. Na wykonanie czekają tam trzy zmieniające się co tydzień zadania przeznaczone dla maksymalnie czteroosobowych drużyn. Przed rozpoczęciem zabawy można wybrać jeden z trzech poziomów trudności; na najłatwiejszym dysponujemy nielimitowanym czasem na realizację misji, z kolei na wyższych pojawia się odliczanie, a przeciwnicy stają się twardsi. Ci, którym uda się stawić czoła wyzwaniu, mogą liczyć na nagrody w postaci kapsli, punktów doświadczenia, a także materiałów do craftingu, elementów uzbrojenia i schematów potężnych pancerzy.

Poza tym łatka 12 wprowadza możliwość prezentowania wybranych przedmiotów w gablotach umieszczonych w naszym obozie, zwiększa maksymalną liczbę kapsli, które możemy mieć przy sobie (do 30 tysięcy), a także przynosi konieczność dłuższego przytrzymania przycisku akcji, by wejść w interakcję z otoczeniem. W trybie Nuclear Winter natomiast deweloperzy nanieśli poprawki w balansie broni i przedmiotów oraz wprowadzili tzw. bilety, które upoważniają do odblokowania innej karty perków, jeśli „wpadnie” nam duplikat już posiadanej.

Plany na 2020 rok

Aktualizacja o numerze 14 ma skrócić co najmniej o połowę czas pomiędzy wydarzeniami w świecie gry. Ponadto w 2020 roku Fallout 76 doczeka się serwera testowego, na którym będą sprawdzane wprowadzane przez twórców nowości, nim trafią one do ogółu graczy. Oprócz tego firma Bethesda zamierza udostępnić możliwość tworzenia tak zwanych Perk Loadouts, czyli zestawów unikalnych kombinacji kart perków, które będzie można wymieniać z innymi uczestnikami zabawy. Poza tym w planach deweloperów na pierwszy kwartał 2020 roku znajduje się system Legendary Player, w ramach którego osoby powyżej pięćdziesiątego poziomu doświadczenia będą mogły zresetować swoje postacie i wyposażyć je w nowe umiejętności. Autorzy pochylą się jeszcze nad poprawą menu społeczności i spróbują między innymi pozbyć się problemów związanych z wysyłaniem i odbieraniem zaproszeń do grona znajomych.

Fallout 1st

23 października 2019 roku firma Bethesda wprowadziła do Fallouta 76 płatną subskrypcję o nazwie Fallout 1st. Gracze chętni na jej wypróbowanie muszą zapłacić 63 złote miesięcznie lub 499 złotych rocznie.

W zamian otrzymują możliwość zakładania prywatnych serwerów przeznaczonych dla maksymalnie ośmiu osób, pojemnik na złom, gdzie możemy schować dowolną ilość komponentów do craftingu, survivalowy namiot wyposażony w miejsce do spania, skrzynki na przedmioty i stanowisko do gotowania oraz pełniący funkcję punktu szybkiej podróży, specjalny pancerz strażnika, pakiet bonusowych ikon i gestów czy wreszcie comiesięczny zastrzyk 1650 atomów oraz dostęp do unikalnych wyprzedaży w Atomowym Sklepie.

Pomysł spotkał się z falą negatywnych reakcji graczy. Sprawę jeszcze pogorszył fakt, że ci, którzy zdecydowali się nabyć subskrypcję, doświadczyli przykrych problemów z działaniem pojemnika na złom (schowane w nim przedmioty mogą zostać trwale skasowane), a także zauważyli, iż prywatne serwery nie są tak do końca prywatne – to prawdopodobnie stare instancje poddane swoistemu recyklingowi, do których dostęp ma każdy z listy znajomych „właściciela” danego serwera (co jest dość kłopotliwe dla części graczy).

Wprowadzając płatną subskrypcję do Fallouta 76, firma Bethesda nie ustrzegła się problemów. Miało być jak nigdy, a wyszło jak zawsze... - Wszystko o Fallout 76 - wymagania sprzętowe, sezon 2, Bractwo Stali - dokument - 2020-12-02
Wprowadzając płatną subskrypcję do Fallouta 76, firma Bethesda nie ustrzegła się problemów. Miało być jak nigdy, a wyszło jak zawsze...

Wastelanders

Aktualizacja Wastelanders zadebiutowała 14 kwietnia 2020 roku, a wprowadziła do Fallouta 76 postacie neutralne, reprezentujące dwie frakcje – Osadników i Najeźdźców. Każdemu z tych ugrupowań przyświecają odmienne cele, a to, do którego z nich dołączymy, oraz jakie decyzje podejmiemy, rzutuje na przebieg opowieści. Ponadto update przyniósł nowe bronie oraz pancerze, a także niewidzianych wcześniej przeciwników.

Wprowadzenie NPC-ów do świata gry niesie ze sobą liczne zmiany. Pierwszą z nich jest system dialogów, który stworzono w oparciu o ten z Fallouta 3. To, jakie wypowiedzi otrzymamy do dyspozycji podczas rozmów, zależy od relacji z daną grupą, a także statystyk naszej postaci, jak charyzma lub szczęście. Oprócz tego w grze pojawiają się towarzysze – nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonywać dla nich zadania bądź nawet... nawiązywać z nimi romanse.

Poza tym w świecie gry znajdziemy dodatkowe osady, a na zdobycie czekają specjalne perki, które odblokujemy po przekroczeniu pięćdziesiątego poziomu doświadczenia. Co ciekawe, jeśli wejdziemy w posiadanie jednego z nich, możemy go wykorzystać przy tworzeniu nowej postaci.

Aktualizacja Wastelanders pozwoli rozwiązywać napotkane problemy na rozmaite sposoby. - Wszystko o Fallout 76 - wymagania sprzętowe, sezon 2, Bractwo Stali - dokument - 2020-12-02
Aktualizacja Wastelanders pozwoli rozwiązywać napotkane problemy na rozmaite sposoby.

Jak wynika z recenzji na platformie Steam (na której Fallout 76 pojawił się w dniu premiery omawianej aktualizacji), a także z postów użytkowników forum Reddit, update Wastelanders tchnął w w opisywaną produkcję nowe życie. Wprowadzone przez twórców nowości sprawiły, że zdaniem wielu graczy Fallout 76 stał się swego rodzaju „Falloutem 4,5” z opcjonalnym trybem multiplayer.

Gracze chwalą deweloperów przede wszystkim za to, że świat gry przestał świecić pustkami, a miejscami zaczął w końcu sprawiać wrażenie żywego. Podobać się może również system dialogów, który zapożyczono z trzeciej odsłony cyklu, czy choćby możliwość okradania postaci neutralnych, której tak bardzo brakowało w podstawowej wersji gry. Na plus można zaliczyć również społeczność, która chętnie udziela pomocy początkującym. Dodatkowo twórcy wzięli na warsztat oprawę graficzną, która doczekała się poprawek.

W efekcie na platformie firmy Valve gra cieszy się mieszanymi opiniami, co w porównaniu z wcześniejszymi – negatywnymi – stanowi całkiem spory krok naprzód.

Rozwój gry po premierze aktualizacji Wastelanders

14 maja deweloperzy opublikowali infografikę, za pośrednictwem której podzielili się z graczami zaktualizowanymi planami rozwoju na 2020 rok. Plany twórców obejmowały przede wszystkim wprowadzenie do gry sezonów, skalowania poziomów oraz Bractwa Stali.

Drużyny publiczne

30 czerwca zadebiutowała aktualizacja o numerze 20, która przyniosła drużyny publiczne. Od tej pory gracze mogą łączyć się w zespoły, nawet jeśli nie widnieją na swoich listach znajomych. Ponadto wprowadzono możliwość zabezpieczenia swojego konta dwuetapową autoryzacją. Oprócz tego aktualizacja przyniosła dużą nowość, czyli...

Sezony

W każdym sezonie na fanów Fallouta 76 czekają specjalne wyzwania i zadania, których realizacja zapewnia im dostęp do kolejnych rang. Te ostatnie wiążą się natomiast z unikalnymi nagrodami w postaci dodatkowych przedmiotów kosmetycznych i użytkowych, a także bonusowych kapsli oraz Atomów. Ci, którym uda się dotrzeć do setnej rangi, mogą liczyć na paczkę wypełnioną nagrodami.

Pierwszy sezon, czyli Legendarny Wyścig, zadebiutował 30 czerwca 2020 roku. Postępy w realizacji kolejnych sezonowych celów gracze mogą monitorować za pośrednictwem mapy wzorowanej na grach planszowych. Niestety jak to bywa w przypadku opisywanego tytułu, nie wszystko poszło tak, jak wymarzyli sobie fani. Szybko okazało się bowiem, że jedna z nagród, czyli konwerter amunicji, ma tragicznie zaprojektowaną obsługę, która skutecznie zniechęca do korzystania z niej. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym newsie.

Drugi sezon wystartował 15 września, wraz z aktualizacją numer 22. Armor Race, bo takie miano nosił, zawierał nową planszę S.C.O.R.E. oraz 100 rang. Zdobywając te drugie, można było otrzymać szereg nagród, takich jak ściany i sufity szklarni, strój Ujarzmiciela, pancerz wspomagany Potężnego Patrolu czy przedmioty kosmetyczne Potężnego Patrolu i Czerwonych Żmij.

Początek trzeciego sezonu zmagań zaplanowano na 15 grudnia.

Jedno pustkowie i skalowanie poziomów

15 września 2020 roku wprowadzono do gry skalowanie poziomów, dzięki któremu gracze na różnych poziomach doświadczenia mogą wspólnie eksplorować pustkowia i stawiać czoła przeciwnikom. Ponadto wypuszczona wówczas łatka o numerze 22 przyniosła legendarne profity do odblokowania w menu S.P.E.C.I.A.L. po przekroczeniu 50 poziomu doświadczenia. Każdy z nich posiada cztery rangi, które można otrzymać, przetwarzając zbędne karty profitów. Wśród nich znajdziemy między innymi takie, jak Bojowy chemik (generujące prochy zwiększające nasz potencjał bojowy) czy Restart (dający po śmierci w pancerzu wspomaganym szansę na wskrzeszenie z maksymalną ilością zdrowia).

Poza tym aktualizacja Jedno pustkowie wniosła do gry tak zwane codzienne operacje, czyli system zachęcający do wielokrotnego przechodzenia lochów poprzez możliwość stawienia czoła nowym zadaniom i zmutowanym przeciwnikom w zamian za obietnicę cennych nagród.

Następnym elementem jesiennej aktualizacji Jedno Pustkowie jest możliwość budowy podziemnych schronów (którą od września mogliśmy sprawdzić na publicznym serwerze testowym (PTS).

Stalowy świt i Bractwo Stali

1 grudnia zadebiutowała aktualizacja Stalowy świt. Wprowadza ona nową linię fabularną obracającą się wokół Bractwa Stali, w ramach której możemy wykonać szereg zadań dla paladynki Rahmani stojącej na czele tej frakcji w Appalachach. Poza tym dzięki niej zyskujemy możliwość zdobycia nowego wyposażenia z asortymentu omawianego ugrupowania, a także elementów wystroju dla naszego obozu.

Co ciekawe, przedstawione tu wątki stanowią jedynie wstęp do znacznie obszerniejszej opowieści, której dalszy ciąg mamy poznać w 2021 roku, kiedy to zadebiutuje kontynuująca historię rozpoczętą w Stalowym świcie aktualizacja...

Fractured Steel

Update wprowadzi przede wszystkim kolejną porcję zadań, a także niewidzianych dotąd NPC oraz towarzyszy. Przyniesie on również możliwość tworzenia przydatnych zestawów perków, budowy instancjonowanych schronów czy wreszcie tak zwane Ekspedycje, czyli nowy rodzaj powtarzalnych misji. Nie zabraknie też niedostępnych wcześniej codziennych operacji.

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej

Fallout 76

Fallout 76