Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 10 stycznia 2019, 09:47

autor: Nils Raettig (gamestar.de)

Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC? Porównanie z formatem 16:9

Jak dobrze wypada kinowy format 21:9 w grach komputerowych? Jak dużo wydajności i mocy obliczeniowej może nas kosztować granie przy tak szerokim ekranie w porównaniu do „standardowych” 16:9?

Porównanie zakresu pola widzenia w rozdzielczościach 21:9 i 16:9

Nie da się nie zauważyć pozytywnych skutków zastosowania formatu 21:9. Ogromne rozdzielczości i panoramiczny widok w subtelny sposób poprawiają głębię obrazu, a także są teraz domyślnie obsługiwane w grach. To także świetne rozwiązanie w porównaniu do łączenia dwóch czy trzech monitorów – nie dość, że jeden monitor panoramiczny zajmuje mniej miejsca, to w dodatku zużywa mniej energii niż konfiguracja z trzema ekranami naraz.

Niestety, nie ma róży bez kolców. Chociażby w przypadku niektórych produkcji używanie monitora 21:9 nie oznacza, że wszystko będzie bezproblemowo śmigać. Ponadto nie możemy oczywiście zapomnieć o nieco wyższym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową sprzętu przy rozdzielczości 2560x1080, a co dopiero przy rozdzielczości 3440x1440, które wymagają o wiele mocniejszych kart graficznych w porównaniu z Full HD i WQHD. Podsumowując, format 21:9 ma mimo wszystko zdecydowanie więcej zalet niż wad. Czekamy na Wasze opinie w komentarzach i zapraszamy do obejrzenia galerii zrzutów ekranu z popularnych tytułów.

Assassin's Creed: Origins

Civilization VI

Diablo III

Hearthstone

Kingdom Come: Deliverance

Project CARS 2

Total War: Warhammer II

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem GameStar, należącym do grupy medialnej Webedia. Polskie opracowanie tekstu wykonał Michał Ostiak.

Nils Raettig (gamestar.de)

Monitor 240 Hz – dobry wybór dla graczy?
Monitor 240 Hz – dobry wybór dla graczy?

Na rynku dostępne są obecnie liczne modele monitorów, oferujące odświeżanie na poziomie 60, 100, 144, a nawet 240 Hz. Jaką przewagę dają te ostatnie urządzenia? Czy warto sięgnąć po taki sprzęt? Czy dają przewagę w grach?