Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 czerwca 2020, 10:02

autor: Aquma

Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe

Kolejna, dziewiąta już generacja konsol coraz wyraźniej rysuje się na horyzoncie, a jej heroldem ma być właśnie PlayStation 5. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie dotychczasowe pogłoski i przecieki na temat PS5.

Pad DualSense i inne akcesoria

Według odszukanego przez internautów patentu Sony aktywnie pracuje nad własnym inteligentnym asystentem, podobnym do Asystenta Google czy Alexy. Przygotowywana przez Japończyków pomoc głosowa na razie znana jest pod nazwą PlayStation Assist i skupi się przede wszystkim na wsparciu w trakcie rozgrywki – np. gdy zatniemy się na wyjątkowo trudnym przeciwniku, sztuczna inteligencja podpowie, jaką obrać strategię. Asystent ma zadebiutować z dedykowaną aplikacją mobilną.

Pad do PlayStation 5 nosi nazwę DualSense. Jest nieco cięższy od DualShocka 4, posiada wejście USB typu C i pojemniejszą baterię. Jedną z największych nowinek będą spusty o dynamicznie zmieniającym się oporze – ma to sprawić, że poczujemy różnicę pomiędzy strzelaniem ze strzelby i pistoletu a naciąganiem cięciwy łuku. Ponadto oba uchwyty zostaną wyposażone w osobne czujniki haptyczne, wibrujące w różny sposób w zależności od nawierzchni, na której się znajdziemy. W artykule zaprezentowano to na przykładzie Gran Turismo Sport, gdzie jadąc dwoma kołami po asfalcie, a dwoma po ziemi, czuło się odmienne drgania po obu stronach. Dodatkowo pad zostanie wyposażony w mikrofon.

PSVR 2

Przecieki wspominają też o dodatkowych akcesoriach. Przede wszystkim po względnym sukcesie PlayStation VR (w grudniu ubiegłego roku Sony poinformowało, że udało się sprzedać 5 milionów gogli) Japończycy mają zamiar dostarczyć ulepszoną wersję tego zestawu. Ma on posiadać wbudowaną kamerkę oraz słuchawki, a obsłużymy go przy pomocy specjalnych rękawic oraz nowej edycji kontrolera PlayStation Move. Istnienie tego ostatniego potwierdza zresztą patent zgłoszony przez firmę na początku ubiegłego roku. Inny wniosek, ujawniony we wrześniu, dotyczy z kolei technologii umożliwiającej minimalizację dyskomfortu i wyeliminowanie nudności. Ciekawe jest także doniesienie, że PSVR 2 ma być bezprzewodowe, co znacznie zwiększy wygodę jego użytkowania.

PlayStation VR to spory sukces technologii wirtualnej rzeczywistości, Sony ma zamiar jeszcze ulepszyć swoją ofertę w tym segmencie. - Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe - dokument - 2020-06-25
PlayStation VR to spory sukces technologii wirtualnej rzeczywistości, Sony ma zamiar jeszcze ulepszyć swoją ofertę w tym segmencie.

Wsteczna kompatybilność PS5

Na 6 5 zagramy w dniu premiery w niemal sto największych hitów z PS4 i skorzystamy z obecnie dostępnych zestawów VR. Z czasem katalog gier objętych wsteczną kompatybilnością ma się powiększyć. Mark Cerny poinformował, że nowa konsola będzie częściowo opierać się na architekturze poprzedniczki, co ułatwi włączanie starszych gier na nowszym sprzęcie.

Jeśli chodzi o tytuły, które wyjdą w pierwszych latach obecności konsoli na rynku, Sony nie przedstawiło kompleksowego programu pokroju konkurencyjnego Xbox Smart Delivery. Niektórzy wydawcy i deweloperzy zapowiedzieli już jednak, że planują udostępnić graczom kupującym ich dzieła na PS4 darmowe aktualizacje do niektórych z nich, poprawiające oprawę graficzną na kolejnej platformie Sony. Stanie się tak w przypadku Destiny 2, Cyberpunka 2077 czy Marvel’s Avengers. Niewykluczone, że do premiery konsoli lista ta zdąży się jeszcze wydłużyć.

AKTUALIZACJE TEKSTU

Pierwotna wersja artykułu pojawiła się 20 stycznia 2019 roku. Od tego czasu tekst był kilkakrotnie aktualizowany. W czerwcu 2020 roku – po prezentacji gier na PS5 oraz ujawnieniu wyglądu konsoli – został poddany gruntownym zmianom. W przyszłości planujemy dalej uzupełniać go o nowe wiadomości.

Bartosz Aquma Świątek

TWOIM ZDANIEM

Kupisz PlayStation 5?

Tak, jak trochę stanieje
49,5%
Tak, od razu po premierze
36,2%
Nie
14,4%
Zobacz inne ankiety
Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach
The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Horizon: Forbidden West

Horizon: Forbidden West

Grand Theft Auto VI

Grand Theft Auto VI

8 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC
8 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC

Z naszym zestawem ośmiu argumentów przemawiających za PS5 czy nowym Xboxem żadna zażarta dyskusja z fanem sześćdziesięciu klatek na sekundę i rozdzielczości 4K nie będzie Ci straszna!

Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5
Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5

PlayStation 5 pojawi się już za parę miesięcy, więc na serio możemy pomarzyć o tytułach, które chcielibyśmy zobaczyć na PS5. Oto nasza list potencjalnych hitów na sprzęt Sony.

Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?
Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?

Plotki o następcy PlayStation 4 rozpalają wyobraźnię fanów konsol firmy Sony, dając nadzieję na szybką premierę kolejnej generacji. Czy jednak faktycznie potrzebujemy PlayStation 5 tak szybko?