Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 24 stycznia 2019, 16:24

autor: Michał Pajda

Bum Simulator. Najważniejsze polskie gry 2019 - znajdzie się hit?

Polska stała się w ostatnich latach fabryką gier wideo z kilkuset studiami deweloperskimi. To oznacza, że co roku na rynek trafiają dziesiątki lepszych i gorszych gier znad Wisły. Przyjrzyjmy się, jakie tytuły dadzą nam powód do dumy w roku 2019.

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

Bum Simulator

Twórcy: Ragged Games

Gatunek: symulator

Platformy: PC

Początkowo byłem bardzo negatywnie nastawiony do Bum Simulatora. Mając z natury dobre serducho, jakoś nie kibicowałem pomysłowi natrząsania się z kloszardów. Po obejrzeniu trailera wszelkie obiekcje znikły jednak jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dlaczego? Ponieważ Bum Simulator traktuje sam siebie jako parodię symulatorów, jednocześnie odwołując się – z mniejszym lub większym poczuciem smaku – do szereg stereotypów związanych z bezdomnością.

Dlatego też po spożyciu alkoholu protagonista jest w stanie wydobyć z siebie wywołujący falę uderzeniową okrzyk (znany chyba wszystkim fanom Skyrima), a korzystając z okruszków – niczym jakowyś szaman – potrafi zmusić miejskie gołębie do ataku na wskazany cel. Do kompletu dorzucić możemy budowanie baz z kartonu – wyobraźnia podpowiada mi, że gracze będą prześcigać się w tworzeniu coraz wymyślniejszych tekturowych pałaców – czy handlowanie znalezionymi tu i ówdzie fantami. Tak, to będzie idealna gra dla wszelkiej maści streamerów...

  1. Bum Simulator w naszej Encyklopedii Gier

Green Hell

  1. Twórcy: Creepy Jar
  2. Gatunek: survival
  3. Platformy: PC

Od czasu The Forest dosyć mam wszelkiego rodzaju survivalowych gier wideo, wiecznie tkwiących we wczesnym dostępie. Płacą za daną produkcję, nie chcę czekać na patche i aktualizacje, nie mogąc faktycznie pograć – w końcu to śmieszne, by dopiero po kilku latach od zakupu móc w pełni cieszyć się nowym nabytkiem. Na szczęście wydaje się, że rodzimi deweloperzy ze studia Creepy Jar nie skażą nas na podobne katusze. Ich dzieło trafiło do programu Early Access w sierpniu 2018 roku i już teraz jest całkiem grywalne i bardzo dobrze oceniane.

  1. Raport z zielonego piekła. Jak rodził się sukces polskiego Green Hell

Postawione przed nami zadanie okazuje się proste jak konstrukcja cepa – musimy przetrwać jak najdłużej w lasach deszczowych Amazonii. Trzeba jednak uważać na lokalną faunę (węże, skorpiony, pająki) oraz plemiona zamieszkujące okolicę. Załatwić mogą nas też przeróżne typy tropikalnych chorób, a nawet... psychika głównego bohatera. Dodajmy, że Green Hell w wersji z wczesnego dostępu wygląda o wiele ładniej niż ukończony już The Forest – a w dodatku jest zdecydowanie bardziej dopracowaną symulacją przetrwania (warto wspomnieć o systemie obrażeń i ich leczenia – wiecie, że można tu użyć larw do oczyszczania ran?). Jest więc ogrom powodów, dla których czekam na pełną wersję gry, licząc na to, że pojawi się ona – miejmy nadzieję – jeszcze w tym roku...

  1. Green Hell w naszej Encyklopedii Gier
TWOIM ZDANIEM

Która gra będzie lepsza?

Cyberpunk 2077
75,9%
Dying Light 2
24,1%
Zobacz inne ankiety
Green Hell

Green Hell

Witchfire

Witchfire

Sniper: Ghost Warrior Contracts

Sniper: Ghost Warrior Contracts

Bum Simulator

Bum Simulator

World War 3

World War 3

Layers of Fear 2

Layers of Fear 2

Driftland: The Magic Revival

Driftland: The Magic Revival

Thea 2: The Shattering

Thea 2: The Shattering

Nemezis: Mysterious Journey III

Nemezis: Mysterious Journey III

Dying Light: Bad Blood

Dying Light: Bad Blood

Nie tylko Cyberpunk 2077 – polskie gry, na które warto czekać
Nie tylko Cyberpunk 2077 – polskie gry, na które warto czekać

W polskim segmencie gier wysokobudżetowych niepodzielnie królują na razie Cyberpunk 2077 i Dying Light 2. Ale jest wiele innych tytułów, o których nie jest tak głośno, choć zapowiadają się całkiem nieźle.

Polskie krapy – gry z Polski, o których lepiej zapomnieć
Polskie krapy – gry z Polski, o których lepiej zapomnieć

W ostatnich latach Polacy pokazali niejednokrotnie, że mają dryg do tworzenia gier wideo. Może to przez to zapomnieliśmy, że od lat 90. ubiegłego wieku wypuściliśmy też sporo tytułów, o których wszyscy – wraz z ich twórcami – wolelibyśmy zapomnieć.

Gry, które chcą zmieniać świat. Mówią o Holokauście, chorobach i wojnie
Gry, które chcą zmieniać świat. Mówią o Holokauście, chorobach i wojnie

Gry zazwyczaj stanowią zwykłą rozrywkę, dzięki której możemy odsapnąć po ciężkim dniu. Czasem jednak stają się czymś więcej. Czymś, co może zmienić sposób, w jaki postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość.