Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 lutego 2020, 08:44

autor: Aquma

Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe

Kolejna, dziewiąta już generacja konsol coraz wyraźniej rysuje się na horyzoncie, a jej heroldem ma być właśnie PlayStation 5. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie dotychczasowe pogłoski i przecieki na temat PS5.

PS5 – cena

PlayStation VR to spory sukces technologii wirtualnej rzeczywistości, Sony ma zamiar jeszcze ulepszyć swoją ofertę w tym segmencie. - Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe - dokument - 2020-02-07
PlayStation VR to spory sukces technologii wirtualnej rzeczywistości, Sony ma zamiar jeszcze ulepszyć swoją ofertę w tym segmencie.

Według oficjalnych informacji nawet Sony nie jest jeszcze pewne, na ile zostanie wyceniona konsola PlayStation 5. W tej kwestii możemy się więc oprzeć jedynie na plotkach i zdrowym rozsądku.

Zacznijmy od tajemniczego informatora z forum Reddit o nicku RuthenicCookie, który pisząc o specyfikacji, dacie premiery i tytułach startowych, wspomniał również o cenie – ta ma zamknąć się w 500 dolarach. Przypomnijmy, że PS4 kosztowało w dniu premiery 399,99 USD w USA i tyle samo euro w Europie. Temat ten zręcznie ominął w wywiadzie z serwisem Wired Mark Cerny, który stwierdził jedynie, że cena nowej konsoli ma być „atrakcyjna”.

W Polsce w dniu premiery PlayStation 4 kosztowało 1799 złotych. Jeśli przecieki podają prawdziwe informacje, cena PS5 nad Wisłą powinna być o 25% wyższa, co oznaczałoby kwotę około 2250 złotych. To dużo – Xbox One X startował u nas z ceną 2199 złotych za sztukę.

PS 5 – wygląd

Tak wygląda dev kit PlayStation 5. Finalna wersja konsoli prawdopodobnie będzie prezentować się zupełnie inaczej. - Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe - dokument - 2020-02-07
Tak wygląda dev kit PlayStation 5. Finalna wersja konsoli prawdopodobnie będzie prezentować się zupełnie inaczej.

W sierpniu 2019 roku w sieci pojawiła się grafika przedstawiająca potencjalny wygląd konsoli PlayStation 5. Jej źródłem był patent urządzenia elektrycznego, zgłoszony przez dyrektora technicznego firmy – od razu zaczęto więc spekulować, że oto widzimy pierwszy model nowej platformy Sony. Na szkicu charakteryzowała się ona przede wszystkim wcięciem w kształcie litery V, pięcioma wejściami USB, wąskim wejściem na płyty oraz bardzo rozbudowanymi wentylatorami, mającymi zapewnić odpowiednią ochronę przed przegrzewaniem.

Szybko okazało się jednak, że grafika wcale nie przedstawia planowanego wyglądu finalnej wersji konsoli – jak ujawnił Matthew Stott ze studia Codemasters, to zestaw rozwojowy, znany bardziej jako „dev kit”. Sprzęt taki jest rozsyłany deweloperom odpowiednio wcześniej przed jego oficjalną premierą, by ci mogli zapoznać się z realiami produkcji gier na nowym systemie. Finalna wersja PlayStation 5 będzie najprawdopodobniej prezentować się kompletnie inaczej – choć niewykluczone, że Sony postanowi skorzystać z niektórych elementów. Szczególne nadzieje wiążemy z efektywniejszym systemem wentylacji, bo „czwórka” miała skłonność do szybkiego nagrzewania się.

Tak wygląda dev kit na nieoficjalnych zdjęciach. Wcięcie w kształcie V ma pomagać w chłodzeniu platformy w trakcie testów w skrajnych warunkach – nie wiadomo więc, czy trafi także do konsol przeznaczonych do komercyjnego użytku, ale raczej w to wątpimy.

TWOIM ZDANIEM

Kupisz PlayStation 5?

Tak, jak trochę stanieje
50,3%
Tak, od razu po premierze
37,8%
Nie
11,8%
Zobacz inne ankiety
The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Grand Theft Auto VI

Grand Theft Auto VI

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima

Horizon: Zero Dawn 2

Horizon: Zero Dawn 2

Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?
Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?

Plotki o następcy PlayStation 4 rozpalają wyobraźnię fanów konsol firmy Sony, dając nadzieję na szybką premierę kolejnej generacji. Czy jednak faktycznie potrzebujemy PlayStation 5 tak szybko?

Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5
Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5

PlayStation 5 pojawi się dopiero w 2020 roku, ale nie znaczy to, że nie możemy pomarzyć o tytułach, które chcielibyśmy zobaczyć na PS5. Oto nasza list potencjalnych hitów na sprzęt Sony.

7 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC
7 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC

Z naszym zestawem siedmiu argumentów przemawiających za PS5 czy nowym Xboxem żadna zażarta dyskusja z fanem sześćdziesięciu klatek na sekundę i rozdzielczości 4K nie będzie Ci straszna!