Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Kompendia 27 sierpnia 2019, 12:48

autor: Vergil

Wszystko o Metro Exodus - data premiery, cena i Epic Games Store

Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat Metro Exodus – trzeciej odsłony popularnego cyklu strzelanin FPP, nad którym pieczę sprawuje ukraińskie studio 4A Games. Tekst będzie uzupełniany o najciekawsze informacje.

Data premiery

Metro Exodus zadebiutowało na komputerach osobistych (Epic Games Store), PlayStation 4 oraz Xboksie One 15 lutego 2019 roku. Produkcja doczekała się w Polsce kinowej lokalizacji.

Poza tym od 9 czerwca 2019 roku tytuł jest dostępny dla abonentów Xbox Game Pass (zarówno na komputerach osobistych, jak i na Xboksie One), natomiast od 19 listopada 2019 roku można go nabyć również w usłudze streamingowej Google Stadia.

Po roku od premiery w Epic Games Store, a więc 15 lutego 2020 roku, gra trafiła na platformę Steam. Więcej na ten temat przeczytacie w sekcji Steam i wyłączność w Epic Games Store.

Fabuła

Zawiązanie akcji gry Metro Exodus następuje w momencie, kiedy Artiom (znany z książek jako Artem) wraz z grupą towarzyszy opuszcza tunele moskiewskiego metra, by udać się na wschód Rosji. Po co? Ano oczywiście po to, by odnaleźć zdatny do życia skrawek terenu.

Opowieść przedstawiona w Metro Exodus toczyć się na przestrzeni całego roku. Charakterystyczna dla serii ponura atmosfera została tu utrzymana, nawet pomimo tego, że lokacje stały się o wiele bardziej malownicze. Zatęchłe tunele i moskiewskie ruiny zostały bowiem wyparte przez mniej lub bardziej zniszczoną prowincję.

W tym momencie należy odnotować, że sam Dmitrij Głuchowski uważa Metro Exodus za bezpośrednią kontynuację swoich książek, co potwierdził w trakcie jednego ze spotkań z fanami, na którym niżej podpisany miał okazję się pojawić. Zdaniem Głuchowskiego książkowa trylogia Metro to zamknięta całość i o ile nie zamierza on „ciągnąć” jej dalej na papierze, o tyle gra wideo wydaje mu się doskonałym medium, by opowiedzieć graczom o kolejnych przygodach Artioma i jego towarzyszy niedoli.

Metro Exodus

Metro Exodus